Sociální sítě jako TikTok nebo YouTube ovládla upřímnost. Jejich uživatelé se zamilovali do nového trendu, známého jako deinfluencing. Vlivné osobnosti internetu se při něm snaží dávat pravdivé recenze a odrazují od nákupu některých populárních produktů.

Zvyšující se životní náklady ovlivnily i trendy sociálních sítí. Lidé jsou totiž čím dál více unavení z influencerů, kteří je tlačí do nákupu nového „hype“ produktu. Už je nebaví se neustále utápět ve svém FOMO (fear of missing out). Náladu části společnosti však vycítili influenceři, kteří ve svých videích odběratelům doporučují co si rozhodně nepořídit. Odstartovali tím nechtěně nový trend deinfluencingu.

Vlivné osobnosti sociálních sítí se tím snaží poukázat na to, že populární produkty internetu za to, navzdory své vysoké cenně, nestojí. Například tvůrkyně videí na TikToku Valeria Fride varovala před šamponem a kondicionérem značky Olaplex nebo tvářenkou od Dior s názvem Backstage Rosy Glow. Její upřímná recenze si následně vysloužila více než 1,3 milionu zhlédnutí. Samotný hashtag #deinfluencing má dosud na TikToku více než 159,6 milionu zobrazení.

@valeriafride Don’t buy everything you see on here 🥹 #deinfluencing #beautytips #sephorahaul ♬ Her Way (Sped Up) – PARTYNEXTDOOR

Podobné kritické recenze ovšem nejsou úplnou novinkou. Už dříve byla například na YouTube oblíbená takzvaná anti-haul videa. Současný trend je ale o něco silnější. Někteří influenceři totiž nesdílí pouze upřímný názor, kritizují zároveň kulturu konzumu, která uživatele sociálních sítí tlačí do nikdy nekončících nákupů. „Lidé už jsou unavení z toho, že musí každý den poslouchat, co nového zase potřebují,“ okomentoval rostoucí trend pracovník marketingové agentury Goat Jago Sherman.

Influenceři si vybrali upřímnost. Vyhrála nad obavou ze ztráty sponzorů

Kořeny nového trendu leží také ve snaze influencerů zachovat si své sledující. Postupně totiž zjistili, že si čím dál více cení upřímnosti, namísto nekončícího přílivu doporučení luxusních produktů. O zásadní krok se pro influencery jedná také proto, že značí konec jejich obav ze ztráty partnerů. Negativní recenze totiž mohou vést k tomu, že jim známé značky přestanou posílat své vzorky zdarma. Pro firmy totiž jinak představují levnou a výhodnou reklamu.

@michelleskidelsky Replying to @krishateresa 🫡🫡 my bank account hates me, save yours while you can #deinfluencing ♬ original sound – michelle

Trend deinfluencingu však čelí také kritice. Někteří uživatelé totiž poukazují na to, že se jedná pouze o jiný druh influencingu, takzvaný reinfluencing. Místo populárního produktu jen influenceři doporučují jiný, jimi skutečně oblíbený. Zůstává pak otázkou, zda je deinfluencing skutečně jen trend, nebo dokáže změnit nákupní zvyky milionů sledujících.

Zdroj: Business of Fashion, The Guardian, CNET, TikTok

Foto:Pexels

Na sociálních sítích se rodí revoluce. Deinfluencing se těší čím dál větší oblibě

Karlie Kloss chce demokratizovat vysokou módu. Představila módní svět Fashion Klossette uvnitř Robloxu

Modelka Karlie Kloss se rozhodla sdílet své zážitky z módního průmyslu s celým světem. Nebo alespoň tím digitálním. Vytvořila totiž herní svět na platformě Roblox, který uživatelům umožní navrhovat, stylizovat i prodávat vlastní kousky. Chce tím učinit módu dostupnější.

Na scénu přichází Mediterranean design. Prozkoumejte nadčasový středomořský lifestyle

Vítejte na palubě průvodce po Středomoří. Hlavní členové posádky jsou fíkovníky, olivy, antické prvky a kulturní tradice. Mediterranean lifestyle má pestrou škálu různých odvětví. Od interiéru, přes vaření až po klasické odívaní. V posledních letech se těší stále větší oblibě. Pokud trendy budou plynout ve stejné rychlosti jako do teď, je možné, že mediterranean design bude nový minimalismus. Svědčí o tom častý návrat ke kulturním tradicím i designovým klasikám.

Švýcarským hodinkám se daří čím dál více. Jejich vývoz vzrostl v únoru o 12,2 procenta

Růst vývozu švýcarských hodinek z loňského roku pokračuje i v tom letošním. V únoru se totiž navýšil o 12,2 procenta. Nejvíce chtěné jsou luxusní doplňky i nadále ve Spojených státech amerických. Vývozu ale pomohla také zlepšující se ekonomická situace Číny.

Šatníky nových módních ikon. Objevte hvězdné spolupráce seriálových hrdinů

Doby, kdy nové módní ikony vytvářel televizní program Disney channel, jsou pryč. Dnes má nové tváře na svém kontě Netflix a HBO. Některé hvězdy se kromě velké oblíbenosti můžou chlubit módními kampaněmi i spolupracemi s nejrůznějšími módními domy či návrháři. Ty nejnovější si dnes probereme!