Analytikové varují módní značky před tím, že do roku 2030 budou muset zásadně změnit své návyky. V současnosti totiž nestíhají splnit cíle regulací týkajících se materiálů s nízkým dopadem na životní prostředí. Pokud do svých kolekcí nezapojí například více regenerativní bavlny nebo recyklovaného polyesteru, začnou čelit vysokým pokutám. Ztratit mohou i přístup na některé trhy.
I když je udržitelnost čím dál silnější buzzword módního světa, některé návyky značek se nadále nemění. Jedním z nich jsou například nedostatečné zásoby materiálů s nízkým dopadem na životní prostředí. Společnosti totiž nadále nakupují spíše levnější suroviny, které jsou ale pro přírodu mnohem nebezpečnější. Na rozdíl poukázaly reporty analytických firem BCG, Textile Exchange a Quantis.
Jejich výsledky ukázaly, že módní firmy budou muset nedostatečné zásoby napravit do roku 2030. Tehdy totiž začnou platit po celém světě různé regulace spojené s udržitelnými materiály a závazky k dekarbonizaci. V současnosti ovšem módní průmysl čelí nedostatku ve výši 133 milionům tun udržitelného materiálu. Znamená to, že značky budou muset mnohem více investovat například do regenerativní bavlny nebo recyklovaného polyesteru.
Do roku 2027 má pak přesněji po celém světě začít platit na 35 různých zákonů spojených s udržitelností. Ovlivňovat mají například to, jak bude oblečení produkované, navržené, propagované, ale také likvidované. V případě, že značky regulace nedodrží, budou muset platit vysoké pokuty. Některé státy jim ale také mohou zakázat vstup na svůj trh. Zároveň by tím módní společnosti mohly riskovat značné poškození své pověsti.
Problém spočívá v závazku firem. S udržitelnými investicemi se pojí i vysoká rizika
Poptávka po udržitelných materiálech ze strany zákazníků přitom podle analýz firem Textile Exchange a BCG problém není. Oříšek je spíše závazek samotných společností. Do změny svého systému by totiž především ze začátku musely investovat nemalé finance. Současný trh je ovšem orientovaný na krátkodobé cíle, rychlý prodej a levné materiály. Změna směrem k jiné organizační struktuře s sebou navíc nese značná rizika.
Proto se také velké množství značek nadále orientuje na syntetické materiály, vyrábějící se za pomocí fosilních paliv. Například platforma Vinted, prodávající použité oblečení, se ale snaží reflektovat touhu po udržitelné módě. V současnosti totiž uvažuje o tom, že by začala prodávat své akcie v hodnotě více než 200 milionů eur, tedy téměř pět miliard korun. Litevský startup o této možnosti v současnosti komunikuje s firmou Morgan Stanley.
Zdroje: Business of Fashion, Financial Times, CBC, Instagram, YouTube