Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Nedělní očekávané finále přineslo vítězství Španělska. V celkovém kontextu však období letošních mistrovství světa představovalo v mezích ženského sportu rozsáhlý posun k lepšímu. Velkou roli v tom sehrála móda, která obrátila pozornost na otázku doposud přehlížené nerovnosti ve srovnání s obdobnými mužskými verzemi. Možná konečně nastala éra fair play.

  Fotbal jako sport pro ženy zůstává v ústraní

  Ženský fotbal zažil svůj historický rozkvět na počátku 20. století. Muži sloužili v tehdy zuřící válce a jediným východiskem z nouze bylo zaměstnání v továrnách. Tento sport pomáhal ženám budovat fyzickou sílu pro těžkou manuální práci, a proto byl veřejně podporován. Začaly také vznikat tovární fotbalové týmy, které se utkávaly ve vzájemných zápasech. Tento impulz však neměl dlouhé trvání, nastalo období zákazu hraní na fotbalových trávnících. Po zhruba půlstoletí stráveném hrou v parcích se ženy mohly na profesionální sportoviště vrátit až v 70. letech. To však automaticky neznamenalo férové podmínky. Přítomny byly stále půjčené, nadměrně velké mužské dresy a veřejné pohrdání.

  Pomalými kroky vpřed

  Klíčovým se stal postoj gigantů, jako jsou Adidas a Nike. Ty v intenzivní spolupráci s jednotlivými národními týmy poprvé v roce 2019 vytvořily přizpůsobené sportovní soupravy. Změny se dotkly siluet, lepší funkčnosti a větší kompatibility například s vlasy svázanými do culíku. Pro tento ročník se Adidas zavázal vyrobit pro každou hráčku z deseti sponzorovaných týmů sportovní podprsenku na míru. Mezerou stále zůstávají kopačky, které jsou spíše přizpůsobené tvaru mužského chodidla.

  Zdroj: Adidas

  Nike x Martin Rose

  Návrhářka Martin Rose ve své nedávné spolupráci s Nike představila kolekci rozpouštějící hranice mezi pohlavími. Epicentrem pozornosti jsou oblekové saka a kalhoty. Vedlejší roli pak hraje trenčkot, tričko a doplňky jako sluneční brýle, rukavice. Nesmí chybět model výjimečných tenisek. Nejlepší možnou publicitu celé kolekci zajistili americké hráčky, které si ji oblékly při příležitosti příchodu na svůj první zápas.

  Zdroj: Nike

  Kampaň Calvins or Nothing

  Nový pohled na světové atletky a fotbalistky přinesla Briana Capozzi v sérii intimních portrétů pro kampaň Calvin Klein. Z fotografií vyzařuje přirozenost, autenticita, vnitřní síla a jiskřivá ženskost. Před objektivem se ocitla americká reprezentantka Alex Morgan i Angličanka Chloe Kelly.

  Zdroje: BBC, WWD, Glamour, Nike

  Foto:Reuters

  Módní průmysl už nezavírá oči před fotbalovými mistrovstvími světa žen

  Světlo jako umělecké dílo. Designové osvětlení je neoddělitelnou součástí moderního domova

  Moderní domov může obsahovat řadu chytrých zařízení, neodolatelných kusů nábytku nebo experimentálních materiálů. Nikdy však nebude kompletní bez designového a vhodného osvětlení. Světlo má na nás obrovský vliv, který si často ani neuvědomujeme. Stará se o zpříjemnění atmosféry, zvýrazňuje design jiných prvků, ovlivňuje náladu a v neposlední řadě reguluje spánek.

  PFW: Různorodý mix Dries Van Noten kontrastoval s dech beroucí jednoduchostí Courrèges a Balmain

  Další den očekávaného Pařížského týdne módy nabídl kontrastující kolekce. Na jedné straně stál pestrobarevný mix módního domu Dries Van Noten. Jeho kombinace různých odstínů i materiálu tak skvěle kontrastovala s jednoduššími kolekcemi značek Courrèges a Balmain. Zaměřily se totiž spíše na minimalistické střihy a neutrální tóny.

  TikTok pohltil zodpovědný trend. Vede uživatele k tomu, aby neutráceli

  Uživatelé platformy TikTok už od loňského roku sledují čím dál zodpovědnější trendy. Vlna takzvaného de-influencingu dala letos vzniknout dalšímu populárnímu hashtagu s názvem no spend. Jedná se o směr usilující o to, aby lidé přestali utrácet za zbytečnosti. Většina z nich totiž nakupuje produkty, které jim sítě jako TikTok s radostí doporučí.

  Street style napříč světovými metropolemi. Týdny módy opět nadchly různorodými kreacemi

  Týdny módy ve světových metropolích přináší především nejnovější módní kolekce. Slouží ale také jako scéna pro předvádění street stylu, a to v jeho nejživější podobě. Každý rok přináší fashion week události dokonalou paletu různorodých stylů, které zrcadlí bohatství kreativity a osobitosti jednotlivých módních nadšenců.