More

  Nedělní očekávané finále přineslo vítězství Španělska. V celkovém kontextu však období letošních mistrovství světa představovalo v mezích ženského sportu rozsáhlý posun k lepšímu. Velkou roli v tom sehrála móda, která obrátila pozornost na otázku doposud přehlížené nerovnosti ve srovnání s obdobnými mužskými verzemi. Možná konečně nastala éra fair play.

  Fotbal jako sport pro ženy zůstává v ústraní

  Ženský fotbal zažil svůj historický rozkvět na počátku 20. století. Muži sloužili v tehdy zuřící válce a jediným východiskem z nouze bylo zaměstnání v továrnách. Tento sport pomáhal ženám budovat fyzickou sílu pro těžkou manuální práci, a proto byl veřejně podporován. Začaly také vznikat tovární fotbalové týmy, které se utkávaly ve vzájemných zápasech. Tento impulz však neměl dlouhé trvání, nastalo období zákazu hraní na fotbalových trávnících. Po zhruba půlstoletí stráveném hrou v parcích se ženy mohly na profesionální sportoviště vrátit až v 70. letech. To však automaticky neznamenalo férové podmínky. Přítomny byly stále půjčené, nadměrně velké mužské dresy a veřejné pohrdání.

  Pomalými kroky vpřed

  Klíčovým se stal postoj gigantů, jako jsou Adidas a Nike. Ty v intenzivní spolupráci s jednotlivými národními týmy poprvé v roce 2019 vytvořily přizpůsobené sportovní soupravy. Změny se dotkly siluet, lepší funkčnosti a větší kompatibility například s vlasy svázanými do culíku. Pro tento ročník se Adidas zavázal vyrobit pro každou hráčku z deseti sponzorovaných týmů sportovní podprsenku na míru. Mezerou stále zůstávají kopačky, které jsou spíše přizpůsobené tvaru mužského chodidla.

  Zdroj: Adidas

  Nike x Martin Rose

  Návrhářka Martin Rose ve své nedávné spolupráci s Nike představila kolekci rozpouštějící hranice mezi pohlavími. Epicentrem pozornosti jsou oblekové saka a kalhoty. Vedlejší roli pak hraje trenčkot, tričko a doplňky jako sluneční brýle, rukavice. Nesmí chybět model výjimečných tenisek. Nejlepší možnou publicitu celé kolekci zajistili americké hráčky, které si ji oblékly při příležitosti příchodu na svůj první zápas.

  Zdroj: Nike

  Kampaň Calvins or Nothing

  Nový pohled na světové atletky a fotbalistky přinesla Briana Capozzi v sérii intimních portrétů pro kampaň Calvin Klein. Z fotografií vyzařuje přirozenost, autenticita, vnitřní síla a jiskřivá ženskost. Před objektivem se ocitla americká reprezentantka Alex Morgan i Angličanka Chloe Kelly.

  Zdroje: BBC, WWD, Glamour, Nike

  Foto:Reuters

  Módní průmysl už nezavírá oči před fotbalovými mistrovstvími světa žen

  Módní novinky v kostce: Loewe má novou ambasadorku, Chanel vydal luxusní rtěnky a Bulgari odhalil kabelku Roma

  Konec týdne přináší novinky ze světa módy. Společnost Loewe zveřejnila jméno nejnovější ambasadorky. Stane se jí čínská herečka a zpěvačka Yang Mi. Chanel zase ohromil své fanoušky novou řadou luxusních rtěnek. Bulgari pro změnu oslavuje vydání nového modelku kabelky s názvem Roma. Barcelonský týden svatební módy pak odhalil první část nadcházející kampaně.

  Vlakem Belle Epoque zpátky v čase. Nasedněte do skutečné hvězdy proslulé švýcarské železnice

  Máte chuť si trochu zacestovat v čase? Pod luxusním cestováním si obvykle představíme soukromé tryskáče, jachty nebo sporťáky. Ale co exkluzivní, romantická cesta vlakem Belle Epoque, která vás přenese uprostřed švýcarských Alp do zlaté éry Orient Expressu.

  Paříž zhlédla další přehlídky. Na scénu nastoupil Marni, Dries Van Noten, Courrèges i Rahul Mishra

  Návštěvníci Pařížského týdne módy si užili další vysoce očekávané přehlídky. Patřila mezi ně minimalistická a elegantní show značky Courrèges. Oceněná byla ovšem i show indického návrháře Rahul Mishra, která přinesla paletu pestrých barev. Úspěšnou premiéru pak oslavila společnost Marni. V Paříži totiž prezentovala poprvé. Van Dries Noten zase překvapil eklektickými variantami klasických kousků.

  It bags jako investice: Které modely od Fendi se vyplatí?

  Absolutně nejprodávanější kabelkou značky Fendi je s největší pravděpodobností legendární Baguette. Po svém debutu v 90. letech způsobila značný rozruch a je často označována za první it bag moderní éry. Značka sama mimo jiné aktivně rozšiřuje své portfolio o další úspěšné modely. Pojďte se s námi podívat, které kabelky mohou představovat nový investiční kousek do vašeho šatníku.