Více

    Sledujte nás na Instagramu

    Konzultační společnost Interbrand tradičně zveřejňuje žebříček 100 firem s největší hodnotou na světě. Letos upozornila na to, že růst nejmocnějších společností zpomaluje. Odvětví luxusu se ovšem daří více než jiným průmyslům. Na vyšší pozici se tak letos posunuly značky jako Hermès, Zara nebo Sephora. Dařilo se ale i módním domům Dior, Louis Vuitton nebo Chanel.

    Nejnovější průzkum konzultační společnosti Interbrand přinesl nepříjemnou zprávu. Vyplývá z něj totiž, že se růst nejmocnějších 100 firem světa letos zpomalil. Zvýšil se totiž o pouhých 5,7 procenta. Loni přitom stejná hodnota dosáhla 16 procent. Důvodem je podle zástupců výzkumného týmu „nedostatek mindsetu orientovaného na růst, konzervativní vedení firem a nejisté vyhlídky globální ekonomiky“.

    Ředitel Interbrand Gonzalo Brujó proto označil současné ekonomické období za stagnaci. Žebříčku pak stejně jako v uplynulém roce vévodila společnost Apple, Microsoft a Amazon. Nejvíce se ovšem dařilo automobilovému a luxusnímu průmyslu. Vzrostly totiž o 9 a 6,5 procenta. Největší růst z luxusního světa pak zaregistroval módní dům Hermès. Jeho hodnota totiž stoupla o 10,2 procenta.

    Vyšplhal se tak až na 23. místo žebříčku. Značný růst ovšem zaznamenala také společnost Dior. Číslo její hodnoty se totiž posunulo o 8,4 procenta. Dostala se tak na 76. místo. Nejúspěšnější luxusní značkou ale nadále zůstává Louis Vuitton, a to se svou pozicí na 14. místě. Následuje ho módní dům Chanel, který se drží na 22. místě. V maloobchodním sektoru se pak vyjímala Zara. Získala totiž 43. pozici.

    Slavit nemůže módní dům Gucci. Jako jediná luxusní značka se na žebříčku propadla

    Zástupci Interbrand vysvětlili úspěch zmíněných společností jejich „schopností vytvořit luxusní zážitky jako pop-up obchody, hotely nebo restaurace“. Zákazníkům tak dokáží nabídnout mnohem více než jen kvalitní a luxusní produkty. Slavit ovšem tentokrát nemůže módní dům Gucci. Jako jediná z luxusních značek na žebříčku totiž ze své původní pozice poklesla. Propadla se na 34. místo, jelikož se její hodnota snížila o dvě procenta.

    Jeden z nejznamenitějších pokroků pak učinil beauty řetězec Sephora. Ze 100. pozice se totiž vyhoupl na 97. Hodnota společnosti tak vzrostla o ohromujících 15 procent. Zcela novou firmou na žebříčku se pak stala značka Nespresso, která zaujala 98. místo. Výzkumný tým Interbrand pak při sestavování hodnocení využívá analýzu finančního výkonu produktů a služeb značek, jejich role při nákupních rozhodnutích i sílu konkurenceschopnosti.

    Zdroje: Fashion Network, Interbrand, Apparel Resources, X, Instagram

    Luxusní značky patří mezi nejmocnější firmy světa. Růst slaví Hermès, Zara i Sephora

    Přátelství existují i v módě a Hollywoodu. Zendaya a Law Roach společně válcují červené koberce

    Jestli někdo zná recept na vytvoření virálního popkulturního momentu, pak je to herečka Zendaya a její stylista Law Roach. Kromě jejich společné tvůrčí vize, kterou úspěšně proměňují v kouzelné a velkolepé módní momenty, je však spojuje také nebývale silné přátelství. Pojďme si připomenout několik ikonických looků z dílny vlivného dua.

    Šperkovnice jako výstava maximalistických objektů. Úpadek tichého luxusu potvrzuje Simone Rocha i Jil Sander

    Pokud řešíte otázku šperků na léto, máme pro vás odpověď. Světoví designéři se shodli na letní absenci tichého luxusu. Nejen v oblasti ready-to-wear, ale i v přihrádce se šperky. Maximalismus se nás bude držet několik sezón, nemusíte se tedy obávat přemrštěných investic. V kurzu jsou navíc alternativní materiály, jaké předvedla například Simone Rocha.

    Luxusní hotel Lowell vítá jaro čajovým dýchánkem. Na pomoc si přizval módní dům Dior

    Značka Dior je známá nejen svými dech beroucími návrhy, ale také jedinečnými sety špičkového nádobí. Ve svých jarních čajových dýcháncích je nyní hodlá využít luxusní newyorský hotel Lowell. Zaměří se na kolekci Lily of the Valley, odkazující na oblíbenou květinu Christiana Dior.

    Náboženství jako nesmrtelný zdroj inspirace. Návrhářům nedává spát křesťanství, ani starověká symbolika

    Ačkoliv byste se divili, móda a náboženství si jdou ruku v ruce. Bylo tomu tak ještě několik generací zpět. Církev a jiná náboženská centra určovaly "trendy" takřka ve všem, tedy i v dobovém odívání. V novodobých dějinách jsme ale náboženskou tematiku uchopili zcela jinak. Ukrýváme v ní symboliku, vyjadřujeme skrze ni kontroverzi a vyvoláváme ovace i rozepři.