Nově ohlášená cla ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa měla na luxusní průmysl okamžitý dopad. Velká část módních značek proto ve čtvrtek zaznamenala propad svých akcií. Většina z nich totiž přesunula svou výrobu do asijských států, čelících jedněm z nejvyšších cel. Americké zákazníky tak nejspíše čeká nepříjemné zdražení.
Zákazníci luxusního zboží ve Spojených státech amerických (USA) se budou pravděpodobně muset připravit na zvýšení cen. Důvodem jsou nejnovější cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trump. Dotknou se nejen dovozu z evropských států, ale také těch asijských, do kterých většina světových módních domů přesunula svou výrobu. Značky tak ve čtvrtek zaznamenaly propad akcií.
Zboží vyrobené ve Švýcarsku se tak bude muset připravit na cla ve výši 31 procent, zatímco produkty ze zbytku Evropy zasáhnou ve výši 20 procent. Dovoz do Spojených států amerických se prodraží i Velké Británii, jelikož ta čelí clům ve výši 10 procent. Mnohem větší čísla však platí pro asijské státy. Například Thajsko zasáhla cla na dovoz ve výši 36 procent, Vietnam ve výši 46 procent.

Zdroj: Reuters
Světové módní společnosti proto budou muset najít východisko, jak se s navýšením poplatků vypořádat. Pokud se nerozhodnou zvýšení „absorbovat“ samy, pocítí je právě američtí zákazníci. Mezi nejvíce zasažené značky pak patří Birkenstock, Brunello Cucinelli, Pandora, Ferragamo, ale také koncerny jako LVMH, pod který spadá třeba Dior, nebo Kering, vlastníci módní dům Gucci.
Nejluxusnější značky mají výhodu. Jejich bohaté zákazníky zdražení nezajímá
Některé světové luxusní značky mají ovšem v kontextu zhoršující se ekonomické situace značnou výhodu. Jedná se o společnosti, jejichž zákazníci patří mezi nejvíce bohatou vrstvu společnosti. Ta totiž případné navýšení cen jen sotva pocítí. Mezi podobné „šťastlivce“ patří například módní dům Hermès nebo švýcarská značka Richemont, vyrábějící především drahé šperky a hodinky.
„Módní odvětví závisí na globálních dodavatelských řetězcích snad více než jakýkoli jiný sektor průmyslového zboží,“ okomentovali pak situaci dle serveru Fashion Dive zástupci Asociace módního průmyslu Spojených států amerických. Dle nich proto módní značky ovlivňují rostoucí cla mnohem více než jiné společnosti. Počet oblečení vyráběného v USA totiž tvoří pouhá tři procenta.
Zdroje: WWD, The Wall Street Journal, Fashion Dive, YouTube, Instagram