Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Od prosince bude v Kostýmním institutu Metropolitního muzea umění v New Yorku k vidění na 80 návrhů nejdůležitějších návrhářek historie. Výstava Women Dressing Women chce světu představit méně i více známou tvorbu, která měnila svět módy.

  Návštěvníci připravované výstavy s názvem Women Dressing Women, tedy Ženy oblékající ženy, odhalí práci méně známých, ale i proslulých návrhářek. Jejím cílem je totiž fanoušky módy seznámit s tím, jak ženy v minulosti ovlivňovaly svět módy. Pokrýt proto hodlá jejich tvorbu od začátku 20. století až do současnosti. Zároveň si ale klade za úkol ukázat, jak módní průmysl pomohl ženy emancipovat, jelikož jim nabídl sociální, finanční i kreativní samostatnost.

  Od 7. prosince tak bude v newyorském Kostýmním institutu Metropolitního muzea umění k vidění na 80 designů různých návrhářek. Výstava se pak dělí na čtyři hlavní části, a to anonymitu, viditelnost, působení a absenci. Návštěvníci totiž hned po vstupu do exhibice uvidí kousky těch návrhářek, které konaly svou práci bez jakékoli větší pozornosti módního světa. Byly to tedy průkopnice pozdějších už mnohem více proslulých návrhářek.

  Další části výstavy pak přiblíží, jak se móda postupně prolnula s politickým vyjádřením sebe sama. Takovou proměnu zachytí různé návrhy z doby 60. let až po současnost. Mezi méně známé představené návrhářky pak patří například Adèle Henriette Nigrin Fortuny, Isabel Toledo, Yeohlee Teng nebo Autumn Randolph. Doplní tak kousky od slavnějších návrhářek, jako je Claire McCardell, Miuccia Prada, Madeline Vionnet, Vivienne Westwood, Gabriela Hearst nebo Rei Kawakubo.

  Nová výstava hodlá vyzdvihnout různorodost a pluralitu vlivných návrhářek minulého i současného století

  Příkladem „opomenuté“ návrhářky je mimo jiné také Ann Lowe, která je známá jako „nejlépe střežené tajemství společnosti“. V polovině minulého století se ovšem stala první celostátně známou návrhářkou tmavé barvy pleti ve Spojených státech amerických. Přesto zůstala její tvorba po většinu doby její kariéry neoceněná. Mezi více moderní a futuristické návrhářky výstavy pak patří Iris Van Herpen, Norma Kamali, Jamie Okuma, Simone Rocha nebo Marine Serre.

  „Doufáme, že výstava rozvine důležité konverzace mezi našimi návštěvníky a tvorbou představovaných návrhářek. Zdůraznit by měly především pluralitu a různorodost příspěvků žen do módního průmyslu,“ okomentovala výstavu přidružená kurátorka Kostýmního institutu Mellissa Huber. Podle hostující kurátorky výstavy Karen Van Godtsenhoven je cílem výstavy rovněž vyzdvihnout mezigenerační rozhovory mezi různými návrhářkami.

  Zdroje: WWD, DScene, MET Museum, Instagram, YouTube

  Kostýmní institut věnuje výstavu návrhářkám. Oslaví jejich vliv na historii módy i emancipaci

  Seznam zakázaných kousků pro pány. Barevné ponožky i dřevěného motýlka okamžitě vyhoďte

  Žijeme v době, ve které je vaše vizuální stránka důležitější, něž kdy dříve. Někdo to může považovat za povrchní tvrzení, na prvním dojmu ovšem záleží. Skvělý outfit navíc zvyšuje i atraktivitu. Pokud potřebujete šatník připravit na příchod nových stylových kousků, budete jim muset uvolnit místo. Začít můžete ihned, následující kousky maximálně nekorespondují s představou o moderním muži.

  MFW: Módní domy odhalily sofistikovanou jednoduchost, ikonické proužky i dech beroucí róby

  Milánský týden módy se uchýlil ke konci. V posledních dnech ovšem stihl nabídnout hned několik úspěšných přehlídek. Návrhář Giorgio Armani sklidil ovace poté, co předvedl řadu dokonalých rób. Módní dům Missoni pohlédl do minulosti a opět zpracoval své slavné proužky. Značka Bottega Veneta pak odhalila jednoduché, ovšem stoprocentně sofistikované kousky.

  Zájem o úzké džíny prudce narůstá. Čeká nás jejich opětovná nadvláda?

  Úzké džíny se staly jakýmsi kontroverzním kouskem, který buď milujete, nebo nenávidíte. Zdá se, že na delší dobu upadly v zapomnění. Nejnovější data a outfity současných módních ikon však předpovídají jejich možný návrat, který otřese základy každého šatníku.

  Proměňte své obroučky v módní doplněk. Trendy brýle roku 2024

  Brýle považujeme za módní doplněk už několik desítek let. Letos to ovšem platí dvojnásob. Důvodem je vliv celebrit, TikTok trend oslavující estetiku knihovnic, i bezprostřední výraznost obrouček. Na rozdíl od prstýnku nebo doplňku ve vlasech si totiž brýlí každý všimne téměř okamžitě. V roce 2024 do popředí vstoupily především modely připomínající uplynulá léta 20. století.