Více

  RECORDS

  Chanel

  Versace

  Dolce Gabbana

  Loro Piana

  Sledujte nás na Instagramu

  V posledním desetiletí se svět seberozvoje a duševního zdraví inspiruje japonskou filozofií ikigai nebo dánským konceptem radosti z maličkostí, známým jako hygge. Mezi recepty na šťastný život podle různých zemí se přidává i nizozemský niksen, který doslova káže nic nedělat. Ukáže vám, jak v současném hektickém světě zpomalit a nenechat si drahocenný čas proklouznout mezi prsty.

  I nicnedělání může být přínosné

  Pod zvučným slovem niksen se v doslovném překladu skrývá nicnedělaní. Odvozené je od slova niks, tedy nic. Nizozemská filozofie totiž vyznává záměrnou nečinnost, kterou nelze zaměňovat s leností.

  Přestože se v dnešní společnosti stále více prosazuje work-life balance, tedy rovnováha mezi prací a životem, naše kalendáře a to-do listy často stále zůstávají zaplněny do poslední minuty.

  Zdroj: Pexels

  Rychlý životní styl a kultura ženoucí se za úspěchem nám diktují někdy nedosažitelný životní standard. Musíme být neustále tou nejlepší verzí sebe sama, dosahovat jeden pracovní milník za druhým, ale zároveň mít skvělý sociální a rodinný život.

  Přitom všem si však musíme najít čas i pro sebe. Využití každé minuty našeho dne na maximum bojkotuje právě koncept niksen. Jeho podstatou je nedělat opravdu nic, nemít žádný cíl, ani požadovaný výsledek určité činnosti.

  Nejedná se však pouze o odpočinek při sledování seriálu nebo s knihou v ruce. Pod uměním nicnedělání nehledejte dokonce ani meditaci, nebo dechová cvičení. Pravým cílem je skutečně nic nedělat a nechat myšlenky volně plynout.

  Niksen poslouží jako prevence vyhoření

  Podstata niksen vám může připadat nesmyslná. Kdy jste však naposledy měli čas být sami se svými myšlenkami? Možná si to ani neuvědomujeme, ale v každodenní snaze stihnout vše máme tendenci automaticky přepínat do režimu multitaskingu. Při cvičení posloucháme hudbu, při jídle sledujeme videa nebo neustále kontrolujeme zprávy.

  Filozofie niksen je proto mimořádně důležitá především v dnešní době, kdy se syndrom pracovního nebo akademického vyhoření stává globálním fenoménem, který postihuje stále více lidí. Sladké nicnedělání a ponoření se do vlastních myšlenek pomáhá resetovat naše tělo i mysl.

  Zdroj: Pexels

  Pokud začnete denně praktikovat tuto holandskou filozofii, odměnou vám bude skutečná relaxace bez zbytečného rozptylování, která ve výsledku nakopne vaši produktivitu a životní vitalitu. Ponořením se do volného toku myšlenek navíc dáte prostor pocitům a problémům, které jste možná dosud přehlíželi.

  Stačí se zastavit a cíleně zpomalit

  Dokonalým příkladem praxe niksen jsou nizozemské pláže, kde si Nizozemci užívají sladké nicnedělání mezi písečnými dunami. Nezáleží však na tom, kde se nacházíte. Jednoduše si tiše sedněte nebo lehněte a rozjímejte bez hudby, mluvení nebo filmu v pozadí, který sledujete jedním okem.

  Je jedno, zda koncept hlubokého odpočinku převezmeme od Holanďanů a nazveme ho niksen, nebo se inspirujeme u Italů a budeme vyznávat jejich pověstné dolce far niente.

  Důležité je, že se musíme umět zastavit i uprostřed našich hektických životů. Nemusíme se kvůli tomu cítit provinile a neustále pociťovat potřebu něco dělat, něčeho dosáhnout nebo někde být. Stačí prostě jen existovat.

  Zdroje: BBC, The Guardian, Blue Zones, Instagram

  Foto:Pexels

  Kdy jste naposledy cíleně nic nedělali? Nizozemská filozofie niksen ukazuje cestu k pomalejšímu životu

  Jak s mírou kombinovat klasické i netradiční potisky? Navrstvené grafické motivy se opět hlásí o slovo

  Říká se, že čeho je moc, toho je příliš. Ale letos to neplatí – samostatné grafické potisky jsou in, a vrstvení různých vzorů ještě více. Ať už milujete leopardí motivy, tradiční kostky nebo protichůdné pruhy, rok 2024 nezná hranic. Možná jde o maximální verzi hlasitého luxusu, možná o snahu vytvořit z outfitu vizuální zážitek díky extrémnímu kontrastu. Ať už je vaše vize jakákoliv, zde je návod, jak na to.

  Vysněné kousky najdete i v second handech. Naučte se nakupovat udržitelně jako profík

  Jedním z nejlehčích kroků, jak učinit svůj šatník více udržitelný, je nakupovat oblečení "z druhé ruky". Je jedno, jestli vás baví hledat luxusní kousky na on-line platformách, nebo se naopak s oblibou vydáváte do zapadlých vintage obchůdků. Pro to, abyste spolehlivě našli svůj vysněný kousek, je ovšem potřeba, abyste dodržovali několik důležitých pravidel.

  Sklízí módní dům Gucci falešné ovace? Kolekce Cruise 2025 vyvolává rozporuplnou debatu

  Minulý týden svět obletěla přehlídka Gucci Cruise 2025, pod taktovkou nového kreativního ředitele Sabato de Sarno. Ten nám ve své funkci představil již druhou fashion show. Odehrála se v Londýně, konkrétně v hotelu Savoy, kde pracoval samotný zakladatel domu Guccio Gucci jako portýr. Výběr místa měl tedy obrovský význam jak pro samotný módní dům, tak i pro Sabato de Sarno, který má na hlavní město Británie podobně silné vzpomínky. Stál ale výsledek opravdu za to? Nepřecenil kreativní ředitel své schopnosti?

  Ponořte se do luxusních bublinek. Objevte kořeny slavného prosecca

  Za jeden z nejluxusnějších gastronomických zážitků považujeme ochutnávku originálního prosecca. Výroba oblíbených bublinek se totiž řídí velice přísnými pravidly. Nejlepší lahve proto najdete v jejich domovině, takzvaných Prosecco Hills, nacházejících se v srdci italského regionu Benátsko.