Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Udržitelnost se nepochybně stává oblíbenou prioritou napříč mnoha průmyslovými odvětvími, včetně šperkařství. Na trh vstupují společnosti s příslibem odpovědného a inovativního přístupu ke šperkům, drahé kameny se začínají vyrábět v laboratorních podmínkách. To se týká i snad toho vůbec nejvzácnějšího ze všech, symbolu luxusu a společenského postavení – diamantu. V čem tkví rozdíl mezi vytěženým a laboratorně vypěstovaným diamantem a co zvážit při jeho koupi?

  Každá mince má dvě strany

  Syntetické diamanty se těší velké oblibě, především díky své dostupnější ceně a údajně menšímu dopadu na životní prostředí, to však nemusí být tak jednoznačné, jak se na první pohled zdá. Každá mince má dvě strany a ve světě marketingu, kde se bezmyšlenkovitě operuje s termíny typu „eco-friendly“, se často zaměňují pojmy s dojmy. Laboratorní diamanty bezpochyby disponují pozitivními vlastnostmi. Mají však rovněž své mouchy.

  Udržitelné, nebo ne?

  Mají totožné chemické a fyzikální vlastnosti jako jejich vytěžené příbuzné, cena je však přibližně o 30 % nižší. Stručně řečeno, můžete mít více karátů za méně peněz. Klasické diamanty vznikají přirozeně hluboko pod povrchem Země za přítomnosti obrovského tlaku a teploty. V laboratorních podmínkách se tyto oslnivé drahokamy nejčastěji vyrábějí za použití podobně vysokého tlaku nebo teploty (ovšem rychleji) nebo chemické depozice z plynné fáze (CVD). Metodu CVD využívá také Pandora, která se hrdí používáním 100% obnovitelné energie a výrazně menší uhlíkovou stopou. Do své kampaně pro tři nejnovější kolekce této kategorie obsadila Pamelu Anderson, Grace Coddington a Justinu Miles. Mnoho šperkařských firem také sází na solární, vzdušnou nebo vodní energii. Skutečná směrodatná hodnota uhlíkové stopy při výrobě syntetických diamantů je však obtížně měřitelná a závisí na řadě faktorů; statistiky se liší. Je však jisté, že výrobci využívají i neobnovitelné zdroje energie. Těžba přírodních diamantů na tom není o nic lépe, proto by společným cílem kromě vzájemné konkurence měla být aspirace o dosažení udržitelných výrobních postupů.

  Lusix – diamanty pěstované na slunci

  Pomyslné deklarace luxusu se laboratorní diamanty dočkaly díky investici prodloužené ruky konglomerátu LVMH, LVMH Luxury Ventures, do izraelské společnosti Lusix. Ta se specializuje na výrobu syntetických drahokamů s využitím sluneční energie.

  Zdroj: Lusix

  Aether – diamanty ze vzduchu

  Nemožné se díky Aether náhle stává realitou. Výrobní proces spočívá v zachycení a přečištění oxidu uhličitého, jeho smíchání se zeleným vodíkem a vytvoření čistého atmosférického metanu. Následuje použití metody CVD a závěrečný proces leštění doveden k dokonalosti.

  Zdroj: Aether

  Zdroje: Forbes, Business of Fashion, WWD, The Guardian, International Gem Society, 77 Diamonds, Pandora, Lusix, Aether

  Jsou laboratorně vypěstované diamanty budoucností šperků?

  Kašmírová elegance v éře rychlé módy: Váš ultimátní průvodce luxusem a kvalitou

  Kašmírové pleteniny jsou synonymem luxusu, avšak jejich vzestup v populárních fast fashion řetězcích přináší dilema: jak rozpoznat opravdovou kvalitu mezi zdánlivě výhodnými nabídkami? Ne všechno zlato se třpytí a nejvyšší cena neznamená automaticky to nejlepší. Připravte se na cestu za pravým kašmírovým luxusem, kde cena není jediným ukazatelem hodnoty.

  Nakoukněte do zákulisí LVMH, jedné z nejprestižnějších společností světa

  Vydejte se na cestu do historie luxusního konglomerátu LVMH, kde se prolínají příběhy dvou ikonických značek, tedy Louis Vuitton a Moët Hennessy. Jejich spojení není pouze obchodní aliance, ale fascinující kapitola, která definovala nový standard ve světě luxusu a módy.

  I odpad z hroznů může tvořit luxus. Dokazuje to nová spolupráce Stelly McCartney a Veuve Clicquot

  Návrhářka Stella McCartney je známá pro svou kreativitu, kterou využívá na tvorbu módních, ale udržitelných produktů. Tentokrát se rozhodla vytvořit novou verzi veganské kůže. Na pomoc si přizvala luxusní značku šampaňského Veuve Clicquot. Z jejího hroznového odpadu a korků vyrobila elegantní řadu kabelek a chic sandálků na platformě.

  Jak dosáhnout i zdánlivě nemožného? Několik rad, na které nesmíte zapomenout při nákupu své první kabelky od Hermès

  Mít ve své sbírce neodolatelný kousek z dílny Hermès je jako výhra v kabelkové loterii. Bezpochyby se jedná o modely, které se dědí z generace na generaci. Pro mnoho zájemců je ovšem nemožné takový kousek získat. Proto přinášíme několik užitečných rad, které vám mohou pomoci na cestě za vaší vyvolenou kabelkou.