Exfoliace těla patří do každé správné kosmetické rutiny. Pro zbavení pokožky odumřelých buněk však nemusíte používat jen částečky soli nebo kávová zrna. Vyzkoušejte také praktický kartáč. Díky technice dry brushing bude o vaši rozzářenou pokožku, příval energie, lymfodrenáž a redukci celulitidy postaráno.
Dry brushing spadá do ájurvédy i čínské medicíny
Dry brushing, v doslovném překladu suché kartáčování, se v posledních letech proslavilo na sociálních sítích jako „zázračný“ lék na celulitidu nebo detoxikaci organismu. Nejedná se ovšem o novodobý výmysl influencerů. Dry brushing má své kořeny u starověkých národů, zejména v ájurvédské a čínské medicíně.
Už samotný název tohoto jednoduchého rituálu je výstižný. Jedná se totiž o techniku, při níž se pomocí kartáče a pohybů v určitém směru masírují různé části těla. Masáž se však výjimečně neprovádí pomocí olejů, tělových másel nebo všelijakých krémů, ale jednoduše nasucho.
Technika má mnoho výhod. Dejte však pozor na citlivou kůži
Očividnou výhodou, kterou zpozorujete okamžitě, je dosažení jemnější pokožky, a to díky mechanické exfoliaci štětinami. Masáž také stimuluje krevní oběh i tok lymfy a tím podporuje odstraňování toxinů z těla.
Zdroj: Unsplash
Z dlouhodobého hlediska si příznivci suchého kartáčování pochvalují zejména účinnou redukci celulitidy, a to při pravidelném praktikování. Pozitivní vliv na boj s celulitidou však zatím nemá pevný vědecký základ potvrzený výzkumem.
Na pozoru by se však měli mít osoby s citlivou nebo ekzematickou pokožkou, lupénkou nebo jinými kožními problémy. Kartáčování by mohlo pokožku ještě více podráždit. Nejlepším řešením v takových případech je problematické partie z masáže vynechat.
Zařaďte dry brushing do své ranní nebo večerní rutiny
Pokud chcete dry brushing praktikovat pravidelně, doporučujeme vytvořit si mini rituál, na který se budete těšit, podobně jako na relaxační koupel. Kartáčování by se pak nemělo praktikovat častěji než dvakrát týdně, nechcete přece svou kůži rozladit nadměrnou exfoliací.
V rámci svého nového rituálu si zapalte svíčku nebo vonnou tyčinku a připravte si kartáč i tělový olej nebo krém. Pro maximální účinek a lymfodrenáž si na začátek promasírujte kotníky, třísla, podpaží a oblast klíčních kostí a pod koleny.
Poté začněte kartáčovat chodidla dlouhými tahy, vždy směrem nahoru k srdci. V oblastech s tenčí kůží postupujte jemněji. Po stehnech se vydejte směrem k břichu, spodní části zad, hýždím a kyčelním kloubům. Pak přejděte k rukám, začněte u zápěstí a masírujte plynule směrem nahoru.
Po masáži je nejlepší skočit do sprchy nebo vany a použít hydratační tělový olej nebo mléko. Dry brushing vás bezpochyby vzpruží. Doporučujeme ho proto zařadit mezi ranní rituály, je to však jen na vás.
Nepodceňujte výběr správného kartáče
Klíčem k úspěchu je výběr ideálního nástroje. Pokud jste ráno nebo večer příliš ospalí a nechce se vám ohýbat k nohám nebo sáhnout na záda, stačí zvolit variantu s praktickou dlouhou rukojetí.
Zdroj: Dr. Barbara Sturm, Crystallove, goop
Důležitým faktorem je také tvrdost štětin a použitý materiál. Můžete si vybrat mezi zvířecími štětinami nebo dát přednost veganským alternativám. V každém případě vás však čeká perfektní domácí wellness zážitek.
Zdroje: Instagram, Who What Wear, Forbes, Budhist Studies Institute