Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Platforma pro prodej second hand oblečení ThredUp odhalila ve středu zásadní report. Dle něj totiž globální trh s kousky z druhé ruky předčil loni ve svém růstu ten tradiční. Odhaduje se proto také, že v budoucnosti poroste třikrát rychleji a vyšplhá se tak do roku 2028 na 350 miliard dolarů. Jde tedy o skvělou zprávu pro životní prostředí.

  Americká webová stránka ThredUp je jedním z největších hráčů na poli obchodu s oblečením z druhé ruky. Také proto módní nadšenci věnují velkou pozornost jejímu reportu, který zveřejnila ve středu. Podílela se na něm také analytická firma GlobalData, spoléhající se na vlastní odhady a průzkum téměř 4 tisíc amerických zákazníků a 50 top amerických značek a maloobchodníků.

  Nejnovější data pak ukázala, že globální trh se second hand oblečením vzrostl loni o 18 procent. Jeho hodnota tak vyšplhala na 197 miliard dolarů. Také z toho důvodu se předpokládá, že obchod s kousky z druhé roky poroste v budoucnosti rychleji než ten tradiční. Do roku 2028 by proto měl dosáhnout až na 350 miliard dolarů. V USA se pak second hand trh loni zvětšil o 11 procent.

  „Dokud bude módní průmysl jedním z nejškodlivějších sektorů globální ekonomiky, plánujeme usilovat o větší zapojení vlády,“ prohlásil pak při příležitosti zveřejnění nejnovějších výsledků ředitel ThredUp James Reinhart. Nakupování oblečení z druhé ruky totiž pomáhá odlehčit dopad módního průmyslu na životní prostředí. Zákazníci second hand trhu ovšem kousky z druhé ruky nakupují hlavně z jiných důvodů.

  Second hand trh láká zákazníky díky nízkým cenám. Pomáhá v boji proti inflaci

  Platformy prodávající second hand oblečení totiž pomáhají milovníkům módy se současnou nepříznivou ekonomickou situací. Nejčastějším důvodem pro nákup na platformě ThredUp bylo totiž podle nejnovějšího reportu úsilí o „získání té nejlepší ceny“. Asi 58 procent zákazníků účastnících se průzkumu prohlásilo, že jim second hand trh pomáhá v boji proti stále trvající inflaci.

  Růstu trhu s oblečením z druhé ruky pomáhá také klesající stigma, které tento trh dlouho obklopovalo. Průzkum z roku 2023 od firmy OfferUp a GlobalData prokázal, že 76 procent respondentů zaznamenalo pokles negativních předpokladů o second hand trhu. Úspěch platforem, jako je právě ThredUp, je pak důležitý i proto, že fast fashion sektor stojí za více než 10 procenty současného uhlíkového znečištění planety.

  Zdroje: WWD, Retail Dive, The Cool Down, X, YouTube

  Foto:Pexels

  Globální second hand trh předčil loni ten tradiční. Jeho růst potvrdil nejnovější report ThredUp

  Louis Vuitton vyrazil do Číny. Nicolas Ghesquière odhalil pre-fall Voyager kolekci v Šanghaji

  Módní společnost Louis Vuitton se, stejně jako ostatní luxusní značky, čím dál více zaměřuje na trh v Číně. Není tedy překvapením, že se její kreativní ředitel Nicolas Ghesquière rozhodl odhalit svou pre-fall kolekci Voyager právě v Šanghaji. Při tvorbě návrhů navíc spolupracoval s tamními umělci.

  Nejprestižnější módní událost se blíží. Met Gala 2024 jako „Zahrada času“

  Costume Institute Gala, hovorově Met Gala, se letos koná v pondělí 6. května. Benefiční galavečer Metropolitního muzea v New Yorku uvedou Zendaya, Jennifer Lopéz, Chris Hemsworth a Bad Bunny. Téma "Zahrada času" navazuje na tamní výstavu Kostýmního institutu, s názvem Sleeping beauties: Reawakening Fashion. Objevte s námi všechny důležité informace a připomeňte si předešlé ročníky.

  Vláda quiet luxury trvá. Potvrdily to výsledky Brunello Cucinelli z prvního čtvrtletí

  Italská luxusní značka Brunello Cucinelli zveřejnila výsledky z prvního čtvrtletí. Na rozdíl od skupiny LVMH pak slaví značný úspěch. Její prodeje totiž v uplynulých třech měsících vzrostly o 16,5 procenta. Jedná se tedy také o ukazatel toho, že obliba stylu známého jako quiet luxury stále trvá.

  Uživatelé TikToku přetváří síť na „reálnější“ místo. Sdílí své nejhlubší myšlenky

  Sdílení problémů nám často přináší úlevu. Hlavně kvůli tomu, že vyslovení našich myšlenek nám pomáhá chápat, co nás trápí. Zároveň ale přichází naděje, slibující pochopení ostatních. Občas dokonce zjistíme, že jim na srdci leží stejná trápení. Také proto sociální síť TikTok uchvátil trend, podporující podobná přiznání.