More

  Nový report Evropské agentury pro životní prostředí ukázal, že se Evropa topí v čím dál větším objemu textilního odpadu. Za poslední dvě dekády se jeho množství ztrojnásobilo. Evropské státy ho proto s nadějí posílají do Afriky a Asie. I tam ovšem často skončí na skládkách, nebo v řekách a mořích.

  V roce 2019 poslaly do zahraničí státy Evropské unie (EU) na 1,7 milionu tun textilního odpadu. Před téměř 20 lety však stejný vývoz činil pouze 550 000 tun. Trojnásobný nárůst plýtvání textilem, včetně oblečení a obuvi, prokázal nejnovější report Evropské agentury pro životní prostředí. Ročně tak v průměru občan EU vyhodí na 8,4 libry textilu, tedy 3,8 kilogramů. Spotřebuje přitom asi 15 liber, zbaví se tedy více než poloviny z něj.

  Většina spotřebitelů však často žije v domnění, že jejich použitý textil a oblečení poputuje do rukou těch, kteří je potřebují. Evropa totiž vlastní odpad vyváží především do států Afriky a Asie. „Taková představa ovšem ne vždy reflektuje realitu,“ varoval ale nejnovější report. I v zahraničí totiž použité oblečení skončí na skládkách, často umístěných na březích řek nebo v blízkosti moří. Jen část z něj se tak dočká nového majitele.

  Konfekční „fast-fashion“ řetězce totiž vyrábějí tak nekvalitní produkty, že k novým zájemcům „dorazí naprosto zničené“. Kvůli tomu najdou nový domov na skládkách, nebo hromadách určených pro spálení. Takové chování ovšem „značně ovlivňuje kvalitu vzduchu, půdy a vody“, poukazuje zmíněný report. Nepřispívá k němu ani nedostatek informací ohledně látek, ze kterých je textil vyrobený. Pro státy v Asii a Africe je následně těžké odhadnout, jak s nimi dále zacházet.

  Evropa čelí nové výzvě. Musí se naučit nakládat s vlastním textilem

  Největší množství evropského textilního odpadu pak putuje do Afriky. Obdrží z něj totiž až 46 procent. Druhým největším příjemcem je Asie, která od Evropy importuje na 41 procent. V tomto regionu najde textil častěji další využití, především jako „průmyslová náplň“, hadry nebo palivo. Část z něj je ovšem znovu zaslaná do Afriky. Od roku 2025 budou mít ovšem členské státy EU povinnost skladovat a třídit textil odděleně od zbytku jakéhokoli odpadu.

  V budoucnosti by rovněž měly limitovat jeho vývoz za své hranice. „Evropa čelí v současnosti výzvě toho, jak nakládat s vlastními látkami,“ vysvětlil report. Varoval také před vlákny na biologické bázi, tedy například viskózou nebo umělým hedvábím. Dle něj jsou totiž přírodě více nebezpečné, než se dříve myslelo. Nedávná analýza Evropského průmyslu pro recyklace a opětovného využití textilu dále ukázala, že rovněž recyklace látek není pro přírodu příliš výhodná. Naopak nalezení nového použití existujícího textilu má o 70 procent méně negativních dopadů.

  Zdroj: WWD, European Environment Agency, Green Queen, Twitter, YouTube

  Evropa plýtvá čím dál větším množstvím textilu. Vývoz jeho odpadu se za posledních 20 let ztrojnásobil

  Nová kolekce Dior komentuje postavení ženy ve společnosti. Využívá symboly čarodějnictví i archivní návrhy

  Maria Grazia Chiuri představila další "rebelskou" přehlídku módního domu Dior. Do kolekce převážně černé barvy zahrnula prvky čarodějnictví, které měly za úkol reflektovat pozici ženy ve společnosti. Návrhářka tak chtěla ironicky poukázat na to, jak jsou v nadále hlavně maskulinním světě chápány. Zapojila ale také motivy typické pro luxusní značku i elegantní archivní návrhy.

  Na vlně stylu: Marvin Korang inspiruje nejen muže svými inovativními a futuristickými looky

  Inspirace nikdy není dostatek. Dnes vám představíme dalšího hrdinu sociálních sítí, kterého považujeme za virtuálního módního guru. Jedná se o influencera, kterého najdete pod uměleckým jménem @futurist. Jeho celé jméno je Marvin Appiah Korang, a jak lze z jeho nickname vyčíst, jeho stylingové tipy směřují k budoucnosti. Marvinovi je pouhých 23 let a pochází z Ghany. Svou kariéru si vybudoval jako stylista a tvůrce obsahu specializující se na experimentální módu a přelomový design. Jeho odvážné kombinace barev a nekonvenční prvky ho katapultovaly mezi nejzajímavější influencery v oblasti módy na sociálních sítích. Sledujte ho a nechte se unést světem budoucnosti.

  Vyvážené tělo, duše a mysl. Jak vypadají ty nejvyhlášenější ájurvédské pobyty?

  Inspirace ájurvédou a uplatňování jejích principů v každodenním životě je u nás stále častější. Pro mnohé se tato starobylá indická medicína stává formou relaxace, regenerace nebo návratu k sobě samému při uspěchaném a rychlém životním stylu. Po celém světě existuje mnoho lokalit, kde se harmonie těla, mysli a duše stává nejvyšší prioritou. Pojďte se s námi podívat, jak to vypadá v nejlepších ájurvédských destinacích.

  Módní novinky v kostce: Victoria Beckham objevuje parfémy, Pařížský týden módy vítá nováčky a Dior otevírá výstavu o ikonickém parfému

  Pozornost módního světa se ve středu přesunula z Milána na Paříž. Město totiž zahájilo přehlídkami a prezentacemi nabitý týden módy. Na vlastní módní dny se mezitím připravuje i Šanghaj. Kromě toho pozornost milovníků módy získalo oznámení Victoria Beckham. Nově se hodlá zaměřit na parfémy. Pozornost jim věnuje také Dior, jelikož zahajuje výstavu inspirovanou vůní J'Adore. Pharrell Williams zase odhalil nové produkty řady Humanrace.