Více

  Sledujte nás na Instagramu

  European Fashion Alliance má jasno ohledně budoucnosti módy. Podle jejich vize by se v příštích letech měla stát více udržitelnou, etickou a zodpovědnou. Slovo by měli dostat také mladí a kreativní návrháři generace Z.

  Módní průmysl je neodmyslitelně spojený se svým dopadem na životní prostředí. Jeho zástupci z různých koutů Evropy se proto minulý rok sešli, aby založili European Fashion Alliance (EFA). Uskupení 59 zástupců z 23 států reprezentující 10 tisíc módních společností má za cíl předložit módnímu světu jasnou cestu k udržitelnější i kreativnější budoucnosti.

  „Neměli bychom měnit jenom obsah módy, ale upravit také její pravidla a cíle,“ okomentovala strategii aliance zakladatelka Centra pro udržitelnou módu Dilys Williams. O čtyři cíle se uskupení hodlá zasazovat od letošního roku do roku 2027. Jeho prvním krokem bude stanovení definice etického, sociálního a udržitelného kodexu chování. Ten by měly dodržovat módní rady, organizátoři týdnů módy i výzkumné a vzdělávací instituce, které pod EFA spadají.

  Dále aliance hodlá vytvořit vlastní módní Green Deal založený na sdílených datech a systému jejich měření. Jedná se o inspiraci dohodou, kterou předložila Evropská komise. Jejím cílem je dosáhnout do roku 2050 takzvaných čistých emisí a vytvořit „rádce“ pro cestu za udržitelnou budoucností. „Je jedno, jestli návrhy pochází z Francie, Itálie, Německa nebo Dánska, pro všechny by měly platit stejné podmínky udržitelnosti. Tohle je důležité především pro malé značky,“ upozornila dále ředitelka Britské rady módy Caroline Rush.

  Móda překračuje hranice trhu, je totiž i o kultuře, vzkazuje EFA

  Třetím stanoveným bodem aliance je prosazování udržitelného a technologického výcviku a zavedení praktik spojených se sociální a kulturní zodpovědností. „Aby zůstala móda relevantní, musí se rozvíjet v kontextu kultury a dané společnosti,“ vyjádřila se k vizím EFA předsedkyně Německé rady módy Christiane Arp.

  Gen Z dostává zelenou

  Aliance hodlá postavit mladé talenty po boku uznávaných značek, aby je tak připravila na jejich budoucí pozici lídrů. Mají také pomoci s přechodem módního průmyslu k více digitální budoucnosti založené na principu cirkulární ekonomiky.

  Uskupení tedy plánuje přetvoření módního průmyslu na více ekologické, udržitelné a uhlíkově neutrální. Zároveň se ale zasazuje o zvyšování povědomí o samotných problémech spojených se životním prostředím. „Móda totiž překračuje hranice trhu, je také o naší kultuře. Může se proto stát globálním tahounem na cestě za udržitelností,“ vysvětlil prezident Federace haute couture a módy Pascal Morand.

  Zdroj: WWD, HausVonEden, European Fashion Alliance, Instagram

  Kreativita, udržitelnost i Gen Z nasměrují módu

  Tichý luxus zůstává v minulé sezóně. MBPFW proměnil Tyršův dům na avantgardní runway

  Na letošním Mercedes Benz Prague Fashion Week nás příjemně překvapil výběr perfektní lokace, která zaujala osobitým designovým prostředím. Potěšila nás také přehlídka návrháře Tomáše Němce, při jejíž tvorbě se inspiroval Sicílií. V soutěži VAN GRAAF Junior Talent zase zazářila studentka Hana Valtová. A co víc, značka Tobias Equipment poprvé upustila od své obvyklé stylizace s elfíma ušima.

  Ne všechny trendy si jsou rovné. Hity, které letos na jaře raději vynecháme

  Kromě dlouhodobě oblíbených stylů se svět módy tradičně plní také různými bleskovými mikro trendy. Některé z nich dokáží pozvednout outfit na vyšší úroveň a snadno zapadnou do téměř každého looku. Jiné jsou ovšem pouze povrchní, nepraktické, zbytečné a ne příliš estetické. Vybrali jsme proto pět jarních "anti-trendů".

  Módní novinky v kostce: Zegna převzal Piazza Duomo, Karl Lagerfeld proniká do sportu a Tod’s láká na výstavu

  Nový týden přinesl čerstvé módní novinky. Šperkařský dům Swarovski otevřel vlajkovou prodejnu v Miláně. Ve stejném městě na Piazza Duomo pak Zegna odstartoval speciální projekt. Značka Tod's mezitím zahájila výstavu věnovanou benátským umělcům. Karl Lagerfeld zase propojuje módu se sportem a Paris Hilton vydala spolu s Tan-Luxe nový samoopalovací produkt.

  Darujte domovu jarní proměnu. Vylepšete ho o top biohacking doplňky

  Principy takzvaného biohackingu narůstají na oblíbenosti a začínají proto pronikat také do světa domácností. Způsoby, jak zlepšit imunitu, spánek nebo třeba duševní zdraví je totiž užitečné aplikovat i z pohodlí našich domovů. Při jarní proměně interiéru se proto můžete odměnit top doplňky, zlepšujícími kvalitu vašeho života.