Více

  Sledujte nás na Instagramu

  European Fashion Alliance má jasno ohledně budoucnosti módy. Podle jejich vize by se v příštích letech měla stát více udržitelnou, etickou a zodpovědnou. Slovo by měli dostat také mladí a kreativní návrháři generace Z.

  Módní průmysl je neodmyslitelně spojený se svým dopadem na životní prostředí. Jeho zástupci z různých koutů Evropy se proto minulý rok sešli, aby založili European Fashion Alliance (EFA). Uskupení 59 zástupců z 23 států reprezentující 10 tisíc módních společností má za cíl předložit módnímu světu jasnou cestu k udržitelnější i kreativnější budoucnosti.

  „Neměli bychom měnit jenom obsah módy, ale upravit také její pravidla a cíle,“ okomentovala strategii aliance zakladatelka Centra pro udržitelnou módu Dilys Williams. O čtyři cíle se uskupení hodlá zasazovat od letošního roku do roku 2027. Jeho prvním krokem bude stanovení definice etického, sociálního a udržitelného kodexu chování. Ten by měly dodržovat módní rady, organizátoři týdnů módy i výzkumné a vzdělávací instituce, které pod EFA spadají.

  Dále aliance hodlá vytvořit vlastní módní Green Deal založený na sdílených datech a systému jejich měření. Jedná se o inspiraci dohodou, kterou předložila Evropská komise. Jejím cílem je dosáhnout do roku 2050 takzvaných čistých emisí a vytvořit „rádce“ pro cestu za udržitelnou budoucností. „Je jedno, jestli návrhy pochází z Francie, Itálie, Německa nebo Dánska, pro všechny by měly platit stejné podmínky udržitelnosti. Tohle je důležité především pro malé značky,“ upozornila dále ředitelka Britské rady módy Caroline Rush.

  Móda překračuje hranice trhu, je totiž i o kultuře, vzkazuje EFA

  Třetím stanoveným bodem aliance je prosazování udržitelného a technologického výcviku a zavedení praktik spojených se sociální a kulturní zodpovědností. „Aby zůstala móda relevantní, musí se rozvíjet v kontextu kultury a dané společnosti,“ vyjádřila se k vizím EFA předsedkyně Německé rady módy Christiane Arp.

  Gen Z dostává zelenou

  Aliance hodlá postavit mladé talenty po boku uznávaných značek, aby je tak připravila na jejich budoucí pozici lídrů. Mají také pomoci s přechodem módního průmyslu k více digitální budoucnosti založené na principu cirkulární ekonomiky.

  Uskupení tedy plánuje přetvoření módního průmyslu na více ekologické, udržitelné a uhlíkově neutrální. Zároveň se ale zasazuje o zvyšování povědomí o samotných problémech spojených se životním prostředím. „Móda totiž překračuje hranice trhu, je také o naší kultuře. Může se proto stát globálním tahounem na cestě za udržitelností,“ vysvětlil prezident Federace haute couture a módy Pascal Morand.

  Zdroj: WWD, HausVonEden, European Fashion Alliance, Instagram

  Kreativita, udržitelnost i Gen Z nasměrují módu

  Kašmírová elegance v éře rychlé módy: Váš ultimátní průvodce luxusem a kvalitou

  Kašmírové pleteniny jsou synonymem luxusu, avšak jejich vzestup v populárních fast fashion řetězcích přináší dilema: jak rozpoznat opravdovou kvalitu mezi zdánlivě výhodnými nabídkami? Ne všechno zlato se třpytí a nejvyšší cena neznamená automaticky to nejlepší. Připravte se na cestu za pravým kašmírovým luxusem, kde cena není jediným ukazatelem hodnoty.

  Nakoukněte do zákulisí LVMH, jedné z nejprestižnějších společností světa

  Vydejte se na cestu do historie luxusního konglomerátu LVMH, kde se prolínají příběhy dvou ikonických značek, tedy Louis Vuitton a Moët Hennessy. Jejich spojení není pouze obchodní aliance, ale fascinující kapitola, která definovala nový standard ve světě luxusu a módy.

  I odpad z hroznů může tvořit luxus. Dokazuje to nová spolupráce Stelly McCartney a Veuve Clicquot

  Návrhářka Stella McCartney je známá pro svou kreativitu, kterou využívá na tvorbu módních, ale udržitelných produktů. Tentokrát se rozhodla vytvořit novou verzi veganské kůže. Na pomoc si přizvala luxusní značku šampaňského Veuve Clicquot. Z jejího hroznového odpadu a korků vyrobila elegantní řadu kabelek a chic sandálků na platformě.

  Jak dosáhnout i zdánlivě nemožného? Několik rad, na které nesmíte zapomenout při nákupu své první kabelky od Hermès

  Mít ve své sbírce neodolatelný kousek z dílny Hermès je jako výhra v kabelkové loterii. Bezpochyby se jedná o modely, které se dědí z generace na generaci. Pro mnoho zájemců je ovšem nemožné takový kousek získat. Proto přinášíme několik užitečných rad, které vám mohou pomoci na cestě za vaší vyvolenou kabelkou.