European Fashion Alliance má jasno ohledně budoucnosti módy. Podle jejich vize by se v příštích letech měla stát více udržitelnou, etickou a zodpovědnou. Slovo by měli dostat také mladí a kreativní návrháři generace Z.
Módní průmysl je neodmyslitelně spojený se svým dopadem na životní prostředí. Jeho zástupci z různých koutů Evropy se proto minulý rok sešli, aby založili European Fashion Alliance (EFA). Uskupení 59 zástupců z 23 států reprezentující 10 tisíc módních společností má za cíl předložit módnímu světu jasnou cestu k udržitelnější i kreativnější budoucnosti.
„Neměli bychom měnit jenom obsah módy, ale upravit také její pravidla a cíle,“ okomentovala strategii aliance zakladatelka Centra pro udržitelnou módu Dilys Williams. O čtyři cíle se uskupení hodlá zasazovat od letošního roku do roku 2027. Jeho prvním krokem bude stanovení definice etického, sociálního a udržitelného kodexu chování. Ten by měly dodržovat módní rady, organizátoři týdnů módy i výzkumné a vzdělávací instituce, které pod EFA spadají.
Dále aliance hodlá vytvořit vlastní módní Green Deal založený na sdílených datech a systému jejich měření. Jedná se o inspiraci dohodou, kterou předložila Evropská komise. Jejím cílem je dosáhnout do roku 2050 takzvaných čistých emisí a vytvořit „rádce“ pro cestu za udržitelnou budoucností. „Je jedno, jestli návrhy pochází z Francie, Itálie, Německa nebo Dánska, pro všechny by měly platit stejné podmínky udržitelnosti. Tohle je důležité především pro malé značky,“ upozornila dále ředitelka Britské rady módy Caroline Rush.
Móda překračuje hranice trhu, je totiž i o kultuře, vzkazuje EFA
Třetím stanoveným bodem aliance je prosazování udržitelného a technologického výcviku a zavedení praktik spojených se sociální a kulturní zodpovědností. „Aby zůstala móda relevantní, musí se rozvíjet v kontextu kultury a dané společnosti,“ vyjádřila se k vizím EFA předsedkyně Německé rady módy Christiane Arp.
Gen Z dostává zelenou
Aliance hodlá postavit mladé talenty po boku uznávaných značek, aby je tak připravila na jejich budoucí pozici lídrů. Mají také pomoci s přechodem módního průmyslu k více digitální budoucnosti založené na principu cirkulární ekonomiky.
Uskupení tedy plánuje přetvoření módního průmyslu na více ekologické, udržitelné a uhlíkově neutrální. Zároveň se ale zasazuje o zvyšování povědomí o samotných problémech spojených se životním prostředím. „Móda totiž překračuje hranice trhu, je také o naší kultuře. Může se proto stát globálním tahounem na cestě za udržitelností,“ vysvětlil prezident Federace haute couture a módy Pascal Morand.
Zdroj: WWD, HausVonEden, European Fashion Alliance, Instagram