Metoda platby známá jako buy now pay later není ve světě luxusu žádnou novinkou. V uplynulých měsících ovšem začíná být čím dál více jasné, že se nejedná pouze o nevinnou finanční pomoc, ale spíše nebezpečnou drogu. Rozdělení splátek bez úroků si totiž podalo ruku s pomíjivými mikro trendy a společně tak kralují módní scéně.
Pokud zní nějaké řešení až příliš lákavě, většinou má nějaký háček. Jinak tomu není ani u oblíbené možnosti platby známé jako buy now pay later (BNPY). Zákazníkům, bez větších podmínek a s odvráceným zrakem od jejich finanční minulosti, totiž umožňuje koupit si vše, co se jim zlíbí. Nepříjemně vysokou cenu rozloží na menší splátky, a to většinou bez úroků.
Zásadně se tak liší od tradičních bank nebo firem poskytujících kreditní karty, požadujících přísnější podmínky a spadajících pod častější kontroly národních úřadů. Snová nabídka dovolující nákup produktů mimo náš dosah ovšem není tak růžová, jak se může na první pohled zdát. Přesto, že se do ní řada milovníků módy i slavných značek v posledních letech zcela zamilovala.
The need for regulation remains urgent – and if anything warning signs suggest it is only getting more so.
— Chloe Maughan (@ce_maughan) February 14, 2024
Between 2022 & 2023 Citizens Advice saw a 76% increase in the number of people coming for help with a Buy Now Pay Later issue pic.twitter.com/aLK0P760yK
Už od svých počátků dává vzniknout debatě o tom, zda je pro potencionální zákazníky nápomocná, nebo jim naopak dělá ze života peklo. Vytváří totiž chybnou iluzi toho, že i ty nejvíce luxusní a běžnému životu vzdálené kousky máme na dosah ruky. Taková nabídka však pro lidi se špatnými finančními zvyky nebo nulovými zkušenostmi působí jako droga, která se neodmítá.
Největší hrozbou je stínový dluh. Menší platby unikají finančnímu radaru
Ještě větší škodu pak BNPL metoda dokáže napáchat ve chvíli, kdy na svém vzestupu módní scénou potká oblíbené mikro trendy. Ty totiž diktují neustálé střídání šatníků dle toho, jaký „core“ zrovna kraluje sociálním sítím. Největší hrozbou pro módní nadšence je pak samozřejmě zadlužení. Oproti tomu „klasickému“ je však o něco zrádnější, ukrývá se totiž ve stínu.
Ne nadarmo se mu tak přezdívá „stínový dluh“. Postupnou platbu vícero drobných částek totiž není tak snadné sledovat. Většina zákazníků, zvlášť z mladších generací, své výdaje nesleduje a finanční rozhodnutí zakládá spíše na pocitu. Může se tak snadno stát, že s sebou původně chytré řešení přinese zklamání v podobě poplatků za pozdní platbu nebo nečekané úroky.
Riziko zvyšuje fakt, že služby jako Klarna nebo Affirm nejsou regulovány stejně jako poskytovatelé kreditních karet. Pro jejich zájemce to neznamená jen výhodné půjčky, ale i menší ochranu. Také proto se letos na jaře američtí regulátoři rozhodli zpřísnit BNPL firmám pravidla fungování. Jen čas však ukáže, zda budou taková opatření silnější než touha módních závisláků po nových trendy kouscích.
Zdroje: The Business of Fashion, CNBC, YouTube, X