More

  Cena LVMH, která se každoročně uděluje mladým módním návrhářům, slaví právě tento rok svoje desáté narozeniny. Možná i díky tomuto faktu se stal letošní ročník jedním z nejnadupanějších. Z rekordního počtu 2400 uchazečů LVMH dnes oznamuje 22 semifinalistů. Kdo se stane jedním z osmi finalistů, se dozvíme v březnu.

  Hlavní vítěz získá příspěvek ve výši 300 000 EUR a mentoring ze strany týmů LVMH v oblastech udržitelnosti, komunikace, marketingu, práva, výroby a financí. Vítěz Ceny Karla Lagerfelda získá 150 000 EUR a roční mentoring od odborníků LVMH. Výroční cena za design pomohla v kariéře takovým talentům, jako je například Marine Serre, Nensi Dojaka nebo Thebe Magugu.

  „Je pro nás všechny zdrojem velké hrdosti, že se cena stala základním prostředkem pro identifikaci a zviditelnění tvůrčích talentů po celém světě,“ uvedla Delphine Arnault, která stojí za iniciativou ceny a je zároveň klíčovou hledačkou talentů.

  Kdo se mohl do soutěže přihlásit?

  Do kvalifikace se mohli dostat návrháři ve věku od 18 do 40 let, kteří za sebou mají alespoň dvě komerční kolekce dámských, pánských nebo bezpohlavních oděvů. Právě bezpohlavní kolekce jsou hitem roku 2023. Semifinalisté pocházejí ze všech koutů světa. V soutěži se objevili zástupci z Kanady, Číny, Jižní Korei, Estonska, USA, Francie, Indie, Itálie, Japonska, Nigérie, Velké Británie, Tchaj-wanu, Švédska a poprvé také z Brazílie a Jamajky.

  Semifinalisté se sejdou 2. a 3. března během týdne módy na přehlídce v Paříži, kde představí své kolekce tisku a odborné komisi. Ta hlasováním vybere osm finalistů. Do rozhodování se ale můžete zapojit i vy, a to na webu Lvmhprize.com.

  „Již deset let odráží cena vývoj ve společnosti, a tedy i v našem oboru. Zaznamenali jsme nástup řemeslné zručnosti, streetwearu, upcyklace… a také bezpohlavnosti, což je trend, který se potvrzuje. Je pravda, že v prvních ročnících většina kandidátů prezentovala dámské kolekce. To se ale hodně změnilo,“ prozradil Arnault.

  Cena LVMH 2023 také vyznamenává tři absolventy módních škol. Každý obdrží 10 000 eur a vstoupí do designového studia domu v rámci LVMH, mezi jehož módní značky patří Louis Vuitton, Dior , Celine, Givenchy, Fendi, Loewe, Marc Jacobs a Emilio Pucci. Online přihlášky na studentské ceny zůstávají otevřené do 19. března.

  Porota složená ze slavných kreativních ředitelů LVMH nakonec vybere vítěze před slavnostním předáváním cen koncem tohoto roku.

  Seznam návrhářů semifinalistů na cenu LVMH:

  Pánské oděvy

  Aaron Esh, Spojené království
  Charlie Constantinou, Spojené království (také bez pohlaví)
  Joao Maraschin, Brazílie (také dámské)
  Výzkum Karu od Kartik Kumra, Indie
  Magliano od Lucy Magliano, Itálie
  Jmenovec od Michaela, Richarda a Steve Hsieh, Tchaj-wan (také bez pohlaví)

  Dámské oblečení

  Anne Isabella, France
  Better od Julie Pelipas, Ukrajina
  Diotima od Rachel Scott, Jamajka
  Johanna Parv, Estonsko
  Louis Shengtao Chen, Čína
  Paolina Russo od Paolina Russo, Kanada a Lucile Guilmard, Francie
  Quira od Veronica Leoni, Itálie

  Bez pohlaví

  Bloke od Faith Oluwajimi, Nigérie
  Burc Akyol, Francie (také dámské a pánské oblečení)
  Juntae Kim, Jižní Korea
  Kusikohc od Giseok Cho, Jižní Korea
  Luar od Raul Lopez, USA (také dámské a pánské oblečení)
  Marrknull od Wei Wang a Tian Shi, Čína
  Setchu od Satoshi Kuwata, Japonsko
  Stinarand od Stiny Randestad, Švédsko
  Wataru Tominaga, Japonsko

  Zdroj: WWD, LVMH

  Foto:LVMH

  Cena LVMH pro mladé návrháře slaví 10 let. Přihlásilo se přes 2000 designerů

  Paříž zhlédla další přehlídky. Na scénu nastoupil Marni, Dries Van Noten, Courrèges i Rahul Mishra

  Návštěvníci Pařížského týdne módy si užili další vysoce očekávané přehlídky. Patřila mezi ně minimalistická a elegantní show značky Courrèges. Oceněná byla ovšem i show indického návrháře Rahul Mishra, která přinesla paletu pestrých barev. Úspěšnou premiéru pak oslavila společnost Marni. V Paříži totiž prezentovala poprvé. Van Dries Noten zase překvapil eklektickými variantami klasických kousků.

  It bags jako investice: Které modely od Fendi se vyplatí?

  Absolutně nejprodávanější kabelkou značky Fendi je s největší pravděpodobností legendární Baguette. Po svém debutu v 90. letech způsobila značný rozruch a je často označována za první it bag moderní éry. Značka sama mimo jiné aktivně rozšiřuje své portfolio o další úspěšné modely. Pojďte se s námi podívat, které kabelky mohou představovat nový investiční kousek do vašeho šatníku.

  Nová kolekce Dior komentuje postavení ženy ve společnosti. Využívá symboly čarodějnictví i archivní návrhy

  Maria Grazia Chiuri představila další "rebelskou" přehlídku módního domu Dior. Do kolekce převážně černé barvy zahrnula prvky čarodějnictví, které měly za úkol reflektovat pozici ženy ve společnosti. Návrhářka tak chtěla ironicky poukázat na to, jak jsou v nadále hlavně maskulinním světě chápány. Zapojila ale také motivy typické pro luxusní značku i elegantní archivní návrhy.

  Na vlně stylu: Marvin Korang inspiruje nejen muže svými inovativními a futuristickými looky

  Inspirace nikdy není dostatek. Dnes vám představíme dalšího hrdinu sociálních sítí, kterého považujeme za virtuálního módního guru. Jedná se o influencera, kterého najdete pod uměleckým jménem @futurist. Jeho celé jméno je Marvin Appiah Korang, a jak lze z jeho nickname vyčíst, jeho stylingové tipy směřují k budoucnosti. Marvinovi je pouhých 23 let a pochází z Ghany. Svou kariéru si vybudoval jako stylista a tvůrce obsahu specializující se na experimentální módu a přelomový design. Jeho odvážné kombinace barev a nekonvenční prvky ho katapultovaly mezi nejzajímavější influencery v oblasti módy na sociálních sítích. Sledujte ho a nechte se unést světem budoucnosti.