Cena LVMH, která se každoročně uděluje mladým módním návrhářům, slaví právě tento rok svoje desáté narozeniny. Možná i díky tomuto faktu se stal letošní ročník jedním z nejnadupanějších. Z rekordního počtu 2400 uchazečů LVMH dnes oznamuje 22 semifinalistů. Kdo se stane jedním z osmi finalistů, se dozvíme v březnu.

Hlavní vítěz získá příspěvek ve výši 300 000 EUR a mentoring ze strany týmů LVMH v oblastech udržitelnosti, komunikace, marketingu, práva, výroby a financí. Vítěz Ceny Karla Lagerfelda získá 150 000 EUR a roční mentoring od odborníků LVMH. Výroční cena za design pomohla v kariéře takovým talentům, jako je například Marine Serre, Nensi Dojaka nebo Thebe Magugu.

„Je pro nás všechny zdrojem velké hrdosti, že se cena stala základním prostředkem pro identifikaci a zviditelnění tvůrčích talentů po celém světě,“ uvedla Delphine Arnault, která stojí za iniciativou ceny a je zároveň klíčovou hledačkou talentů.

Kdo se mohl do soutěže přihlásit?

Do kvalifikace se mohli dostat návrháři ve věku od 18 do 40 let, kteří za sebou mají alespoň dvě komerční kolekce dámských, pánských nebo bezpohlavních oděvů. Právě bezpohlavní kolekce jsou hitem roku 2023. Semifinalisté pocházejí ze všech koutů světa. V soutěži se objevili zástupci z Kanady, Číny, Jižní Korei, Estonska, USA, Francie, Indie, Itálie, Japonska, Nigérie, Velké Británie, Tchaj-wanu, Švédska a poprvé také z Brazílie a Jamajky.

Semifinalisté se sejdou 2. a 3. března během týdne módy na přehlídce v Paříži, kde představí své kolekce tisku a odborné komisi. Ta hlasováním vybere osm finalistů. Do rozhodování se ale můžete zapojit i vy, a to na webu Lvmhprize.com.

„Již deset let odráží cena vývoj ve společnosti, a tedy i v našem oboru. Zaznamenali jsme nástup řemeslné zručnosti, streetwearu, upcyklace… a také bezpohlavnosti, což je trend, který se potvrzuje. Je pravda, že v prvních ročnících většina kandidátů prezentovala dámské kolekce. To se ale hodně změnilo,“ prozradil Arnault.

Cena LVMH 2023 také vyznamenává tři absolventy módních škol. Každý obdrží 10 000 eur a vstoupí do designového studia domu v rámci LVMH, mezi jehož módní značky patří Louis Vuitton, Dior , Celine, Givenchy, Fendi, Loewe, Marc Jacobs a Emilio Pucci. Online přihlášky na studentské ceny zůstávají otevřené do 19. března.

Porota složená ze slavných kreativních ředitelů LVMH nakonec vybere vítěze před slavnostním předáváním cen koncem tohoto roku.

Seznam návrhářů semifinalistů na cenu LVMH:

Pánské oděvy

Aaron Esh, Spojené království
Charlie Constantinou, Spojené království (také bez pohlaví)
Joao Maraschin, Brazílie (také dámské)
Výzkum Karu od Kartik Kumra, Indie
Magliano od Lucy Magliano, Itálie
Jmenovec od Michaela, Richarda a Steve Hsieh, Tchaj-wan (také bez pohlaví)

Dámské oblečení

Anne Isabella, France
Better od Julie Pelipas, Ukrajina
Diotima od Rachel Scott, Jamajka
Johanna Parv, Estonsko
Louis Shengtao Chen, Čína
Paolina Russo od Paolina Russo, Kanada a Lucile Guilmard, Francie
Quira od Veronica Leoni, Itálie

Bez pohlaví

Bloke od Faith Oluwajimi, Nigérie
Burc Akyol, Francie (také dámské a pánské oblečení)
Juntae Kim, Jižní Korea
Kusikohc od Giseok Cho, Jižní Korea
Luar od Raul Lopez, USA (také dámské a pánské oblečení)
Marrknull od Wei Wang a Tian Shi, Čína
Setchu od Satoshi Kuwata, Japonsko
Stinarand od Stiny Randestad, Švédsko
Wataru Tominaga, Japonsko

Zdroj: WWD, LVMH

Foto:LVMH

Cena LVMH pro mladé návrháře slaví 10 let. Přihlásilo se přes 2000 designerů