Ve světě bezmezně milujících majitelů domácích mazlíčků neexistují žádné hranice. Neomezená láska tak zasadila semínko trendu jménem barkitecture. Motivuje páníčky k tomu investovat nemalé peníze do nečekaných renovací. Svým zvířátkům stavějí ve svých domovech paláce na míru.
Teddy Lower si žije jako král. Má vlastní přepychové apartmá s postelí, digitálním krbem a portrétem na zdi. Háček je v tom, že Teddy není člověk, ale zlatý retrívr. Jeho honosný životní styl vystihuje takzvaná barkitecture. Tedy trend, dle kterého majitelé mazlíčků navrhují svůj domov s ohledem na chlupáče. Koncept se tak pochopitelně ve světě lajků a nespočtu dokumentů o přestavbě interiérů uchytil velmi rychle.
Seznamte se s majitelem Teddyho. TikTok si ho okamžitě zamiloval
Když Johnathan Lower, tedy majitel Teddyho, sdílel před pár lety na platformě TikTok několik starých fotografií, na nichž bylo vidět, jak proměnil skříň v miniaturní domov pro svého psa, získal miliony zhlédnutí. Realitní agent z Jižní Karolíny se tak pustil do stavby propracovanějšího psího domu. Tentokrát zahrnoval i světla, nástěnné dekorace, miniaturní televizi, a dokonce i maličký časopis pro psy.
Netrvalo dlouho a ostatní uživatelé známé sociální sítě se inspirovali. Nadstandardních psích zákoutí si na internetu můžete povšimnout pod hashtagem #dogcondos. Postupně se objevilo i několik stavebních firem, které rozšířily svou nabídku rovněž na psí domky, zabudované pod schodištěm.
Trend představuje novou filozofii, které fandíme. Dokud je stylová
Barkitecture je v podstatě první zvířecí architektura. Naši pejsci tak mohou podřimovat v bílých šerpách, zatímco kočky šplhají po stromech, připomínajících spíše umělecké sochy. My ovšem zůstáváme v pozadí, jako hrdí majitelé našich domácích mazlíčků, a nadšeně fotíme a sdílíme své fotky na sociálních sítích. Nelze se tak divit, že vyhledávání pojmů jako barkitecture nebo catifying za poslední čtyři roky mnohonásobně vzrostlo.
Zdroj: Artful Living / Monika Hibbs
Za barkitecture se pak označuje jakýkoliv prostor, který je speciálně upraven pro zvířátka. Od kočičích prolézaček až po extravagantní výběh pro morčata. Některé rodiny začleňují do svých domovů například i sprchy na míru, určené vyloženě jen pro zablácené pejsky. Existují také elektronická dvířka pro mazlíčky, reagující na čip v obojku. Nechybí ani boudy na míru, vyrobené tak, aby ladily se zbytkem interiéru, nebo krmné stanice s vlastní vodovodní baterií.
Barkitecture zůstává oku líbivý. Do konceptu se zapojili i umělci
Přes to vše by zvířecí architektura měla být vkusně honosná a estetická. Někdo by takové prohlášení mohl považovat za přehnané, ale to, jak víme, je relativní pojem. Kdo si totiž zaslouží královské zacházení víc než naši chlupatí miláčci? Jejich rozmazlování není nic nového pod sluncem, dopřát jim luxusního vybavení se vší parádou už novinkou ovšem je.
„Může za to nárůst počtu adopcí domácích mazlíčků během pandemie, kdy miliony lidí rozšířily své domácnosti o zvířecí společníky. Když se k tomu přidá nově nabytá úcta k práci z domova, máme recept na změnu,” prohlásila interiérová designérka Taniya Nayak. Špičkové značky tak okamžitě přispěchaly, aby uspokojily poptávku. Například umělec Jason Wu spolupracoval s Cat Person na kolekci „haute cat-ure“. Nečekáme, že by to „nemajitel“ domácího zvířete pochopil, ale z řady se okamžitě stal hit.
Zdroj: Cat Person
Koncept Barkitecture by se dal jednoduše vysvětlit i tak, že se zkrátka jedná o doplňky nebo nábytek, které byste chtěli používat a vlastnit i vy sami. Přesně tak, pokud máte chuť, můžete se nyní se svým chlupáčem rozvalit na stejných luxusních sedacích soupravách. Váš zvířecí miláček vám jistě poděkuje.
Zdroje: Artful Living, The Guardian, YouTube