Další italská značka se ocitla pod dohledem Milánského soudu. Tentokrát se jedná o módní dům Loro Piana, jenž je podezřelý ze zneužívání pracovníků ve svém dodavatelském řetězci. Značka měla spolupracovat s výrobci, kteří zaměstnancům neumožnili bezpečné pracovní prostředí. Společnost prohlásila, že si toho nebyla vědomá.
Italská luxusní značka Loro Piana čelí obvinění ze zneužívání pracovníků ve svém dodavatelském řetězci. Ocitla se proto pod soudním dohledem Milánského soudu, který by měl její chod kontrolovat po dobu následujícího roku. Módní dům prohlásil, že na vině je jeden z jeho dodavatelů, jenž neoznámil existenci dalších výrobců. Právě ti se měli dotyčného vykořisťování zaměstnanců dopustit.
„Vedení Loro Piana se o existenci subdodavatelů dozvědělo 20. května a následně s nimi přerušilo veškeré kontakty, a to za méně než 24 hodin,“ vysvětlili zástupci značky. Milánský soud prohlásil, že společnost selhala v adekvátním dozoru na své dodavatele, a to za „účelem vyšších zisků“. Případ zneužívání zaměstnanců vyšel na povrch v květnu při investigaci italské policie.


Zdroj: Loro Piana
Ta totiž zatkla čínského majitele dílny nacházející se na předměstí Milána. Následně zjistila, že továrna produkovala kašmírové produkty Loro Piana. Jejích 10 zaměstnanců, z toho několik nelegálních imigrantů, bylo nuceno pracovat každý den až 90 hodin týdně. Jejich plat přitom dosáhl na pouhá čtyři eura za hodinu. Pracovníci navíc spali v nelegálně vystavěných prostorách uvnitř dílny.
Loro Piana prodává kašmírové kabátky za 3 tisíce eur. Dle médií však výroba stojí 100 eur
„Loro Piana zásadně odmítá nelegální praktiky a potvrzuje svou neochvějnou podporu lidských práv,“ prohlásila dále značka. Pokud se jí podaří své praktiky sladit se zákonnými požadavky, mohl by soudní dohled skončit dříve než za rok. Média však nyní reportují o tom, že kašmírové kabátky, jež Loro Piana prodává za 3 tisíce eur mají hodnotu pouhých 100 eur. Společnost však tvrzení popírá.
@forbesmiddleeast Loro Piana, LVMH’s luxury cashmere brand, has been placed under court control following revelations of labor exploitation in Milan, including 90-hour workweeks, low wages, and illegal living conditions. #forbes #forbesmiddleeast #lvmh #فوربس #فوربس_الشرق_الأوسط ♬ original sound – Forbes Middle East
Italský módní dům pak není první firmou, která se musí s problémy spojenými s netransparentními dodavatelskými řetězci potýkat. Již dříve čelily podobné kontroverzi značky Dior, Giorgio Armani, Alviero Martini a Valentino. „Zkušenosti z minulých vyšetřování ukazují, že kompletní oursourcing procesů průmyslové výroby slouží výhradně ke snížení nákladů,“ prohlásil o případu Milánský soud.
Zdroje: WWD, Reuters, Business of Fashion, Instagram, TikTok