Streetwear ještě nedávno pulsoval energií. Lidé stáli hodiny ve frontách na značku Supreme, boty Yeezy způsobily kolaps internetových obchodů a každý nový kousek od Palace byl okamžitě vyprodán. Kdy naposledy jste ale opravdu pocítili elektrizující napětí z nového „dropu“? Jedno je jisté, něco se změnilo a streetwear scéna začíná ztrácet svou auru.
Hlavním důvodem propadu kdysi populární streetwear je přesycenost trhu. Každý, kdo měl alespoň trochu kapitálu a odvahy, začal zakládat svou vlastní „hype“ značku. Co kdysi bylo symbolem moderní exkluzivity, se dnes rozmělnilo na stovky tuctových nabídek. Designy se opakují a motivace návrhářů často představuje spíše rychlý zisk než skutečné vyjádření specifického názoru.
Přechod mílovými kroky do mainstreamu. Zkrátka to není to, co dříve
Další klíčový faktor úpadku streetwear spočívá v posunu stylu do mainstreamu. Co bylo dříve underground subkulturou, dnes ovládá trh s luxusem. Louis Vuitton spolupracoval s Virgil Ablohem, Dior uvedl spolupráci s Nike a módní dům Balenciaga udělal z tenisek Triple S kult. Posun sice otevřel dveře streetwear do vysoké módy, zároveň ale způsobil ztrátu autenticity.
Zdroj: Farfetch
Změna ovšem nespočívá jen v designu či exkluzivitě. Svou roli hraje i technologie. Resale platformy jako StockX a GOAT přeměnily každý drop na spekulativní trh. Zákazníci nekupují streetwear, aby ho nosili, ale aby na něm vydělali. Zájem o jednotlivé kolekce se tak posunul od původní radosti z originálního stylu k cynickému obchodování s módními kousky.
A jak to bude dál? Jistě není všem dnům konec
Streetwear nicméně zcela neumírá, stále existuje naděje. Značky, které si uchovávají svou nezávislost a autenticitu, dokazují, že streetwear může stále rezonovat. Jde pouze o návrat ke kořenům, kultuře, umění a příběhům. Spolehnout se můžete také na trendsettery, jako je třeba královna streetwearu Kim Jones. Záleží ale, jakým způsobem budou posouvat svou tvorbu.
Možná streetwear zkrátka potřebuje pauzu. Něco jako reset, který by odfiltroval přebytečný mainstream, a nechal prostor pro nové myšlenky a návrhy. Zdá se tak, že je čas obrátit pozornost na lokální scénu, zapomenuté značky a začínající tvůrce, kteří neměli prostor vyniknout právě kvůli masivně oblíbeným brandům.
Vinu nese hlavně neutuchající resale. Streetwear pohřbili jeho největší fanoušci
Streetwear nezničila pouze nadprodukce či posun do mainstreamu, ale právě ti, kteří ho kdysi nejvíce oslavovali. Resale platformy a touha po rychlém zisku vytvořily trh, kde není podstatné, co kousek symbolizuje. Místo komunity, sdílející nadšení z nových kolekcí, tak vznikl prázdný a nic neříkající byznys. Doufáme však, že i přes jeho trvající popularitu už dlouho fungovat nebude.
Již zmíněné značky jako Supreme nebo Off-White se tak staly oběťmi svého vlastního úspěchu. Každý drop je okamžitě vykoupen novými prodejci, kteří ho bezmyšlenkovitě za několikanásobnou cenu vrhají zpět na trh. Takový přístup likviduje autenticitu a odrazuje opravdové módní fanoušky, pro které streetwear znamenal víc než jen vysokou cenovku.
Zdroje: HighSnobiety, HypeBeast, Hypebae, YouTube, Instagram