Ačkoli Black Friday vznikl ve Spojených státech amerických, zná v současnosti koncept podporující bezmezné nakupování celý svět. Nový dokument Buy Now! The Shopping Conspiracy se snaží poukázat na nebezpečí toho, co podobný přístup, podporující neustálou spotřebu, způsobuje a jak šikovně ho velké společnosti využívají ve svůj prospěch.
V dnešní době neexistuje snad nikdo, kdo by ani jednou neslyšel o negativních dopadech fast fashion nebo přehnaného konzumu. Informace v podobě statistik a čísel, popisujících nenávratný odpad ničící životní prostředí však není lehké zpracovat. Lidský mozek si podobně katastrofické scénáře neumí jednoduše představit. Právě to se ovšem snaží změnit nejnovější Netflix dokument.
Snímek s názvem Buy Now! The Shopping Conspiracy totiž mimo jiné využívá efekty, ukazující dopady přehnaného konzumu v lépe uchopitelném kontextu. Každou hodinu se na světě například vyrobí na 2,5 milionu bot. Autoři dokumentu proto přesně takové množství umístili do ulic New Yorku. „Najednou si uvědomíte, jak obrovský je to problém,“ vysvětlil režisér Nic Stacey.
Ve svém filmu, který na streamovací platformu Netflix dorazil 20. listopadu, se rovněž snaží popsat způsoby, jakými jsou do znečišťování planety zapojeny obrovské společnosti. Využívají totiž chytré marketingové techniky, lákající zákazníky k nekonečnému utrácení. Dokument tak dorazil na scénu akorát na čas. Pomůže divákům dosadit si do kontextu spotřebu definující Black Friday.
Dokument slaví úspěch. Stal se šestým nejsledovanějším filmem v angličtině na Netflixu
„Myslím si, že lidé jsou si velice vědomi vlastního konzumu. Už ovšem často nepřemýšlí nad tím, jak taková spotřeba vypadá, když ji aplikujete na všechny obyvatele Evropy či Spojených států,“ popsal režisér nového dokumentu. Týden po jeho vydání se pak jeho snímek stal šestým nejsledovanějším filmem v angličtině na Netflixu po celém světě. Dosáhl tak na 7,1 milionu zhlédnutí.
Fast fashion existential threat to French textile industry, says NGO https://t.co/sBayAmDA0c #news
— Style News (@15MinuteNewsSty) November 29, 2024
Nebezpečí fast fashion pak z jiného úhlu nedávno popsala i francouzská nezisková organizace Les Amis de la Terre. Levné módní řetězce totiž popsala jako nebezpečí pro francouzský textilní průmysl. Dle něj představují neférovou konkurenci, vedoucí ke ztrátě potřebných pracovních míst. Od roku 1990, kdy do země velké módní společnosti dorazily, tak zmizelo na 300 tisíc pracovních pozic.
Zdroje: Radio Times, The Fashion Network, X, YouTube