Říká se, že podnikání a rodina se obvykle nedají skloubit, ale někdy je opak pravdou. Za těžce budovaným úspěchem firem často stojí sehraný tým profesionálů v oboru, které kromě nadšení pro věc spojuje i pokrevní příbuzenství. Bohaté rodinné příběhy opředené historií lze nalézt i v srdci mnoha značek ve světě luxusu.
Konzern LVMH je ukázkovým rodinným podnikem
Za absolutní jedničkou v luxusním odvětví, LVMH, stojí francouzská rodina Arnault. V čele dynastie je podnikatel a generální ředitel LVMH, Bernard Arnault, který je podle časopisu Forbes nejbohatším mužem světa s majetkem v astronomické hodnotě 233 miliard dolarů.
Arnault má celkem pět dětí, z nichž každé zastává ve výše zmíněném konglomerátu významnou pozici. Nejstarší syn Antoine je v současné době předsedou populární módní značky Loro Piana a také vede komunikační oddělení LVMH.
Dcera Delphine je od loňského roku generální ředitelkou domu Dior. Kromě toho v roce 2013 založila prestižní soutěž LVMH Prize pro začínající módní talenty. Skupinu doplňují tři nejmladší synové Alexandre, Frédéric a Jean.
Alexandre spravuje klenotnický gigant Tiffany & Co., zatímco Frédéric šéfuje hodinářským značkám v portfoliu konglomerátu. Nejmladší Jean svou zálibu v mechanice a inženýrství přetavil do vedoucí pozice ve vývoji hodinek u Louis Vuitton.
Do fungování značky Prada se zapojuje již čtvrtá generace
Osud rodinné firmy dostala do rukou i legendární návrhářka Miuccia Prada. Značku Prada založil její dědeček Mario Prada v Miláně v roce 1913. Původně se specializoval na výrobu tašek a zavazadel.
Ruku k rodinnému dílu přiložila Miuccia poprvé v 70. letech, kdy měla na starosti design doplňků. Postupem času převzala vedení po své matce a v čele značky více než úspěšně setrvává dodnes.
Zdroj: Prada Group
Na chodu italského giganta se podílí i čtvrtá generace rodiny Prada. Syn Miuccie, Lorenzo Bertelli, v současné době zastává pozici generálního ředitele značky. Pro kariéru mimo módní průmysl se překvapivě rozhodl jeho bratr Giulio, který našel svou vášeň v jachtingu.
Historie společnosti L’Oréal zahrnuje bolestný rodinný příběh
Kosmetický koncern L’Oréal skrývá příběh o odvrácené straně peněz, národních skandálech a narušených rodinných vztazích. Firmu založil ve 20. století chemik Eugène Paul Louis Schueller a postupem času se z ní stal největší kosmetický gigant svého druhu, do jehož portfolia patří značky jako Kérastase, Urban Decay a Lancôme.
Po Schuellerově smrti zdědila největší podíl jeho dcera Liliane Battencourt. Pohádkové bohatství a status nejbohatší ženy světa jí však mnohdy přinášely více škody než užitku.
Za svého života se proslavila zejména aférou Battencourt spojenou s nezákonným financováním prezidentské kampaně bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozy. Pod záminkou přátelství ji využil fotograf Françoise Marie-Banier, kterému věnovala finanční dary ve výši několika milionů eur a umělecká díla světových rozměrů.
Olej do ohně přilila její dcera Françoise, když matku obvinila, že trpí demencí a není schopna spravovat několikamiliardový majetek. Françoise nakonec spor dotáhla do konce a v roce 2011 byla Liliane Battencourt zbavena svéprávnosti. Liliane zemřela v roce 2017. Její dcera si tak momentálně drží titul nejbohatší ženy světa a pozici místopředsedkyně v L’Oréal.
Zdroje: Forbes, ČT, LVMH, Prada Group, L’Oréal, TikTok, Intagram, Wikipedia