Wellness v poslední době čím dál častěji nahrazuje klasické dovolené. Jednou z jeho extrémnějších a méně obvyklých variant je také tichý meditační pobyt. Pokud na něj přistoupíte, budete mít zakázáno komunikovat s ostatními účastníky a okolím. Váš cíl bude jediný, meditovat. Odměnou vám bude hluboká reflexe i pročištění mysli.
Pozitivní účinky meditace jsou známé už po tisíciletí. Mnozí z nás se ji proto snaží praktikovat na denní bázi. V týdnech plných práce, běžných starostí i vytouženého relaxu je však často těžké najít si na ni čas. Také proto odjíždíme na wellness dovolené, kde si na meditaci a jiné zdravé aktivity konečně najdeme správnou chvíli. Pokud ovšem toužíte po skutečné reflexi a ponoření se sami do sebe, vyrazte na speciální pobyt.
Takzvaná Vipassana meditace je jedna z nejstarších meditačních technik, zrozená před více než 2500 lety v Indii. Používala se tehdy jako léčba všemožných nemocí i neduhů. Od ostatních praktik se liší především tím, že vyžaduje absolutní ticho. Znamená to, že po dobu této neobvyklé dovolené budete mít zakázáno mluvit, ale také jakkoli jinak komunikovat s ostatními účastníky. Přístup byste správně neměli mít ani k telefonu.
Zdroj: Unsplash
Jedinečnou meditaci si samozřejmě můžete zorganizovat i doma, pravděpodobně by se ale jednalo o velmi složitý úkol. Proto existují specializovaná Vippasana centra, roztroušená po celém světě. Naleznete je nejen v Indii, ale také jihovýchodní Asii, severní i jižní Americe nebo Evropě. Za svůj desetidenní pobyt pak organizátorům neplatíte. Na konci zkušenosti se však můžete rozhodnout, zda meditaci zaplatíte účastníkům, nastupujících po vás.
Zákaz platí na mluvení a fyzické aktivity. Rozloučíte se ale i s hudbou a psaním
Vippasana meditace je tak žádaná, že ji praktikují i některá vězení. Jak vy, tak vězni však můžete z kurzu kdykoli odejít. Zdaleka se nejedná o neobvyklý výsledek. Budete mít totiž za úkol věnovat se tiché meditaci kolem 11 až 12 hodin denně. Správně byste neměli provozovat ani žádnou fyzickou aktivitu, jako je třeba jóga nebo běh. Zakázané jsou také ostatní spirituální, meditační, ozdravné nebo náboženské praktiky.
Ač se to nemusí na první pohled zdát, Vippasana meditace není nábožensky založená, a tak není třeba, abyste zastupovali určitou víru. Připravit se musíte i na to, že si 10 dní neposlechnete žádnou hudbu a ztratíte přístup ke svému deníku. Slibované výsledky jsou však více než lákavé. Účastníci popisují lepší schopnost se soustředit, větší citlivost a schopnost reflektovat své myšlenky.
Zdroje: The Mindful Steward, Dhamma, YouTube