Některé módní značky zažívají v poslední době ekonomické problémy. Tento týden se k nim zařadila například společnost Moncler, která čelí propadu akcií. Konglomerát Kering zase oznámil, že očekává pokles výsledků za letošní první čtvrtletí. Prodejci švýcarských hodinek pak bojují s klesajícími exporty.
Poptávka po švýcarských hodinkách v Číně a Hong Kongu klesla. Prodejce trápí nižší exporty
Zástupci značek prodávajících švýcarské hodinky zveřejnili v úterý očekávané únorové výsledky. Oznámili však, že export luxusního zboží v uplynulém měsíci poklesl. Stalo se tak ovšem pouze podruhé za poslední tři roky. Vývoz se propadl oproti předchozímu roku o 3,8 procenta, a to na 2,4 miliardy eur. Důvodem jsou především nižší zásilky do Číny a Hong Kongu, kde poptávka po drahých hodinkách klesá.
Monthly Swiss watch exports fall for just the second time in three years, led by lower shipments to China and Hong Kong https://t.co/m5ae0NCxC3
— Bloomberg (@business) March 19, 2024
Vývoz do Číny tak spadl o 25 procent, do Hong Kongu zase o 19 procent. Spojené státy americké naopak zůstávají top destinací, do které švýcarské hodinky putují. Tamní export tak vzrostl o 5,5 procenta. Důvodem ekonomických problémů jsou mimo jiné tlaky spojené s trvající válkou na Ukrajině, ale i na Blízkém Východu. Prodejci švýcarských hodinek také nadále čelí dopadům světové pandemie.
Společnost Moncler zaznamenala propad akcií. Důvodem je rozhodnutí rodiny Rivetti
Negativní zprávy zasáhly v úterý také značku Moncler. Italská rodina Rivetti totiž prodala svůj podíl v této společnosti. Způsobila tak propad jejích akcií o tři až pět procent. Rozhodnutí pak rodina učinila poté, co ani ne před měsícem oznámila, že se stane přímým akcionářem známé luxusní společnosti. Poprvé se s ní propojila před třemi roky, kdy zástupci Moncler odkoupili její firmu Stone Island.
Kering vydal varování. Očekává, že výsledky prvního čtvrtletí odhalí propad zisků o 10 procent
Skupina vlastnící řadu luxusních značek Kering oznámila v úterý nečekané informace spojené s výsledky z prvního čtvrtletí. Uveřejněné přitom ještě nejsou. Už nyní ovšem zástupci společnosti očekávají, že zisky za uplynulé období oproti těm z předchozího roku klesnou o 10 procent. Důvodem je především poměrně strmý pokles prodejů značky Gucci.
V současnosti totiž prochází zásadní proměnou. Kreativních otěží se totiž po odchodu Alessandro Michele ujal Sabato De Sarno. Jeho návrhy spadající do trendu tichého luxusu se ale musí teprve uchytit. Jeho nová kolekce má však do obchodů dorazit v následujících měsících. Zástupci Kering tedy očekávají, že by se výsledky firmy mohly opět brzo otočit k lepšímu.
Zdroje: The Fashion Network, WWD, X, YouTube