Vkročte do časového tunelu, ve které se ikonické módní prvky 70. let 20. století míchají s inovativní vizí dnešní doby. Ačkoliv si to často neuvědomujeme, módní domy velmi často sahají do archivů a čerpají inspiraci z minulosti. Takzvané sedmdesátky se proto na dlouhou dobu staly tím nejmódnějším obdobím až do nového tisíciletí.
V sedmdesátých letech minulého století byla módní scéna ovlivňována různorodými faktory, od celebrit a módních ikon jako Twiggy a David Bowie po rozmanité subkultury, jako byli hippies a nově vzniklá punková hnutí.
Módní publikace společně s módními domy jako Chanel a Dior hrály klíčovou roli v nastavování trendů. Rovněž ty se ovšem inspirovaly filmovými hvězdami, hudebníky a dobovými celebritami. Právě oni totiž určovali vkus a oděvní preference celé generace.
Rich ladies se nemohly nabažit kostýmků. Bavily je i bohatě zdobené vzory a klasické motivy
Kostýmky a komplety v sedmdesátkách v podstatě určovaly sociální status. Ženy vyšší společenské třídy si libovaly v kvalitních materiálech, což můžeme často spatřit například na vintage fashion platformách. Některé kousky si i přes zub času zachovaly svou precizní kvalitu a proto stále vypadají nově.
Zdroj: Profimedia
Věhlasné módní domy, jako je Dior nebo Chanel, v té době zdobily obálky většiny módních časopisů. Proto většina inspirace zámožných dam pocházela právě z jejich návrhů. V kurzu pak byly především květinové a psychedelické motivy. Tyto módní kousky neznázorňovaly pouze symbol luxusu a bohatství, ale dokonale reflektovaly vkus a sofistikovaný styl té doby.
Nebavíme se ale jen o renomovaných designérech, nadpozemsky kvalitní kreace se prodávaly i v běžných buticích. Dámy si je také často nechávaly šít na míru. Oversized a atypické modely v sedmdesátkách v podstatě neexistovaly, žádoucí byly především perfektně padnoucí kousky.
Zdroj: Chanel
Když se podíváte na značku Chanel v průběhu let, zjistíte, že většina jejích návrhů sice změnila výraz, ale stále vychází z původních archivních kousků. Ikonický tvíd se sice popisuje jako materiál našich babiček, ale podle nedávných přehlídek tomu tak opravdu není. Jeho nadčasovost nezná hranic.
Sedmdesátky v hlavní roli s dokonalými detaily. Důraz se kladl na bohaté volánky i výrazné knoflíky
V 70. letech se volánky a výrazné knoflíky staly neodmyslitelnou součástí módní scény, přinášející do tehdejšího stylu svěží dávku romantiky a nedbalé elegance. Volánky, které zdobily límce, rukávy a lemy kabátů, šatů nebo blůz, přidávaly do outfitů pohyb a lehkost. Takový detail byl pro éru volného projevu a životní radosti opravdu typický.
Volánky opravdu překypující kolekcí je momentálně značka Acne Studios. I když do typického looku sedmdesátek nezapadá díky velmi modernímu a atypickému střihu, volánky chtě nechtě koření právě v této éře.
Zdroj: Acne Studios
Výrazné knoflíky, často zdobené perlami, kameny nebo různými aplikacemi, byly dalším módním trendem, který dodával luxusní nádech i těm nejzákladnějším kouskům oblečení. Drobné detaily dokázaly transformovat každý outfit a přinést do něj špetku extravagance a noblesy, čímž vytvářely módní výraz, který si sedmdesátky vyžadovaly.
Zdroj: Dries Van Noten
Stejně jako u typických kostýmků nemusíme ani u knoflíku jít daleko, abychom tyto prvky našli i v současnosti. Pokud se podíváme například na aktuální dámskou kolekci populárního brandu Dries Van Noten a zaměříme se na detaily, opět dojdeme k závěru, že kolekce čerpá z ikonických 70. let.
Z přehlídkových mol na ulici. Tehdejší street style jako by odrážel estetiku rodící se skupiny Abba
V 70. letech se street style stal živým a rozmanitým projevem módního vkusu, který odrážel rozmanitost společenského klimatu. Vznik skupiny ABBA samozřejmě symbolizoval rozkvět populární hudby, měl ale také významný vliv na módní scénu. Jejich ikonické, výrazné a pestrobarevné outfity, plné lesku, flitrů a asymetrických střihů, se staly inspirací pro většinu mladších lidí.
Běžná móda v ulicích tehdejší doby byla plná kontrastů. Od volných a vzdušných šatů v duchu hippies až po zářivě barevné a extravagantní kombinace, které odrážely atmosféru začínající disco éry. Ovšem s dnešním nadhledem jde o poněkud nepochopené kreace. Některé působí vyloženě příšerně. Musíme brát v potaz začínající objevování streetwearu, který se moc nezlepšil ani v následujících 80. letech.
Největší odkaz 70. let zanechala návrhářka Vivienne Westwood. Základ jejích každoročních kolekcí je pořád stejný
Návrhářka Vivienne Westwood, ikona britské módní scény, v 70. letech přinesla do haute couture revoluční směr punku. Její odvážné kreace kombinovaly prvky punkového stylu s historickými motivy, což tehdy způsobilo obrovský rozruch a posun.
Punk a rocková subkultura, stejně jako ta popová, zažívala největší rozmach, což se na módní scéně podepsalo ze všech ostatních vlivů nejvíce. Její odkazy nikdy neustoupily do pozadí a v dnešních dnech se s ní setkáváme v podstatě na denní bázi. Rockové prvky do svých kolekcí prolíná Junya Watanabe, Alexander McQueen i Jean Paul Gaultier.
Zdroje: Instagram, Youtube