Koncept takzvaného clean eating není žádnou novinkou. V posledních měsících ale pronikl i na sociální síť TikTok a nabral nových obrátek. Jedná se o fenomén, diktující, které potraviny jsou „čisté“, či naopak „škodlivé“. Právě kvůli absolutistickým tendencím, šíření dezinformací nebo zjednodušování faktů se však jedná o poněkud nebezpečný trend.
Různé rady zaměřené na zdravé stravování nebo diety křižují internet už od založení prvních blogů. Sociální sítě jim však otevřely novou platformu, která je vynesla do nečekaných výšin. Spolu s nimi ovšem vzrůstají také rizika, která s sebou často přináší. Formát krátkých videí, typický především pro sociální síť TikTok, ale také Instagram, totiž nenabízí dostatečný prostor pro vysvětlení.
Fenomén „clean eating“, neboli „čisté stravování“, tak často podporuje dezinformace, polopravdy nebo speciální diety, které nejsou vhodné pro každého. Správnou výživu zkrátka nelze takto „zjednodušit“. Výzkum nutriční aplikace MyFirnessPal přitom zjistil, že na 87 procent mileniálů a gen Z uživatelů TikToku zakládá své stravování alespoň částečně na radách z útržkovitých videí.
Studie zároveň poukázala na to, že pouze dvě procenta nutričního obsahu na sociálních sítích odpovídají oficiálním zdravotnickým pokynům. To samozřejmě neznamená, že podobné rady nemohou být užitečné. Problém ovšem nastává v případě, kdy autoři videí slibují téměř zázračné vyléčení jakéhokoli výživového či jiného zdravotního problému, a to právě jen přechodem na „clean eating“.
Nevinná videa mohou mít zásadní dopady. Mezi rizika patří i poruchy příjmu potravy
Influenceři šířící podobná videa pak většinou brojí proti „toxickým“ potravinám, mezi které může spadat vše od lepku přes kapustu až po určité semenné oleje. Používají navíc emocionálně nabité termíny vyvolávající strach. Pod #cleaneating se samozřejmě schovává celá škála videí, lišících se od sebe svou rizikovostí. Nejvíce nebezpečná jsou však ta, zkreslující komplexní vědecké výzkumy.
@naturall_stories Start eating clean!!💗🙏🥑 #woman #supplements #health #beef #meat #tips #wellness ♬ original sound – Natural Stories
I pokud je totiž autoři správně vyloží, je třeba je brát s jistou rezervou, jelikož často není možné z nich vyvodit definitivní závěry. Negativní dopady rostoucího TikTok fenoménu pak nelze brát na lehkou váhu. Populární #cleaneating může vést nejen k narušení důvěry vůči oficiálním zdrojům, ale i k poruchám příjmu potravy, a to kvůli shazování jistých diet či nadměrné fixaci na stravování.
Zdroje: The Guardian, Healthline, The South China Morning Post, Instagram, TikTok