Více

  RECORDS

  Chanel

  Versace

  Dolce Gabbana

  Loro Piana

  Sledujte nás na Instagramu

  Když známá módní značka oznámila spolupráci s věhlasnou osobností, většinu lidí jistě ani nenapadlo, že by to mohlo přinést nějaká negativa. Několik případů z poslední doby však ukazuje, že mít ve svém vedení osobu, na kterou se upírají oči veřejnosti i záře reflektorů, nemusí být vždy ku prospěchu. Stačí malý přešlap a vše se může zbořit jako domek z karet. Některé značky by mohly vyprávět.

  John Galliano & Christian Dior

  V březnu roku 2011 zahájila společnost Christian Dior proces suspendování svého kreativního ředitele Johna Galliano, který svou funkci zastával dlouhých patnáct let. A není se čemu divit…

  V únoru 2011 byl totiž kreativní ředitel značky zatčen v luxusní pařížské čtvrti Marais poté, co údajně urazil židovskou ženu a jejího asijského přítele v baru La Perle. Když o pár dní později objevilo video ze stejného baru, na kterém evidentně opilý Galliano uráží dvojici židovských žen, byla to pro společnost Christian Dior poslední kapka.

  „Vzhledem k obzvláště ohavné povaze chování a výroků, které John Galliano pronesl na videu zveřejněném v pondělí, se dům Dior rozhodl okamžitě pozastavit jeho činnost a zahájil proces jeho propuštění,“ uvádělo se tehdy v prohlášení.

  I přesto, že Galliano prostřednictvím svého právníka obvinění popřel, a podal na pár protižalobu za urážku na cti, byl o pět měsíců později shledán vinným z antisemitských výroků a odsouzen k podmíněným pokutám v celkové výši 6000 eur.

  Propuštění J. G. od Diora je často považován za počátek konce. Mnoho velkých společností si totiž uvědomilo, že mít ve svých předních řadách takto významná jména s sebou nese jisté riziko. Někteří se o tom ale museli přesvědčit sami.

  Kate Moss & Burberry

  Skandály se nevyhýbají ani modelkám, dokonce ani těm nejúspěšnějším. V roce 2005 zaplnily titulní stránky bulvárních deníků fotografie, na kterých je údajně Kate Moss užívající kokain. Jistě, v těchto společenských kruzích se nejedlá o nic neobvyklého, bohužel, co by se u jiných přešlo, vyvolalo obrovské pobouření veřejnosti a s modelkou tak ukončilo spolupráci hned několik společností, nejvýznamnější byla právě Burberry.

  Moss vystupovala v devíti ze šesnácti kampaní Burberry od roku 1998. Při ukončení spolupráce společnost uvedla: „Jsme zarmouceni její současnou situací a doufáme, že své problémy co nejdříve překoná.“

  Moss se veřejně omluvila, užívání drog ale nikdy nepřiznala. Přestože byla britskou policií obviněna z jejich užívání, bylo toto obvinění nakonec pro nedostatek důkazů staženo a modelka se tak mohla vrátit zpět ke své práci.

  Oscar Pistorius & Nike

  Toto jméno vám možná nic neříká, tedy pokud nejste fanoušky „true crime“ žánru. Oscar Pistorius, paralympijský vítěz, získal spolupráci se značkou Nike v roce 2011 a neskončilo to dobře.

  „Jsem kulka v komoře“, tak zněl slogan, který rezonoval kampaní. Nebylo na něm nic špatného, to se však změnilo poté, co byl Pistorius obviněn ze zastřelení své přítelkyně. Společnost Nike ze spolupráce rychle odstoupila a jednalo se o dobrý tah, protože Pistorius byl nakonec obviněn z vraždy, přestože tvrdil, že svou přítelkyni, která se zavřela na toaletě, považoval za vetřelce ve svém domě. Případ tehdy vyvolal spoustu otázek, snad možná proto si Pistorius ze svého pětiletého trestu odseděl pouze šestinu.

  Foto: Nike

  A když už jsme u Nike, víte odkud se vzal slogan „Just Do It“, který značka používá už od roku 1988?

  Jak přiznal sám tvůrce hlášky Dan Wieder, inspiraci získal od odsouzeného vraha Garyho Gilmora, jehož poslední slova před popravou zněla „Let’s do it“.

  Yeezy & Adidas

  Spolupráce trvající celé desetiletí, ani společný projekt Yeezy nezastavily společnost Adidas, aby ukončila spolupráci s rapperem Ye, spíše známým pod jeho původním jménem Kanye West.

  Problémy přišly v roce 2022 poté, co Ye prostřednictvím různých médií pronesl několik antisemitských poznámek a veřejně prohlašoval, že se ho Adidas nemůže zbavit. Na sociálních sítích jakoby se strhla lavina, lidé požadovali po společnosti, aby s rapperem přerušila veškeré vztahy a přestože reakce nepřišla ihned, Adidas přeci jen oznámil ukončení spolupráce.

  „Adidas netoleruje antisemitismus a jakýkoli jiný druh nenávistných projevů. Yeovy nedávné komentáře a činy byly nepřijatelné, nenávistné, nebezpečné a porušují firemní hodnoty diverzity a začlenění, vzájemného respektu a spravedlnosti,“ uvedl Adidas v prohlášení.

  Yeezy vygeneroval pro Adidas roční tržby ve výši 2 miliardy dolarů, což představuje přibližně 10 % celkových příjmů značky. Společnost očekává, že ukončení bude mít „krátkodobý negativní dopad až 250 milionů dolarů“. Časopis Forbes odhaduje, že rapperovo čisté jmění kleslo, v důsledku rozvázání spolupráce s Adidas, ze dvou miliard dolarů na „pouhých“ 400 milionů.

  Demna Gvasalia & Balenciaga

  Zřejmě nikomu na konci loňského roku neunikla kontroverzní kampaň módního domu Balenciaga, který čelil kritice kvůli fotkám dětí s medvídky v kožených postrojích, které se používají při BDSM. Zodpovídal se za ni kreativní ředitel Demna Gvasalia, který z Balenciaga od roku 2015 udělal objekt zájmu číslo jedna. Jeho nápady udělaly z Balenciaga pravděpodobně nejžhavější značku současnosti, v posledních letech se ale čím dál častěji debatovalo o tom, jestli nezachází příliš daleko. Představování kontroverzních kousků zvedalo nejedno obočí, ale platila úměra o tom, že čím podivnější model, tím více pozornosti. Pytel na odpadky ještě prošel, medvídci už ale byli přes čáru.

  Módní dům vydal omluvu na Instagramu a celý dosavadní obsah smazal, pověst značky už je ale pošramocená. Kauza znepokojila i Kim Kardashian, která dokonce zvažovala, jestli se svou oblíbenou značkou nezruší spolupráci.

  Diskrétnost boduje

  Není lehké odhadnout, kdy přišel zlom. Jedno je však jisté. Módní domy i velké společnosti postupně upouštějí od spolupráce s „věhlasnými jmény“, ať už se jedná o návrháře, kreativní ředitele či ambasadory. Posun odráží skutečnost, že mnoho značek je nyní zavedených a nepotřebují na sebe poutat ještě více pozornosti, především s rizikem skandálu. Dokládá to také chování značky Gucci, která od odchodu návrháře Alessandra Michele, nikoho známého nepřijala. Prodává tedy diskrétnost.

  Zdroj: The Guardian, Wikipedia, CNN, Fashion Network

  Značky opouštějí od velkých jmen. Prodávat začala diskrétnost

  Obměňte svou tradiční letní dovolenou. Uvítají vás jedinečné horské hotely

  Odpočinek u moře nás láká každé léto. Pravdou ovšem je, že nastane čas, kdy nás představa válení se na písečné pláži omrzí. Dobrodružství proto můžete svému letnímu odpočinku dodat změnou trasy. Vyrazte letos proto raději do hor, kde vás čekají unikátní chaty i resorty.

  Jak do šatníku zařadit jungle chic? Vítejte na vlně tropického glamouru

  Když se Jennifer Lopez objevila na červeném koberci v ikonických Versace Jungle Dress, módní scéna byla navždy poznamenána. Letní sezóna je ideální příležitostí, jak tyto tropické vzory zařadit do vašeho dovolenkového šatníku. Bohužel jde o poměrně náročnou disciplínu. Pohybujeme se totiž na tenké hranici mezi výraznou elegancí a nevkusem. Jungle chic však noste jen na dovolené, do města se rozhodně nehodí.

  Svůj majetek můžete obohatit o vzácné umění. Staňte se spoluvlastníkem a vydělávejte

  S bohatstvím přichází odpovědnost, a to nejen vůči sobě, ale také vašim investicím. Každá volba, kterou jako majetný jedinec učiníte, nese svou cenu a potenciální odměnu. Díky inovativní investiční platformě máte příležitost vstoupit do světa, který byl kdysi vyhrazený jen pro nejvyšší elitu. Otevřete dveře k unikátním dílům, která finančně posílí vaše portfolio a přinesou přitažlivou radost z krásy.

  Proč nikdo nemluví o designérovi Peteru Do? Zachránce domu Helmut Lang se učil od Phoebe Philo

  Peter Do je v módním průmyslu velmi uznávaným jménem. Vystudoval newyorský Fashion Institute a vyhrál prestižní cenu LVMH Graduate Prize. Navíc vdechl život téměř umírající značce Helmut Lang. Tento talentovaný návrhář zvládá řídit dva módní domy najednou – kromě Helmut Lang je také kreativním ředitelem své stejnojmenné značky.