Rodina slavného fotografa Oliviera Toscani v pondělí oznámila jeho úmrtí. Ve světě módy prorazil díky své poutavé, ale kontroverzní tvorbě. Jeho jméno je spjaté především s 80. a 90. léty minulého století a italskou značkou Benetton, kterou tehdy pomohl proslavit. Kvůli svým odvážným fotkám s ní měl ovšem dlouhodobě rozporuplný vztah.
Rodina slavného fotografa Oliviera Toscani oznámila v pondělí jeho úmrtí v 82 letech poté, co byl v pátek odvezen do nemocnice. Jedná se o velkou ránu i pro módní svět, jehož pravidla změnil. Umělec veřejnosti před dvěma lety prozradil, že trpí amyloidózou. Jedná se o vzácnou a nevyléčitelnou nemoc, vedoucí k tvorbě takzvaných amyloidních proteinů, napadajících životně důležité orgány.
Tvorba slavného fotografa překopala pravidla, kdysi platící pro tvorbu módní reklamy. Toscani ve své kariéře následoval otce, jenž byl rovněž fotografem. Po studiu v Curychu tak začal pracovat pro řadu světových módních časopisů, jako je Elle, Vogue, Harper’s Bazaar nebo Esquire. Postupně proto začal tvořit také pro luxusní značky, například Missoni, Valentino, Chanel či Fiorucci.
Oliviero Toscani Dies at 82 https://t.co/43Bvl8psNK
— WWD (@wwd) January 13, 2025
Slavný fotograf je ovšem nejčastěji spojován se společností Colors of Benetton, a to hlavně v období 80. a 90. let 20. století. Začal pro ni totiž fotit neobvyklé módní kampaně. Většinou se nejednalo o prosté zachycení luxusních produktů, ale spíše jakousi upřímnou společenskou revoluci až kritiku. V reklamách tak Toscani vyjádřil svůj názor na AIDS, rasismus, homofobii nebo trest smrti.
I značka Benetton měla své meze. Toscani musel odejít po řadě kontroverzí
Příkladem kontroverzních, ovšem nezapomenutelných a originálních fotek Oliviera Toscani jsou například ty, znázorňující polibek mezi jeptiškou a knězem či zachycující skutečného pacienta, umírajícího na AIDS. „Využívám oblečení, abych zvýraznil sociální problémy,“ popsal tehdy Toscani pro server Reuters. Spolupráci s luxusní italskou značkou Benetton však musel ukončit v roce 2000.
Značka tehdy čelila kritice kvůli jeho fotografiím, kritizujícím trest smrti ve Spojených státech amerických. Pro Benetton začal fotograf opět pracovat v roce 2017, kdy se do jejího vedení vrátil Luciano Benetton. O tři roky později ale odešel už definitivně. Zástupcům Benetton se nelíbily jeho komentáře o pádu mostu v Janově, do kterého byla zapojená i jedna z firem rodiny Benetton.
Zdroje: WWD, Reuters, US News, X, YouTube