Ačkoliv je nastavení novoročních předsevzetí oblíbenou lednovou činností, umí být až příliš zahlcující. Často máme tendence dávat si vysoké cíle, které nás v případě nedokonalého naplnění začnou zbytečně stresovat. Zkuste to proto letos jinak. Nastavte si do nového roku každodenní aktivity, pomáhající v seberozvoji a cestě za lepším já.
Ať už patříte do skupiny zatvrzelých zastánců novoročních předsevzetí, nebo vám celoroční cíle nic neříkají, jisté je, že pro lidské blaho je důležitý čas sám pro sebe. Rozvážné činnosti a chvíle klidu mají příznivý vliv na psychiku i zdraví. Naučte se proto do svého dne zakomponovat krátké aktivity, díky kterým těchto pozitivních výsledků dosáhnete rychleji než byste čekali.
Meditace není jen pro ezoterické fanatiky. Vnitřní klid je dlouhodobou investicí
Pokud to s cestou k lepšímu já myslíte opravdu vážně, ve vašem hledáčku by neměla chybět pravidelná meditace. Vědci dokázali, že meditační chvilky mají příznivý vliv na hladinu stresu, jejíž zvýšení jinak vede k úzkostem, depresím a nepříjemným stavům. Díky řízenému zklidnění proto kromě čisté hlavy získáte rovněž lépe fungující mozek, a dokonce také imunitní systém.
Zdroj: Souladím, Calm
Začít s meditací není nic složitého. Stačí vám deset minut ve kteroukoliv denní dobu. Můžete si pořídit meditační polštář, zapálit vonnou tyčinku nebo si jen jednoduše sednout na tiché místo u sebe doma. Pokud byste potřebovali navést, pomohou vám aplikace Calm či Headspace, obsahující řízené meditace. Zařaďte tento rituál do svého života a brzy uvidíte jeho příznivé účinky.
Ticho léčí. Najděte si letos čas na němé aktivity
Rutina, kterou můžete zařadit bez jakékoliv námahy navíc, a přitom bude mít pozitivní vliv na váš život, je vykonávání činností v tichu. Je totiž skutečně léčivé, a to ve chvíli, kdy svému mozku dovolíte zpracovat vjemy důkladněji a za pomoci ničím nezkreslené aktivity. Vyzkoušejte se příště najíst, vařit nebo vykonávat oblíbenou rukodělnou činnost bez podkresu, jako je seriál či hudba.
Zdroj: Loop, Bose
Dobrým pomocníkem v tichých aktivitách jsou špunty do uší. Značka Loop nabízí ergonomicky tvarované špunty, se kterými budete navíc vypadat i stylově. Další možností jsou zvuk potlačující sluchátka. Naučit se fungovat v tichu může být větší výzvou, než se zdá, poměrně brzy ale objevíte blahodárný účinek na mysl. Bude méně zahlcená a její fungování se přirozeně stane jasnější a rychlejší.
Vytvořené offline zóny vám dovolí se odpojit. Doplňte je zvukovou lázní
Nesmírně prospěšným pomocníkem v cestě za lepším já jsou takzvané offline zóny. Jedná se o místa ve vašem domácím prostředí, kde si nedovolíte používat telefon ani počítač. Může se jednat o jídelní stůl, pracovní koutek nebo jiné vámi zvolené místo. Cílem je naučit se fungovat bez nutnosti být neustále k dispozici a online. Tato potřeba totiž vytváří tlak a nedovolí vám nikdy plně odpočívat.
Zdroj: Holistific, Relaxound
Zajímavou technologickou vychytávkou, která vám pobyt v offline zónách zpříjemní, jsou ultrazvukové aroma difuzéry. Nabízí je třeba značka Holistific. Se svým designem vytváří estetický doplněk, a navíc do prostoru šíří uklidňující vůni. Pro milovníky pobytu v přírodě existují i přístroje simulující zvuky oceánu, zpěv ptáků či procházku v lese. Díky nim budete mít pocit opravdového relaxu.
Zdroje: Headspace, Calm, Harvard Health Publishing