Spojené státy americké avizovaly možné zablokování sociální sítě TikTok kvůli obavám z čínské špionáže. Varování se stalo pravdou a tvůrci začali v posledních hodinách ve velkém odhalovat lži za svým obsahem. Spousta uživatelů byla navíc připravená na vyplnění nově získaného času užitečnějšími aktivitami. Budou toho ale schopni i nyní?
O zákazu TikToku slyšeli snad všichni uživatelé slavné aplikace. Pro většinu světa se v používání nic nezměnilo, všem Američanům se však během chvilky aplikace vypnula a nešla znovu stáhnout. K úspěšnému přihlášení nepomohlo ani VPN. Zbytku světa se proto zobrazoval obsah jako doposud, jen s absencí amerických tvůrců. Ten ale dříve tvořil většinu videí na hlavní stránce.
„Konec“ TikToku nebyla rána z čistého nebe. Všichni ale do poslední chvíle doufali
Za blokací TikToku stojí několik souvisejících událostí. Vláda prezidenta Donalda Trumpa, strach z čínské špionáže i možný marketingový tah. Všechny však nakonec vyústily ve skutečné odstranění aplikace z amerického trhu. Tamní tvůrci tak na popud domnělého konce ve velkém natáčeli videa, kde se přiznávali ke lhaní o své virální tvorbě. Dělali to jak jinak než pro slávu.
A nebyly to ojedinělé případy. Tvůrkyně, která založila svou popularitu na vytváření kostek ledu různých chutí a tvarů, s přicházejícím zákazem odhalila, že žádný z těchto výrobků nikdy nepoužila. Workout creators s úsměvem prozrazovali lež stojící za jejich cviky, které ovšem sami neprováděli. Pár tvrdil, že se rozešel, aby se kolem nich rojily spekulace, doopravdy se tak ale nestalo.
Videa v tomto stylu zaplavila TikTok a spustila bouři reakcí. Tvůrci měli pocit apokalypsy a nechali proto své fanoušky nahlédnout pod pokličku „TikTok versus realita“. Zákaz, bohužel pro ně, ale nakonec trval jen necelý den. Všichni se tak v tichu vrátili a natáčí dál jakoby nic. V dnešní době sice nikdo nevěří, že sociální sítě odráží realitu, i přesto si ale uživatelé aplikace přišli právem podvedení.
Zákaz přinesl i závan naděje. Lidé začali přehodnocovat trávení volného času
TikTok osazenstvo se rovněž rozdělilo na dvě půlky. Jedna okamžitě stahovala náhradní aplikaci RedNote, druhá si ale uvědomila, že ji revoluce konečně donutí trávit čas smysluplněji. Uživatelé začali natáčet videa, kde kvitovali tuhle změnu a předsevzali si nově získané chvíle věnovat koníčkům, které dlouho odkládali. Jejich život tak mělo naplnit háčkování, čtení knih nebo pobyt venku.
Ačkoliv Česka se samotný zákaz aplikace nedotýkal, její hlavní stránka měla být ochuzena o americké tvůrce. Američané přitom nejčastěji přicházejí s leckdy absurdními novinkami, kosmetickými nebo jinými must-haves a obecně udávají, co je „in“. Mnoho uživatelů i mimo Spojené státy si proto oddychlo, jako kdyby z nich někdo sňal neustálý tlak na potřebu sledování nejnovějších trendů.
@user22244411117 Not even an app timer could stop me
♬ original sound – 𝖒𝖎𝖗ƶ𝖆𝖓𝖔
Pro velkou spoustu lidí tahle změna představovala detox. Uvědomovali si, že TikTok bere velkou část jejich volného času, zvykli si jej sledovat před usnutím i hned po probuzení, ale neměli dostatečně silnou vůli cokoli změnit. Bohužel, těmto uživatelům se sny o smysluplných aktivitách zbořily po necelém dni. Těžko říct, jestli teď přesto najdou sílu dodržet své extra krátké předsevzetí.
Pokud se v tomto smýšlení poznáváte, je možná na čase stanovit si přísnější pravidla ohledně trávení času na sociálních sítích. TikTok je skvělým zdrojem inspirace a motivace, ale všeho moc škodí. Jestli jste tedy patřili mezi ty, kteří se vlastně zákazu nemohli dočkat, zkuste znovu zvážit, jestli by nebylo lepší se opravdu chovat dle scénáře, který nám původně Spojené státy předpověděly.
Zdroje: TikTok, Instagram