Už pár let roste mezi generací Z touha po odpojení se od digitálního světa. Zářící obrazovky, neustálý přísun informací a nikdy nekončící „reelska“, to vše vyvolává v mladé generaci pocit takzvaného brain rot. Čím dál více jejích zástupců se proto obrací k jednoduchému řešení. Nablýskané modely iPhonů vyměňují za klasické tlačítkové telefony.
Neschopnost soustředit se, zhoršující se paměť i neustálá znuděnost. To vše jsou příznaky takzvaného brain rot, v překladu doslova hniloby mozku. Jedná se o pojem, který popisuje čím dál častější pocit šířící se především mezi mladou generací, neustále napojenou na digitální svět. Na vině ho má častá přítomnost na sociálních sítích nebo streamovacích platformách, vyvolávajících závislost.
Mnozí zástupci generace Z však začali mít v posledních letech pocit, že už mají mentálního stavu vyčerpání dost. Řada z nich proto hledá pomoc u aplikací slibujících omezení využívání platforem, jako je Instagram, X nebo Pinterest. Většinu z digitálních zábran je však až příliš snadné obejít. Výsledkem je proto nikdy nekončící smyčka špatného svědomí, nízkého sebevědomí a beznaděje.
Není proto divu, že se mnozí uživatelé sociálních sítí rozhodli k radikálnějšímu řešení. Nejnovější modely chytrých telefonů zkrátka vyměnili za jejich o poznání jednodušší varianty. Někteří se tak navrátili ke klasickým „véčkovým“ modelům nebo starým telefonům Nokia, u nichž nehrozí, že propadnou lákadlům digitálního světa. Navíc jde o soulad s trendem y2k, tedy návratu do nultých let.


Zdroj: Punkt
Někteří ale přeci jen touží po špetce modernosti. Jejich přání pak vyhovují značky jako Light Phone nebo Punkt. Jedná se o společnosti vyrábějící speciální telefony, odpovídající požadavkům současné doby. I když stejně jako první modely telefonů nenabízejí všemožné aplikace, pořád dovolují poslech podcastů nebo propracovaný fotoaparát. Stále však splňují požadavky digitálního detoxu.
Vymaňte se z pout digitálního světa. Tento trend vám skutečně prospěje
Návrat takzvaných dumb phones, tedy hloupých telefonů, pramení hned z několika důvodů. Někteří rodiče nesnesou představu, že by své bezbranné děti vpustily do vod internetu, často způsobujících úzkosti, deprese a nižší sebevědomí. Uživatelé generace Z zase zjišťují, že se bez radikální změny nikdy nevymotají ze zmíněného „brain rot“. Na rozdíl od mileniálů jsou na něj citlivější.
V digitálním světě totiž doslova vyrostli. I z toho důvodu jsou ale o dost více motivovaní k tomu něco změnit. O nelehký krok se však jedná mimo jiné proto, že jsou aplikace navrženy tak, aby své uživatele doslova nepustily. I když se vědci na přesných dopadech chytrých telefonů na náš mozek neshodují, je více než jasné, že ve všech aspektech našich životů hrají čím dál důležitější roli.
Jen do toho, zkuste si představit, že byste měli telefon plný digitálních lákadel na den nebo dva odložit. Existuje vysoká pravděpodobnost, že vás brzy začne zahlcovat pocit FOMO (fear of missing out), tedy myšlenky na to, o co asi tak přicházíte. Možná je proto na čase vyhrabat starý dobrý model Nokia a podlehnout nejnovějšímu trendu, který je tentokrát skutečně prospěšný.
Zdroje: Dazed, Euronews, The New Yorker, Instagram, YouTube