Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Twiggy byla, je a bude vždy považována za první supermodelku, která změnila ideál krásy a nastolila nový trend. Éru extrémně štíhlých modelek, které v sobě nesou ženské i chlapecké znaky. Takový první androgyn. Krasavice s plnými křivkami měly útrum. Jasně, tvary Marilyn Monroe si zaslouží obdiv dodnes. Na přehlídkovém mole už ale pro holky s ňadry a boky najednou nebylo místo.

  Historie psala 60. léta a Leslie Hornby tehdy bylo sladkých sedmnáct, když prorazila. Nikdo nečekal, že její extrémně štíhlá postava zanechá tak silný otisk. Namísto toho, aby její popularita zase rychle vyhasla, dodnes přezdívku Twiggy skloňujeme ve všech pádech. Hubené tělíčko, krátký sestřih, velké oči a výrazné řasy. To jsou základní poznávací znaky dívky, po jíž podobných najednou prahnul celý módní svět. Od té doby se tento směr nepodařilo překonat.

  Anorexie v přímém přenosu

  Nacpat normální ženské křivky do titěrných šatů je jako pokoušet se prostrčit prst klíčovou dírkou. Spolu s trendem ”štíhlá jako proutek” proto přišel i vedlejší účinek v podobě dívek, které drasticky hubnou, jen aby ten prst do dírky nakonec narvaly. Extrémní snaha o hubnutí však ještě nikdy nepřinesla nic dobrého. Přesto se vize armády tyček vesele držíme dál.

  Teď možná namítáte, že dějiny světa módy začínají zase psat i skutečné ženy, které mají prsa a boky, a dokonce i bříško. A na jednu stranu máte pravdu. Skutečně teď konečně začínáme v kampaních světoznámých značek vídat velikosti větší než nula. Už si plně uvědomujeme, jak hrozně moc v mladých dívkách nechceme vychovávat novou generaci anorektiček. Vzor potřebují i dospělé ženy, které chodí do práce a nemohou si dovolit trávit tři hodiny denně v posilovně.

  Proto dnes existuje sekce Plus size modelek. Že vidíme v reklamě kyprou holku oblečenou jen ve spodním prádle už nikoho do kolen nedostane. Vítáme to a oslavujeme. No konečně tam nejsou jen ty vyzábliny. Dáváme ”ne” extrému a ”ano” skutečným ženám. Přizpůsobujeme se. Anebo jen marketingoví experti módních značek objevili náš kryptonit?

  1:0 pro hubený holky

  Ve zlaté éře Cindy Crawford, Naomi Campbell nebo Heidi Klum bychom asi zírali s otevřenou pusou, kdyby si to po mole štrádovala holka XXL, třeba jako asi dnes nejpopulárnější Ashley Graham. Poslední roky se s touto formou osvěžení setkáváme relativně pravidelně. Že to však stále vnímáme jako jistou formu exkluzivity vypovídá o tom, že to návrháři doposud nepřijali za svoji normu, nýbrž boubelky zůstávají v rovině estrádního zpestření s cílem utišit hlad davu a ukázat masám lidskou tvář.

  Co tím vším chceme říct? Že bude ještě nějakou dobu trvat, než začneme módním domům jejich úmysly věřit. Budou nám muset představit víc důkazů, abychom usoudili, že to s námi myslí skutečně dobře. Do té doby bude trend modelek i nadále udávat štíhlá Twiggy.

  Zdroj: Instagram

  Vliv Twiggy přetrvává už skoro 60 let. Modelky XXL jsou zatím stále v kategorii kuriozit

  Tichý luxus zůstává v minulé sezóně. MBPFW proměnil Tyršův dům na avantgardní runway

  Na letošním Mercedes Benz Prague Fashion Week nás příjemně překvapil výběr perfektní lokace, která zaujala osobitým designovým prostředím. Potěšila nás také přehlídka návrháře Tomáše Němce, při jejíž tvorbě se inspiroval Sicílií. V soutěži VAN GRAAF Junior Talent zase zazářila studentka Hana Valtová. A co víc, značka Tobias Equipment poprvé upustila od své obvyklé stylizace s elfíma ušima.

  Ne všechny trendy si jsou rovné. Hity, které letos na jaře raději vynecháme

  Kromě dlouhodobě oblíbených stylů se svět módy tradičně plní také různými bleskovými mikro trendy. Některé z nich dokáží pozvednout outfit na vyšší úroveň a snadno zapadnou do téměř každého looku. Jiné jsou ovšem pouze povrchní, nepraktické, zbytečné a ne příliš estetické. Vybrali jsme proto pět jarních "anti-trendů".

  Módní novinky v kostce: Zegna převzal Piazza Duomo, Karl Lagerfeld proniká do sportu a Tod’s láká na výstavu

  Nový týden přinesl čerstvé módní novinky. Šperkařský dům Swarovski otevřel vlajkovou prodejnu v Miláně. Ve stejném městě na Piazza Duomo pak Zegna odstartoval speciální projekt. Značka Tod's mezitím zahájila výstavu věnovanou benátským umělcům. Karl Lagerfeld zase propojuje módu se sportem a Paris Hilton vydala spolu s Tan-Luxe nový samoopalovací produkt.

  Darujte domovu jarní proměnu. Vylepšete ho o top biohacking doplňky

  Principy takzvaného biohackingu narůstají na oblíbenosti a začínají proto pronikat také do světa domácností. Způsoby, jak zlepšit imunitu, spánek nebo třeba duševní zdraví je totiž užitečné aplikovat i z pohodlí našich domovů. Při jarní proměně interiéru se proto můžete odměnit top doplňky, zlepšujícími kvalitu vašeho života.