39letý japonský návrhář Satoshi Kuwata okouzlil elitní porotu se svou značkou Setchu a získal tak letošní hlavní cenu koncernu LVMH. Kromě trofeje na něj čeká finanční odměna ve výši 400 tisíc eur a roční mentoring od největších tvůrčích jmen módních domů LVMH. Cenu Karla Lagerfelda obdrželi Luca Magliano a Julie Pelipas.
Satoshi Kuwata volí organický přístup k módě
Rodák z Kjóta není v oděvním průmyslu úplným nováčkem. V minulosti pracoval ve městech jako je Paříž, Milán, Londýn a New York, kde je móda mnohem víc než jen důležitou součástí každodenního života. Právě tato rozmanitost mu umožnila filozofický a organický přístup ke kreativitě a tvorbě. Pracoval pro Kanyeho West v tradičním pánském krejčovském domě Huntsman & Sons nebo pro Givenchy pod tehdejší taktovkou Riccarda Tisci.
Kompromis mezi západními kulturami a Japonskem
Název značky, v současnosti sídlící v Miláně, obsahuje poetický symbol. Je vytvořen ze slovního spojení „Wayo Setchu“, což naznačuje kompromis mezi západními kulturami a Japonskem a jejich prolínání. Kuwata tento princip promítá do svých návrhů, v nichž lze snadno nalézt nečekané fúze zdánlivě odlišného a míchání prvků klasického britského krejčovství s kulturním dědictvím své země. Obzvláště důležitým pilířem je funkčnost inspirovaná životním stylem země vycházejícího slunce. Zákazníci tak dostávají návod, jak skládat své Setchu oblečení, založený na technikách japonského fenoménu kimona. Užitečnost je doplněna lehkou a jednoduchou elegancí.
Foto: LVMH Prize
Italský luxus a upcyklace získaly speciální cenu Karla Lagerfelda
Speciální cenu Karla Lagerfelda vybojoval italský návrhář Luca Magliano se svou značkou Magliano. Na pódiu se k němu připojila i další vítězka – Ukrajinka Julie Pelipas a její BETTTER. Oba obdrží částku 200 tisíc eur spolu s ročním mentoringem od zvučných jmen z řad LVMH. Magliano hrdě odkazuje na prvotřídní italský luxus etablovaný jeho předchůdci, zároveň však bere na vědomí rychle se měnící dobu, díky čemuž návrhy získávají autenticitu a svěží nádech. BETTTER staví do popředí potřebu udržitelnosti, zůstává věrná upcyklaci a příslibu snížení množství odpadu, který módní průmysl produkuje. Její zakladatelka dříve působila jako módní ředitelka ukrajinského Vogue.
Foto: LVMH Prize
Nejlepší z nejlepších – finalisté
Do finále postoupili Raul Lopez se značkou Luar, Diotima – založená Rachel Scott, Aaron Esh, Paolina Russo se svou stejnojmennou značkou, Lucile Guilmard, Burç Akyol a Italka Veronica Leoni se značkou Quira.
And the winner of the 10th edition of the LVMH Prize is… Setchu! 👏👏 pic.twitter.com/SSmFAu5Owd
— LVMH (@LVMH) June 7, 2023
LVMH Prize slaví desáté narozeniny
Jubilejní ročník 2023 má na číselné škále přívlastek desátý. Za tuto dobu uvedl ambiciózní projekt na prkna, znamenající módní svět, jména jako Demna Gvasalia, Simone Porte Jacquemus nebo Virgil Abloh. Organizátoři se nedávno rozhodli navýšit částky pro hlavní cenu i pro speciální cenu Karla Lagerfelda. Důvodem jsou rostoucí náklady v oblastech, které módní značka potřebuje k úspěšnému fungování. Porota byla tradičně složena z vlivných velikánů jako jsou Maria Grazia Chiuri, Marc Jacobs, Silvia Venturini Fendi, Kim Jones, Stella McCartney, Nicolas Ghesquière, Jonathan Anderson a Nigo. Generální ředitel LVMH Sidney Toledano vyzdvihl jedinečnost letošních finalistů, kteří se překvapivě zaměřili na materiály a inspirativně promítli do svých kolekcí elegantní, hodnotné a běžné siluety. V sídle LVMH Foundation předala hlavní cenu herečka Gal Gadot, čínská superstar Xin Liu zas ceny Karla Lagerfelda.
Zdroje: Business of Fashion, WWD, laesetchu.com