Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Program OSN pro životní prostředí (UNEP) vydal příručku pro módní odvětví nazvanou Sustainable Fashion Communication Playbook. Radí v ní lídrům, médiím i influencerům, jak propagovat módu. Odvrátit se mají od podpory konzumu k udržitelným projektům.

  Na nové příručce sepsané pod vedením UNEP spolupracovalo více než 160 manažerů z módního průmyslu a signatáři Módní charty. Zaměřili se v ní především na roli médií, influencerů i lídrů na cestě k udržitelnější budoucnosti. Na 91 stránkách proto popsali, jakým způsobem by měli nadále komunikovat o módě. Především by se totiž měli odvrátit od tendence propagovat nadměrnou spotřebu.

  Kolem takového vzkazu se totiž většina marketingové módní komunikace odjakživa točí. Místo toho by ale podle příručky měli influenceři milovníky módy motivovat k tomu, aby vyhledávali „alternativní způsoby“, jako je například nakupování z druhé ruky. Média by zase měla „rozdělovat identitu od pocitu novosti“. Módní aktéři by pak měli začít věnovat více pozornosti diverzitě, kulturnímu dědictví a tradicím nebo provázanosti módy s přírodou.

  Příručka nazvaná Sustainable Fashion Communication Playbook zveřejněná v úterý má tedy sloužit jako rádce pro vytvoření udržitelnějšího módního světa. Inspirovat má proto podle UNEP také „společenskou změnu“. „Způsob, jakým prezentujeme světu módu, musí být rovněž součástí konverzace o udržitelnosti,“ popsali tvůrci příručky. „Nejedná se ovšem o mechanismus odpovědnosti, ale o podpůrný rámec,“ popsala vedoucí advokacie pro udržitelnou módu pro UNEP Rachel Arthur.

  Příručka UNEP poukázala také na problémy spojené s módními přehlídkami a influencery

  Ve svých doporučeních se zástupci UNEP zaměřili například také na módní přehlídky. Upozornili na to, že jejich problematika nesouvisí pouze s uhlíkovou stopou. Kromě toho by se módní aktéři měli soustředit také na message, kterou okázalé luxusní show do světa posílají. Podobně pak autoři příručky posoudili také práci influencerů. Jejich sponzorované výlety přes půl světa nebo nákupní zvyky totiž vůči přírodě příliš přátelské nejsou.

  Módní průmysl je navíc v současnosti zodpovědný za dvě až osm procent světových emisí skleníkového plynu. Zároveň způsobuje výrazné znečištění, plýtvání vodou nebo poškozování biodiverzity. „Pokud se komunikátoři módního světa rozhodnou být součástí řešení, a ne jedním z tvůrců problému, pomohou nám dosáhnout důležitých cílů,“ vysvětlili dále zástupci UNEP. Módní aktéři by se proto měli mimo jiné zaměřit také na transparentnost a vědecké poznatky.

  Zdroj: WWD, UNEP, Chemycal, Twitter, YouTube

  UNEP zveřejnil příručku pro módní průmysl. Přestaňte propagovat konzum, radí

  PFW: Chemena Kamali debutovala pro Chloé, Givenchy nabídl pařížský chic a Rick Owens propadl nadpozemské kráse

  Návštěvníci Pařížského týdne módy se dočkali dalších očekávaných přehlídek. Jednou z největších událostí pro ně byla debutová přehlídka návrhářky Chemeny Kamali pro Chloé. Jejich pozornost se ovšem upínala i ke značce Givenchy, která je naopak v současnosti bez kreativního ředitele. Show Rick Owens pak nadchla hlavně svou estetikou připomínající populární snímek Duna.

  Boty jako investice: Které modely od Christian Louboutin se vyplatí?

  Červená podrážka je jedinečným poznávacím znamením bot značky Christian Louboutin. Modely tohoto šarmantního francouzského návrháře jsou často první volbou slavných osobností, ale i nováčků ve světě luxusní obuvi. Stojí však skutečně za to?

  Přivítejte jaro s trendy slunečními brýlemi. Vynikne oversized i sportovní styl

  S blížícím se teplejším počasím přichází i příležitost, jak posunout svůj styl na další úroveň. Hřejivé sluníčko nás totiž brzy donutí nasadit na oči sluneční brýle. Pro někoho obyčejný doplněk pak dokáže v outfitu učinit opravdový rozdíl. Stejně jako jiným módním sektorům, i jemu ale vládnou každý rok jiné trendy. Seznamte se s těmi současnými.

  Světlo jako umělecké dílo. Designové osvětlení je neoddělitelnou součástí moderního domova

  Moderní domov může obsahovat řadu chytrých zařízení, neodolatelných kusů nábytku nebo experimentálních materiálů. Nikdy však nebude kompletní bez designového a vhodného osvětlení. Světlo má na nás obrovský vliv, který si často ani neuvědomujeme. Stará se o zpříjemnění atmosféry, zvýrazňuje design jiných prvků, ovlivňuje náladu a v neposlední řadě reguluje spánek.