Více

  RECORDS

  Chanel

  Versace

  Dolce Gabbana

  Loro Piana

  Sledujte nás na Instagramu

  Možná jste někdy v obchodě vrátili nějaký kousek oblečení a dostali tak peníze zpět. V rámci filozofie a TikTok trendu Girl Math jste si právě vydělali a můžete proto tyto peníze utratit za něco jiného, a to bez pocitu viny. Zdá se vám to absurdní? Pojďte se s námi podívat, co se skrývá za trendem takzvané dívčí matematiky.

  Co je podstata Girl Math?

  Populární a vtipný trend původem z TikToku funguje na principu zdůvodnění zdánlivě iracionálního nákupu produktů, které leží mimo náš rozpočet. Pravidla takzvané dívčí matematiky můžete uplatnit při koupi zbytečně předražených nápojů, lístků na koncert, věcí do domácnosti nebo zkrátka při placení v hotovosti.

  Do tohoto trendu spadá hned několik názorných pravidel:

  1) Pokud platíte v hotovosti, je váš nákup v podstatě zadarmo.
  2) Je-li nějaký produkt zlevněn o více než 50 procent, nekoupit ho by byla ztráta peněz.
  3) Když něco stojí méně než pět dolarů, tedy něco málo přes 100 korun, je to zdarma.
  4) Pokud si vámi vyhlídnutý kousek nekoupíte, protože stojí například 50 dolarů, vydělali jste peníze a můžete je utratit za něco jiného.
  5) Jestli jdete na koncert nebo akci, máte událost zadarmo, protože jste si lístky koupili už dávno, a tudíž se taková útrata nepočítá.
  6) Pokud si koupíte něco například za 47 dolarů, ve skutečnosti to stálo jen 40 dolarů. Vždy platí zaokrouhlení směrem dolů.

  Možná si právě říkáte, že jsme se v redakci zbláznili. Uznáváme, že některá pravidla „dívčí matematiky“ jsou receptem na finanční katastrofu. Kde ale leží hranice tohoto? Filozofie Girl Math má totiž jak svá pozitiva, tak úskalí.

  Absurditu dívčí matematiky berte s dávkou nadsázky

  Dívčí matematika nabízí šanci cítit se součástí širší komunity. Nikdo není dokonalý. Jednou za čas se všichni ocitneme v situaci, kdy si vyhodíme z kopýtka nebo si dopřejeme. Je to v pořádku a zasloužíme si to. Tento trend nám připomíná, že jsme všichni jenom lidé. Zároveň se díky němu můžeme s ostatními ztotožnit a necítit se provinile kvůli svým ne úplně chytrým finančním rozhodnutím.

  Musíme ovšem podotknout, že důležitou roli hraje také humor. Mnoho virálních videí „dívčí matematiky“ vzniká zkrátka za účelem pobavení. S nástupem tohoto trendu se ovšem na sociálních sítích začala šířit také kritická videa. Absurdita některých pravidel je opravdu zábavná. Pro jejich pochopení potřebujete dávku nadsázky a nedělat z trendu zbytečně velkou vědu.

  Dává trend opravdu smysl?

  Logika „dívčích“ výpočtů se však zdá být přijatelná při nákupu opravdu kvalitních a drahých věcí. Například pokud je vám líto utratit finance za vytoužený produkt, ale víte, že vám nějakým způsobem zlepší kvalitu života. Třeba proto, že vám opravdu dlouho vydrží. Pak si nákup stačí rozpočítat. Možná se vám nakonec opravdu vyplatí.

  Experty na podobné rozpočítávání jsou i moderátoři podcastu Fletch, Vaughan & Hayleyna, kteří působí na iHeartRadio. Do svého pořadu totiž zařadili humorný segment věnovaný zdůvodňování drahých nákupů svých posluchačů. Opět tedy můžeme vidět, že se jedná o snahu pobavit.

  Neměli bychom nahradit termín Girl Math?

  Problematickým se ovšem zdá název trendu, tedy Girl Math. Podporuje obecnou představu o finanční negramotnosti žen a jejich utrácení za zbytečnosti, jako je oblečení, kosmetika a péče o sebe. Občasné nerozumné nákupy se přitom týkají všech, nejen žen. Dokonce ani nemusí být iracionální. Utrácení je soukromou záležitostí a nemusí mít žádnou hodnotící nálepku.

  Filozofie Girl Math rozhodně není dlouhodobě úspěšným receptem na hospodaření s financemi. Někdy však může být užitečným pomocníkem při specifických nákupech. Když nic jiného, trend alespoň představuje úsměvnou připomínku společné touhy udělat si život krásnější, jakýmkoliv způsobem to jde.

  @caitlinwiig

  the girl math was working overtime on @Studio Blue Illustration’s new bag purchase 💅🏻

  ♬ original sound – Caitlin Wiig

  Zdroje: TikTok, CNN, The Cut, Washington Post

  Foto:Pexels

  Trend Girl Math: Chytrý nákupní pomocník, nebo finanční katastrofa?

  Obměňte svou tradiční letní dovolenou. Uvítají vás jedinečné horské hotely

  Odpočinek u moře nás láká každé léto. Pravdou ovšem je, že nastane čas, kdy nás představa válení se na písečné pláži omrzí. Dobrodružství proto můžete svému letnímu odpočinku dodat změnou trasy. Vyrazte letos proto raději do hor, kde vás čekají unikátní chaty i resorty.

  Jak do šatníku zařadit jungle chic? Vítejte na vlně tropického glamouru

  Když se Jennifer Lopez objevila na červeném koberci v ikonických Versace Jungle Dress, módní scéna byla navždy poznamenána. Letní sezóna je ideální příležitostí, jak tyto tropické vzory zařadit do vašeho dovolenkového šatníku. Bohužel jde o poměrně náročnou disciplínu. Pohybujeme se totiž na tenké hranici mezi výraznou elegancí a nevkusem. Jungle chic však noste jen na dovolené, do města se rozhodně nehodí.

  Svůj majetek můžete obohatit o vzácné umění. Staňte se spoluvlastníkem a vydělávejte

  S bohatstvím přichází odpovědnost, a to nejen vůči sobě, ale také vašim investicím. Každá volba, kterou jako majetný jedinec učiníte, nese svou cenu a potenciální odměnu. Díky inovativní investiční platformě máte příležitost vstoupit do světa, který byl kdysi vyhrazený jen pro nejvyšší elitu. Otevřete dveře k unikátním dílům, která finančně posílí vaše portfolio a přinesou přitažlivou radost z krásy.

  Proč nikdo nemluví o designérovi Peteru Do? Zachránce domu Helmut Lang se učil od Phoebe Philo

  Peter Do je v módním průmyslu velmi uznávaným jménem. Vystudoval newyorský Fashion Institute a vyhrál prestižní cenu LVMH Graduate Prize. Navíc vdechl život téměř umírající značce Helmut Lang. Tento talentovaný návrhář zvládá řídit dva módní domy najednou – kromě Helmut Lang je také kreativním ředitelem své stejnojmenné značky.