Odcházíte spokojeně z obchodů s tím, že je váš nový kousek částečně vyrobený z recyklovaného polyesteru nebo etické bavlny? Svůj uklidňující pocit zkuste přehodnotit. Britská nezisková organizace WRAP zveřejnila výzkum dokazující, že největší výzvou módního průmyslu je nadprodukce. Předčí tak i jinak udržitelné kroky módních společností.
Téměř každá módní značka v současnosti aplikuje alespoň nějakou formu udržitelné módy. Vyrábí například produkty částečně vytvořené z eko materiálů nebo „offsetuje“ svou uhlíkovou stopu. Podobné kroky jsou často jen automatickou součástí nejnovějších kampaní a neodráží skutečné eko poslání firem. Přesto jsou společností oceňované. I taková snaha však slábne ve světle nejnovějšího reportu organizace WRAP.
Britská neziskovka totiž popsala, že největší současnou výzvou módního průmyslu jsou nadprodukce a nadbytečná spotřeba. Její závažnost je tak alarmující, že „vymaže“ jakékoli další kroky, které módní společnosti učiní směrem k větší udržitelnosti svých produktů. Například organizace Unfolded už dříve poukazovala na to, že je módní svět druhým nejvíce znečišťujícím průmyslem na světě. Asi 30 procent jeho produkce pak skončí jako odpad.
More on today’s #Textiles2030 report in @Forbes. @RPAnalyst drills into how spiralling production is wiping environmental improvements to clothes through sheer volume, and how preloved isn’t getting the real love it deserves https://t.co/UxETJYjWHD
— WRAP (@WRAP_UK) November 6, 2023
Autoři reportu organizace WRAP proto nyní prohlásili, že nadprodukce znamená environmentální katastrofu. Popsala, že od roku 2019 se objem produkované textilu zvedl o 13 procent. Kromě toho nadbytečná produkce způsobila také nárůst spotřeby vody, a to o osm procent. „Móda je zodpovědná za asi 10 procent globálních uhlíkových emisí,“ popsala dále nezisková společnost. Zdůrazňuje proto zodpovědnost nejen firem, ale také zákazníků.
Problém nadprodukce spadá pod širší výzvu neudržitelných ekonomických modelů značek
Je proto na každém z nás, abychom si sáhli do svědomí a rozmysleli si, jaké nové kousky opravdu potřebujeme. Zároveň se čím dál více rozšiřuje také nabídka „sekáčů“ nabízejících i téměř netknuté úlovky, ze kterých si můžeme vybírat. Organizace WRAP totiž poukázala na to, že do nákupu nových produktů nás přeci nikdo nenutí. Kromě toho apelovala na samotné firmy, které by měly vyrábět kousky vyšší kvality, aby v našich šatnících déle vydržely.
Takové cíle ovšem souvisí s širším problémem, a to neudržitelnými ekonomickými modely módních značek. Nadále se totiž orientují na rychlý prodej a pomíjející trendy. Vyrábějí tak řady oblečení, které nikdy neprodají. Kdysi vysněné kousky se pak hromadí na skládkách v Chile, Ghaně nebo Ugandě. V Evropě pak v odpadu ročně skončí na čtyři miliony tun textilu. Podobnému konci módních kousků se však dá zabránit jen jedním rozvážným rozhodnutím při vašem dalším nakupovacím výletu.
Zdroje: Fashion Network, The Sustainable Fashion Forum, Unfolded, X, YouTube