Internet pokračuje ve své obsesi s netypicky maskulinními muži. Uživatelé sociálních sítí se ovšem tentokrát místo takzvaného rodent man zamilovali do „noodle boys“. Jedná se většinou o herce, charakteristické svou vytáhlou postavou, delšími vlasy a ostrou čelistí. Nejvíc je na nich ovšem přitažlivá jistá otevřenost, a především citlivost.
Loňský rok opět změnil pohled na to, co vše může v současném světě znamenat pojem maskulinita. Uživatelé sociálních sítí totiž propadli takzvaným rodent men. Jedná se o herce, jako je Josh O’Connor (Challengers) nebo Jeremy Allen White (Bear), kteří svým vzhledem mírně připomínají hlodavce. Navzdory tomu, nebo právě díky tomu, je na jejich vzhledu ovšem něco hluboce přitažlivého.
Zdroj: Chanel
Internet si nyní ovšem, jak už to bývá zvykem, našel novou obsesi. Novináři The New York Times jí koncem roku dali nové jméno, a to „noodle boys“. Rovněž se jedná o muže, kteří neoplývají stereotypní maskulinitou. Široký hrudník a vypracované svaly tak nahradily dlouhé a hubené končetiny. Typické jsou pro tento typ mužů rovněž delší, často navíc kudrnaté, vlasy, velké oči a ostrá čelist.
Mezi slavné příklady „noodle boys“ by se bezpochyby zařadili herci jako Timothée Chalamet (Dune), Dominic Sessa (The Holdovers), Finn Wolfhard (Stranger Things) nebo Mark Eydelshteyn (Anora). Typické pro ně pak nejsou pouze výše popsané fyzické vlastnosti, ale také jakási společná „vnitřní síla“. Nejde pouze o jejich vzhled, nýbrž dojem otevřenosti a jisté zranitelnosti.
Noodle boys nejsou nic nového. Jedná se o opakující se fenomén
Novinář Jacob Gallagher ve svém článku pro The New York Times popisuje, že touha po podobně „netypických“ mužích vychází z opozice ke konzervativní, více pravicové a občas až toxické maskulinitě. Podobná reakce se tak objevila už dříve, například v 80. letech minulého století. Zároveň je však nutné podotknout, že to neznamená naprostý konec stereotypně atraktivních mužů.
Zůstává tak otázkou, proč je vlastně nutné přitažlivost k netypicky maskulinním mužům tolik vyzdvihovat a vymýšlet pro ně speciální, často matoucí, přezdívky. Nejedná se zkrátka o úkaz toho, že moderní společnost „povoluje“ vícero chápání mužských rolí? Jejich přehnaná definice a odlišování od ostatních způsobuje jen větší rozdělení společnosti, ohledně už tak politizovaného tématu.
Zdroje: The New York Times, Afterschool Substack, The International News Instagram, YouTube