Peter Do je v módním průmyslu velmi uznávaným jménem. Vystudoval newyorský Fashion Institute a vyhrál prestižní cenu LVMH Graduate Prize. Navíc vdechl život téměř umírající značce Helmut Lang. Tento talentovaný návrhář zvládá řídit dva módní domy najednou – kromě Helmut Lang je také kreativním ředitelem své stejnojmenné značky.
Do módní elity se dostal ihned po skončení studií. Postaral se o to gigant LVMH. Každoročně totiž vybírá ty nejlepší módní studenty, kteří se díky ocenění stávají módními návrháři dalších generací. Koncern zaštiťuje jejich další výuku a těm nejlepším dokonce poskytne místo u svých módních domů. Peter se tedy propracoval až do dílen renomované značky Céline pod vedením populární Phoebe Philo.
Umírněné a zároveň odvážené, poutavé a stále nositelné. Oba módní domy Do podepsal stejným výrazem
Debutovou přehlídkou pro značku Helmut Lang byla aktuální kolekce pro jaro a léto 2024. Poprvé tak můžete u tohoto domu nakupovat v podání Peter Do. Novou kapitolu designér otevřel s archivními prvky a inspirativním odkazem samotného Helmuta, který svou značku opustil již před necelými dvaceti lety.
Zdroj: Helmut Lang
Lang své modely většinou stylizoval do rušného městského popředí a byl prvním návrhářem, který umístil reklamu na typické americké žluté taxíky. Proto show netradičně otevřela citace básníka Ocean Vuong, který v ní pojednává o queer svobodě, kterou jsou schopna poskytnout auta či taxi. Podle jeho básně jste v autě tím, kým chcete být. Jinými slovy máte pocit, že vás nikdo nevidí. Proto se na oblecích objevily žluté pruhy, které evokovaly jízdu po Manhattanu.
Zdroj: Helmut Lang
Ještě tradičnější Langovu tvorbu Do předvedl v kolekci pro následující podzim a zimu. Typické archivní prvky, jakou jsou dokonale střižené kostýmky, saka či komplety okořenil o moderní nadhled. V podstatě touto kolekcí ukázal, jak vypadá moderní vysoké krejčovství.
Identický výraz, avšak v jiné dimenzi. Pro svou značku je Do inspirací sám sobě
Pokud srovnáme samotnou značku Peter Do s domem Helmut Lang, zjistíme, že střihy i siluety jsou si více než podobné. Obě značky vychází z dokonalého a propracovaného šití, přičemž se každá z nich pohybuje v zcela rozdílném vesmíru. Kolekci kterou Peter předvedl v Paříži, spíše odráží evropskou módní kulturu, které na zajímavosti dodávají jeho asijské kořeny. Takovým příkladem jsou pánské modely s vystřiženými zády a masivními podpatky.
Peter před svou poslední přehlídkou byl k popisu své kolekce velmi strohý. Se zdravým sebevědomím vzkázal, že má jeho prezentace hovořit sama za sebe, čímž přilákal ještě více pozornosti než doposud. Krejčovství je tu opět hlavní složkou celé jeho tvorby, zaměřuje se na neutrální barvy a klade důraz na symetrii i atypické prvky. Jeho odkaz odolává rychlým trendům a jako jeden z mála designérů se zaměřuje primárně na precizní zpracování, ve kterém spočívá jeho úspěch. Za to vše děkuje módnímu domu Céline, kde se naučil veškeré netradiční techniky šití.
Zdroje: Instagram, WWD, Hypebeast