Nezisková organizace Earthsight spojila brazilskou bavlnu využívanou fast-fashion módními řetězci jako H&M nebo Zara s nelegálním odlesňováním. Uvedla to ve čtvrtek ve svém nejnovějším reportu. Výrobci přitom bavlnu označili za udržitelnou, prodávala se proto pod značkou Better Cotton.
Fast-fashion módní řetězce H&M a Zara se musí vyrovnávat s nejnovějším reportem environmentální neziskové organizace Earthsight. Dokazuje totiž, že je její dodavatel bavlny z Brazílie spojený s nelegálním odlesňováním. Bavlna od SLC Agrícola a Groupo Horita byla přitom označena jako udržitelná a nesla proto nálepku Better Cotton. Obě firmy jsou ovšem vyšetřovány brazilskými federálními a státními agenturami.
Už od roku 2008 je totiž viní z nelegálního odlesňování půdy. Do obchodů známých módních řetězců se pak měla brazilská bavlna dostat skrze osm asijských dodavatelů. „Vítáme závazek Earthsight k těmto problémům a bereme obvinění extrémně vážně,“ prohlásili pak zástupci H&M. „Bereme vážně jakékoli informace týkající se nelegálních praktik v textilním průmyslu,“ dodala pak mateřská společnost Zara Inditex.
H&M, Zara Certifier Better Cotton Linked to Illegal Deforestation in NGO Report https://t.co/htgjwPxk6S
— WWD (@wwd) April 11, 2024
Nezisková organizace Earthsight své vyšetřování zakládá na satelitních fotografiích, soudních rozhodnutích i záznamech o přepravě 816 tisíc tun bavlny, označené jako Better Cotton. Brazílie přitom produkuje 42 procent takto „onálepkované“ bavlny, a je tedy jejím druhým největším vývozcem na světě. Kromě H&M a Zara ji využívají také obchody Bershka a Pull&Bear.
Míra odlesňování v Brazílii se zhoršuje. Organizace Earthsight proto vyžaduje státní regulace
Bavlnu pak měli výrobci nelegálně pěstovat v regionu Cerrado, který od 50. let minulého století ztratil na 50 procent své původní vegetace. Důvodem je především průmyslové farmaření. Ředitel organizace Earthsight Sam Lawson proto tlačí na zákonodárce, aby zavedli potřebné regulace. „Nemůžeme tuto situaci nechat pouze na rozhodnutí zákazníků,“ vysvětlil.
Míra odlesňování v Brazílii se pak v posledních letech zhoršila. Jenom v loňském roce vzrostla o 43 procent. Jedním z důvodů zhoršující se situace jsou nelegální operace skupin, které si mimo zákon přivlastní jisté území a následně ho odlesní. Jejich cílem je přitom produkce žádaných surovin, jako je sója nebo hovězí maso. Už ovšem není tak známé, že se nelegální pěstitelé zaměřují také na bavlnu.
Zdroje: The Fashion Network, WWD, Euronews, X, YouTube