Shodneme se na tom, že voda je základní lidské právo. Bez vody totiž není život. Náš svět už je ale takový, že i obyčejné věci se mohou prodražit, a to včetně vody. Jestliže tedy chcete posunout svou letní hydrataci na nejvyšší úroveň, pak svému tělu dopřejte jen tu nejluxusnější vodu.
Voda je voda, myslíte si nejspíše. I ona však může mít různou kvalitu a chuť. Jednotlivé typy vody, stejně jako potraviny, mohou přinášet větší a rozmanitější požitek díky své chuti, prezentaci či původu. Uspokojení z prvotřídní vody, která stojí víc, ovšem není umožněno každému. Všichni máme, alespoň v našich končinách, právo na pitnou vodu z kohoutku, ale tekutý požitek je opět ponechán jen těm nejbohatším. Nebo nejmarnivějším? Rozhodněte sami.
Vodu můžete chutnat stejně jako víno. Každá nese svůj příběh
Většina lidí si možná myslí, že všechna voda chutná stejně. Není tomu ovšem tak, někdo ji dokonce ochutnává stejně jako víno. Žebříčku 10 nejdražších vod na světě momentálně kraluje Fillico Jewelry Water z Japonska. Jeden litr stojí 1 390 dolarů. Jak je možné, že se cena obyčejné vody vyšplhá tak vysoko? Každá super prémiová a luxusní značka vody má svůj příběh. A své důvody.
Proč se i balená voda občas prodraží?
Mnoho přírodních balených vod pochází z unikátních zdrojů. Kromě vzácných druhů přírodních pramenitých vod existují také ty ledovcové, dešťové nebo podzemní. Díky tomu může být jejich cena mnohem vyšší. Připočtěte k jejich hodnotě náklady na dopravu, kompenzaci uhlíkové stopy nebo zajištění udržitelnosti vodních zdrojů. To vše stojí nemalé peníze. Některým značkám na jejich zdrojích hodně záleží a vynakládají proto nemalé úsilí, aby je zachovaly i pro budoucí generace.
Nejdražší voda na trhu
Vzít v potaz je potřeba také speciální edice nebo obaly na míru, jako je tomu i u vína a lihovin. Proč by milovníci vody nemohli mít stejná privilegia? Někdy tak nemusí být výjimečná sama voda, ale spíše její pouzdro, které má na cenu rovněž významný vliv. Lahve tak občas zdobí také drahokamy nebo umělecká díla. Záleží také na státu, z něhož voda pochází, nebo kde se prodává. Hotely a podniky si účtují velké přirážky.
Zdroj: Bling H20
Na cenu vody se dá nahlížet z více úhlů. Pokud vezmete v potaz pouze marketingovou akci, při které konkrétní značka zkrátka vyrobí několik vzácných lahví, pak by se v top žebříčku umístila Acqua di Cristallo Tributo a Modigliani, která stojí až 60 tisíc euro. Soupeřila by s Beverly Hills 90H20 Luxury Collection Diamond Edition za 100 tisíc dolarů, jejíž lahev je pokrytá bílými a černými diamanty.
Voda jako drahokam
Další populární luxusní vodou je už zmiňovaná Jewelry Water od společnosti Fillico. Značka pochází z Kalifornie a vznikla v roce 2005, stejně jako například Bling H20. O rok později ovšem přesídlila do Japonska, které je od té doby jejím domovem. Voda totiž pochází z historického zdroje v japonském Kóbe, tedy pramene s oblibou vyhledávaným také šéfkuchaři a mistry čajových obřadů.
Jedná se tedy o haute couture mezi vodami. Kdyby vás však nezaujala, možná zatoužíte po čirosti vody Nevas z Německa, která stojí přibližně 1 180 dolarů za litr, norské Svalbarði, brazilské Ô Amazon či Slovinské ROI. Nyní už každopádně víte, že ani voda není nikdy jenom voda.
Zdroje: Svalbarði, The Economic Times, Prestige Online, YouTube, Instagram