Nejnovější studie od Institut Français de la Mode a Première Vision ukázala, že je nakupování z druhé ruky čím dál populárnější. Více zákazníků také považuje módní průmysl za udržitelnější. Za „eko“ módu proto také více utrácejí.
Výzkumu zaměřeného na trh ve Francii, Velké Británii, Německu, Itálii a Spojených státech amerických se zúčastnilo přibližně 5 tisíc respondentů. Studii začátkem července zveřejnila firma Institut Français de la Mode (IFM) a Première Vision. Jejím hlavním závěrem je dle nich poznání, že se díky různým faktorům stala udržitelná móda mnohem populárnější. Více zákazníků také považuje módní průmysl za šetrnější k přírodě.
Věří proto například tomu, že módní značky dodržují své environmentální závazky stejně jako ostatní průmysly. Takový názor zastává téměř 68 procent Němců, 75 procent Italů a 82 procent Britů z dotázaných zákazníků. „Změna je rozpoznatelná navzdory finanční krizi a dopadům inflace,“ vysvětlil dále ředitel ekonomické sekce IFM Gildas Minvielle. Milovníci módy proto také za udržitelnou módu utrácejí více než uvedli v průzkumu z roku 2019.
New season, new styles, buy more, move on, throw away – fast fashion pollutes land & seas, exacerbating biodiversity loss & ecosystem collapse.
— UN Environment Programme (@UNEP) July 5, 2023
But a sustainable fashion future is possible. Get ideas from the Sustainable Fashion Communication Playbook: https://t.co/EtYoAvOCxg pic.twitter.com/GEA0bPdamt
Přesto ovšem zákazníci v průměru dávají za nákupy z druhé ruky pouze čtvrtinu svého rozpočtu na oblečení. O něco více se také zaměřují na jiné způsoby „udržitelného života“. Například asi 45 procent respondentů z Francie nakoupilo loni udržitelné oblečení, ale 68 procent z nich nakupovalo organické potraviny a 63 procent zase „eko“ kosmetiku. Většina z účastníků studie ovšem v současnosti považuje udržitelné produkty za „módní“.
K udržitelné módě se zákazníci obrátili také díky dostupnějším informacím
Zákazníci ve studii rovněž zmínili, že mají v současnosti mnohem lepší informace ohledně „eko“ produktů a toho, kde je najít. V roce 2019 si totiž například polovina Francouzů stěžovala na to, že jim takové informace chybí. Kromě dalších informací pak výzkum odhalil, že se zákazníci více soustředí na kvalitní materiály nebo se zajímají o to, jak mohou své kousky nechat opravit.
Důvodem k takovým změnám je ovšem i nadále především snaha ušetřit. Například už loni na podzim různé charitativní obchody reportovaly o tom, že díky finanční krizi k nim zavítá čím dál více zákazníků. Report firmy McKinsey ze začátku roku zase varoval, že módní trh bude v roce 2023 bojovat o potřebný růst. Oproti tomu se má dle jeho předpovědí dařit spíše luxusnímu sektoru módního průmyslu.
Zdroje: Fashion Network, BBC, McKinsey, Twitter, YouTube