Vítejte na palubě průvodce po Středomoří. Hlavní členové posádky jsou fíkovníky, olivy, antické prvky a kulturní tradice. Mediterranean lifestyle má pestrou škálu různých odvětví. Od interiéru, přes vaření až po klasické odívaní. V posledních letech se těší stále větší oblibě. Pokud trendy budou plynout ve stejné rychlosti jako do teď, je možné, že mediterranean design bude nový minimalismus. Svědčí o tom častý návrat ke kulturním tradicím i designovým klasikám.

Největší rozmach tohoto stylu zaznamenáváme na začátku 20. století. S obdobím evropské prosperity se Mediterranean design svým způsobem dostal do každé movitější domácnosti. Lidé si totiž chtěli celoročně uchovat pocit dovolené v Jižní Evropě. Mediterranean style spojuje stavební kameny všech evropských, přímořských států. Dochází tedy k dokonalé fúzi nejrůznějších kulturních aspektů, které v domácnostech tvoří „něco mezi Španělskem a Řeckem“.

@prettymediinteriors What dreams are made of 😍 #architecture #aesthetic #moodboard #interiordesign #mediteranian #inspiration #fyp #foryou #trending ♬ original sound – lanasmonkeys

Mezi charakteristické znaky přímořského designu patří minimalisticky stavěné místnosti s řadou výrazných dekorací, printů i zdobení. Nezbytností je antický nábytek a přírodní barvy ve spojení s nebesky modrou a popelavě bílou barvou. Stavby v tomto stylu kladou důraz na vnitřní i venkovní obývací místnosti. Nejdůležitější složkou jsou však velké prostory. Dostatek místa totiž zajišťuje „nepřeplácanost“ všech objektů.

@visiongoldenhour these interiors >>> #foryou #homeinspo #interiordesign #moroccan #mediterranean #countryside #fypシ ♬ original sound – 🕷️

Teď už k jednotlivým příkladům. Se středozemní domácností můžete začít pomalu. Začněte například s výměnou nádobí a tableware, postupně pak přeměňte celý byt či dům. Nikdo na vás nespěchá. Oblíbená je i smršť úžasných dekorací, kterými svůj domov vyladíte pouze na teplé měsíce. Meze se zkrátka nekladou.

Zdobená zrcadla

Dekorace, která se mimo koupelny hodí do ložnice, předsíně, chodeb i šatny. Na velikosti také nezáleží, důležitý je jen rám. Musí být zdobený, nejlépe s antickými ornamenty. V aukční síni Sotheby’s si jistě poradíte.

Foto: Sotheby’s

Antický nábytek

Bez něj by to nešlo. Zdobený a většinou tmavě hnědý nábytek nejlépe pořídíte na webu Pamono. Ceny se pohybují od 1 000 EUR. Svůj vysněný kousek tu určitě najdete. Jen dejte pozor na kombinování jednotlivých kusů.

Foto: Pamono

Barevné dekorace

Tajnou ingrediencí středozemního designu jsou barevné dekorace. Právě ony z domu dělají takový přímořský skvost. Perfektně vám poslouží Dolce&Gabbana.

Foto: Dolce&Gabbana

Konečně se dostáváme k oblékání. V zásadě je to jednoduché. Pokud se v tomto stylu chcete oblékat, kombinujete #oldmoney se stejnými pravidly jako u tvoření středozemní domácnosti. Základem jsou kvalitní materiály v kombinaci s různými vzory. Učebnicovým příkladem je Jacquemus. Krémové podtóny ready-to-wear doplníte výraznějšími doplňky a můžete vyrazit.

Foto: Jacquemus

Pokud se vám na Mediterranean stylu nejvíce líbí typická modrá, nebojte se jí dát průchod a poohlédněte se po šatech od Bottega Veneta.

Foto: Bottega Veneta

Zaujala-li vás středomořská klasika natolik, že ji potřebujete praktikovat ihned, můžete začít v lednici. Doporučujeme prolistovat recepty od influencerky Violet Witchel. Její TikTok se středomořskou stravou jen hemží!

@violet.cooks #meditteraneanfood #salad #glutenfree #dairyfree ♬ Back Pocket – Vulfpeck & Vulf

Zdroj: TikTok, thespruce.com

Na scénu přichází Mediterranean design. Prozkoumejte nadčasový středomořský lifestyle

Atelier Jolie oznámil první spolupráci. Vytvoří kolekci se značkou Chloé

Herečka Angelina Jolie nedávno oznámila vytvoření své vlastní značky Atelier Jolie. Za svou první spolupráci si pak vybrala módní dům Chloé. Spolu s ním hodlá vytvořit kolekci vystihující autentické spojení mezi ženami i moderní podobu ženskosti.

Klíčové barvy pro jaro a léto 2025 jsou trendy už nyní. Promítají se do luxusních módních přehlídek

Společnosti WGSN a Coloro využívají výzkum současných i budoucích trendů ze světa módy, krásy i designu. Na základě něj dokáží předpovědět, jaké barvy budou v budoucnosti populární. Jejich pět klíčových barev pro jaro a léto 2025 přitom módní návrháře inspiruje už nyní.

Miu Miu vydalo kampaň ke kabelce Arcadie. Gigi Hadid se v ní ocitla ve světě slavné malířky

Při tvorbě fotografií ke kampani Miu Miu se fotograf Steven Meisel nechal inspirovat díly malířky Margaret Keane. Ta jsou známá postavičkami s melancholickými pohledy a velkýma očima. V podobném stylu proto modelka Gigi Hadid představila také kabelku Arcadie.

Victoria Beckham vložila do kolekce resort 2024 vzpomínky na dětství i hrdinky z 90. let

Kolekce resort 2024 Victorie Beckham využívá především maskulinní siluety typické pro 90. léta. Oversized saka, široké kalhoty nebo asymetrické šaty mají připomínat hrdinky z tehdejších filmů, jako je Základní instinkt nebo Taxikář. Zároveň se jedná o prvky připomínající návrhářčino dětství.