Předposlední den mezinárodního festivalu Designblok se nesl ve znamení aspirujících módních talentů. V soutěži Diploma Selection představilo své diplomové kolekce 15 návrhářů z různých koutů Evropy. Na základě verdiktu odborné poroty stupeň vítězů obsadili Nouka Rous, Peter Wertmann a Aleš Hnátek.
Pražský hrad přivítal v sobotu 5. října kromě davů turistů také 10. ročník soutěže Diploma Selection v kategorii oděvního designu. Pod záštitou festivalu Designblok se konala v prostorách Lobkowiczkého paláce. Hlavní cenou byla finanční odměna ve výši čtyř tisíc eur a možnost prezentovat svou práci na příštím Designbloku.
Na porotcovské židle tentokrát usedli návrhářka Liběna Rochová, umělecký ředitel a novinář Jan Králíček, módní kritik a editor Sotiris Kaberis, designér a umělecký ředitel Krzysztof J. Lukasik a brand stratég Alexandre Malgouyres. Mezi české finalisty se kromě oceněného Aleše Hnátka zařadili také Václav Černý, Štěpán Mareš a Valérie Jurčíková.
Nouka Rous odkryla křehkost svého pravého já
Titul vítěze získala nizozemská návrhářka Nouka Rous. Její kolekce But by Reflection zachytila bolestný, ale zároveň osvobozující přerod jedince, který se zbavuje své ochranné ulity a stává se sám sebou. Oděvy zároveň reflektovaly napětí mezi definováním vlastní identity a společenským očekáváním, týkajícím se především významu ženskosti.
Zdroj: Designblok
Příběhový celek dotvářely doplňky z glazované keramiky, připomínající části masky, které modelkám částečně bránily v pohybu. Některé looky naopak odhalily zranitelnost pravého já, a to skrze padající siluety a průhledné látky. Autorská tvorba Rous vychází z principů slow fashion, ctí tedy ruční práci a využívá převážně deadstock materiály.
Peter Wertmann konfrontoval svobodné dětství a dobu strávenou v armádě
Druhé místo na pomyslných stupních vítězů obsadil švýcarský designér Peter Wertmann. Svou kolekci Lost Product of Society postavil na kontrastu mezi širou, otevřenou krajinou a uzavřeným, stísněným životem. Každý model je tak svědectvím o návrhářově osobní zkušenosti se svobodným dětstvím ve švýcarských horách, kterému přímo oponuje tvrdá disciplína armádního zázemí.
Zdroj: Designblok
Motiv arktického a antarktického průzkumu v nehostinných podmínkách dodal kolekci perfektně ucelenou formu. Na molu dominovaly looky inspirované archivními oděvy Inuitů a průzkumníků, ovšem s nádechem dystopie a na pohled až ponižující uzavřeností. Wertmann v procesu tvorby rovněž použil zbytkové materiály, jako je paměťová tkanina či džínovina.
Aleš Hnátek postavil do centra pozornosti jednoduchost a nedokonalost
Třetí příčku obsadil český návrhář Aleš Hnátek. Jeho diplomový projekt s názvem Wardrobe propojil společné prvky italského uměleckého hnutí Arte povera (chudé umění) a japonské filozofie Wabi-sabi. Ta je založená na přijetí krásy, a to i s ohledem na nedokonalost, neúplnost nebo asymetrii.
Zdroj: Designblok
Hnátek zkoumal problematiku tvorby cenově dostupného, environmentálně ohleduplného, udržitelného a zároveň autorského oděvního designu. Výsledkem byla minimalistická a sofistikovaná kolekce, postavená na neutrálních a zemitých tónech. Oděvy se neštítily ani záměrných nedokonalostí v podobě vyčnívajících zipů nebo trenčkotu, který působil téměř nedokončeně.
Zdroje: Designblok, Instagram, Glamcult