Letošní klimatickou konferenci COP29 obklopují značné kontroverze. Oproti minulým ročníkům se jí z různých důvodů zúčastní menší počet světových lídrů i organizací. Jednou z příčin je bojkot události kvůli místu jejího konání. Ázerbájdžán je totiž jedním z největších producentů fosilních paliv. Odstup si přitom letos udržuje i módní průmysl.
Letošní ročník světové klimatické konference COP29 poznamená absence některých světových lídrů i zástupců firem a organizací. Na událost, jež oficiálně odstartovala v úterý v hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, totiž nedorazí prezident Francie, Indie a Spojených států amerických, ani kancléř Německa. Chybět bude tentokrát rovněž šéfka Evropské komise, Ursula von der Leyen.
Tím ovšem výčet chybějících politiků zdaleka nekončí. Důvodů pro jejich absenci existuje hned několik. Například von der Leyen se musí věnovat organizaci nové Evropské komise a německý kancléř Olaf Scholz čelí krizi své vlády. Jiní světoví lídři nemají s Ázerbájdžánem dobré vztahy. Letošní konference je ovšem obecně kritizovaná také kvůli zvolenému místu konání, tedy dost kontroverzní volbě.
Today the climate meeting #COP29 starts in Baku. During Cop, the picture of Azerbaijan reported by the media will be a whitewashed and greenwashed version that the regime is desperate to portray. But make no mistake – it is a repressive state accused of ethnic cleansing. https://t.co/jcXhUM6ocH
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) November 11, 2024
Ázerbájdžán totiž patří mezi jedny z největších producentů fosilních paliv, a je proto známý jako takzvaný „petrostate“. Čelí rovněž obviněním z etnického vyhlazování a rekordnímu zatýkání novinářů a aktivistů, protestujících proti tamní vládě. Letošní COP29 se proto rozhodla bojkotovat i slavná aktivistka Greta Thunberg. Stejné rozhodnutí pak učinila také řada módních značek.
Na COP29 nedorazí ani největší módní domy. Pozornost věnují jiným konferencím
Na událost v Baku tak nedorazí zástupci LVMH ani Kering. Chybět bude také návrhářka Stella McCartney, známá svým bojem za ochranu životního prostředí. Módní koncerny se místo toho soustředí na konference o biodiverzitě či dezertifikaci, zaštítěné Organizací spojených národů (OSN). Naznačily rovněž, že si jsou vědomé důvodů letošní kontroverze obklopující COP29.
Oficiálně se ovšem ke kritice Ázerbájdžánu nepřipojily. Některé nevládní organizace, usilující o udržitelnější módu, pak prohlásily, že už jsou unavené z diskuzí a příslibů. Přesto zdůraznily potřebuju společné konverzace se světovými lídry a potencionálními investory. „Dochází nám čas a potřebujeme proto urgentní jednání,“ prohlásila britská nezisková organizace Fashion Revolution.
Zdroje: WWD, Euronews, X, YouTube