Pokud se Francouzům od října roztrhnou téměř nové šaty nebo zlomí podpatek u oblíbených bot, budou si moct zažádat o vládní bonus na jejich opravu. Novým plánem hodlá Francie bojovat s narůstajícím množstvím textilního odpadu.
Textilní průmysl je jedním z nejvíce škodlivých pro životní prostředí. Jedním z důvodů je obrovská spotřeba oblečení, bot a doplňků, kterou lidé mají. Například Francouzi ročně vyhodí na 700 tisíc tun oblečení, z čehož dvě třetiny skončí na skládkách. Tamní vláda se proto rozhodla proti takové situaci bojovat. Oznámila zavedení speciálního bonusu, který začne platit od letošního října.
Odměňovat bude ty, kteří se rozhodnou si své poškozené kousky nechat opravit místo toho, aby je jednoduše vyhodili. Zákazníci tak získají možnost obdržet bonus až 7 euro za opravu podpatku. Za úpravy na oblečení pak dostanou příspěvek od 10 až 25 euro, a to podle toho, jak „závažné“ bude poškození přineseného kousku. Programu přiřadila francouzská vláda 154 milionů euro, a to na roky 2023 až 2028.
France to pay bonus for shoe, clothes repairs to cut waste.
— AFP News Agency (@AFP) July 12, 2023
The move aims to cut down on the 700,000 tonnes of clothes thrown away by French people each year, two-thirds of which ends up in landfillshttps://t.co/wGTMnyULbK pic.twitter.com/0DJxzsJIOn
„Všechna krejčovství a ševci by se měli do našeho systému zapojit,“ prohlásila při oznámení bonusu státní tajemnice pro ekologii Berangere Couillard. „Cílem je totiž podpořit také ty, kteří opravy provádějí,“ doplnila. Kromě toho ocenila také módní značky, které samy svým zákazníkům umožňují, aby si k nim přišli své oblíbené kousky opravit. Patří mezi ně například firma Uniqlo. Další firmy jako Patagonia, Levi’s nebo H&M zase umožňují navrácení oblečení výměnou za speciální kredity.
Na francouzský trh se loni dostalo na 3,3 miliardy kusů oblečení, bot a domácího textilu
Nový program pak francouzská vláda nastavila podle dřívějšího bonusu týkajícího se oprav domácích spotřebičů. Nejnovější bonus je součástí rozsáhlé reformy textilního průmyslu, kterou francouzská vláda iniciovala asi před půl rokem. Loni se totiž na tamní trh dostalo na 3,3 miliardy kusů oblečení, bot a domácího textilu. „Jedná se o 500 tisíc více než v roce 2021,“ upřesnila organizace Refashion, kterou vláda pověřila asistencí v projektu.
Dalším cílem vládního projektu je například finanční podpora firem věnujících se recyklaci a opětovnému využívání oblečení. Kromě toho hodlá také módním značkám napomoci k tomu, aby se dal původ jejich produktů snáze dohledat. Zákon proti plýtvání a na podporu cirkulární ekonomiky je pak založený na principu „znečišťovatel platí“. Ten požaduje ekologické finanční příspěvky od výrobců, importérů a distributorů znečišťujících životní prostředí.
Zdroje: Fashion Network, News In France, Business Insider, Twitter, YouTube