Nákupní návyky a nové oblečení v našem šatníku prozrazují o aktuálním stavu světa kolem nás více, než si myslíme. Móda, kosmetika a luxus jsou totiž součástí mnoha ekonomických teorií. Zdá se, že i index rtěnky nebo šampaňského může být směrodatným ukazatelem ekonomické recese nebo prosperity.
V ekonomické krizi potřebujeme utěšit. Poslouží nová kosmetika
Móda a beauty průmysl jsou kupodivu součástí řady oficiálních ekonomických teorií. Nalíčené rty vám tak o ekonomické situaci možná řeknou víc, než si myslíte. Jako indikátor vám poslouží takzvaný index rtěnky, který tvrdí, že prodej rtěnek v době recese roste.
Lákavé odstíny v neodolatelném obalu slouží jako psychologická náplast v době, kdy jednoduše nechceme utrácet finance za dovolenou nebo novou kabelku. Lidská potřeba neustále se hýčkat a odměňovat je však neutuchající, a tak saháme po cenově dostupnějších, ale stále luxusních drobnostech.
Zdroj: MAC Cosmetics
Termín index rtěnky mezi prvními použil předseda představenstva společnosti Estée Lauder, Leonard Lauder, když po událostech z 11. září 2001 vzrostl prodej rtěnek ve Spojených státech amerických o 11 procent. Podobný fenomén byl totiž patrný i téměř o století dříve, za Velké hospodářské krize.
Díky rostoucímu zájmu o péči o sebe sama a wellness ovšem index už dávno nepatří jen rtěnkám, přidávají se také skincare a další produkty dekorativní kosmetiky. Trendy jako Clean Girl Look nebo Strawberry Girl Makeup, které spotřebitelům kromě výrobků nabízejí i jakýsi estetický životní styl, bezpochyby profitující kosmetický průmysl rovněž pohánějí.
Index spodního lemu v éře fast fashion už neplatí
Dalším indexem do sbírky netradičních ekonomických ukazatelů je index spodního lemu sukní nebo šatů. Stojí přitom na tvrzení, že v dobách ekonomické recese se jeho délka tradičně prodlužuje. V dobách prosperity je tomu pak přesně naopak, spodní lem se zkracuje.
Samotná teorie má však své mouchy a v historii byla několikrát vyvrácena. Globální ekonomika je tvrdý oříšek a spodní lem je příliš vágním ukazatelem na to, aby jej rozlousknul. Ve světě fast fashion už není tak snadné vyvodit jasné souvislosti mezi módou a stavem ekonomiky tak jako dříve.
Šampaňské ještě nebouchejte. Schovejte si ho na lepší časy
Může se zdát, že v těžkých časech lidé hledají útěchu v alkoholických nápojích, v některých případech je ale opak pravdou. Šampaňského, symbolu výjimečných okamžiků, pompéznosti a exkluzivity, se v době recese vzdáváme.
Utahování opasků se týká i lahodných bublinek, a tak prodej lahví plných oblíbeného tekutého zlata klesá. Lidé totiž nepovažují šampaňské za absolutní nutnost tak jako jiná, drobná potěšení.
Nepřináší totiž takový dlouhodobý užitek jako například již zmíněná rtěnka. Peníze proto raději šetříme a utrácíme je za něco podstatnějšího. Na podobném principu funguje rovněž index pánského spodního prádla.
Zdroje: BBC, The Washington Post, Forbes, InStyle, TikTok