Hodinky bezesporu patří mezi klasické módní doplňky. Jedná se ale také o komoditu, představující pro mnoho lidí na světě důležitý investiční potenciál. Zde se tedy názory tříští. Na jedné straně krásné modely od luxusních módních domů, na té druhé tradiční značky vyrábějící produkty uchovávající hodnotu. Mohou si ale vzájemně konkurovat?
Zatoužíte-li po investičních hodinkách, zabrousíte nejspíš do sortimentu značek, jako jsou Rolex nebo F. P. Journe. Pokud je vaším cílem ale vynosit krásný a trendy kousek, zajdete si v Pařížské ulici o kousek vedle, do dveří s nápisem Louis Vuitton či Hermès. Dají se ovšem tyto dva světy skloubit? Jak je to s investicemi do módních hodinek? Vyplatí se, nebo se jedná o naleštěnou bídu?
Tradiční hodinářské značky nezklamou. Rozhodně ne na investičním trhu
Důvod, proč se hodinky od tradičních značek jako Patek Philippe, F. P. Journe, Audemars Piguet či Rolex dlouhodobě drží na vrcholu, je kvalita. Zahrnuje totiž precizní zpracování, a hlavně investiční hodnotu. Například pro značku Rolex tkví většina její kvality ve výrobním procesu. Firma ho totiž ovládá úplně celý, od designu po výrobu. Díky tomu si může pohlídat vysokou úroveň kontroly kvality.
Není proto překvapením, že modely takových značek stále dominují trhu s vysokou likviditou (okamžitá možnost prodeje) a jejich hodnota má značnou vidinu růstu. Letošní švýcarská studie dokonce ukázala, že luxusní hodinky mají leckdy lepší potenciál na investičním trhu než nemovitosti či akcie. Ani cenově na tom nejsou zle, hodinky konkurují i výnosům z globálního akciového trhu.


Zdroj: Louis Vuitton, Chanel
Sekundární trh, tedy možnost prodat hodinky z druhé ruky, je pro tradiční hodinářské firmy ještě milosrdnější. Značka Rolex s ikonickými modely typu Submariner, Daytona či GMT Master II dosáhne až dvojnásobku své maloobchodní ceny. Je proto nyní potřeba říct, že takový úspěch se hodinkám z designerských módních domů povede maximálně v případě limitovaných edic.
Předsudky stranou. Módní návrháři na tom s kvalitou už dávno nejsou bídně
Dříve opravdu platila nadřazenost kvality tradičních společností nad těmi módními, tedy aspoň co se hodinek týče. Poslední dobou se ale váhy vyrovnávají. Luxusní módní domy typu Cartier, Bulgari, Louis Vuitton nebo Hermès v uplynulých letech výrazně investovaly do svých hodinářských divizí. Až do takové míry, kdy některé modely konkurují high-end hodinářským značkám.
Louis Vuitton například vlastní hodinářskou manufakturu La Fabrique du Temps, kde se vyrábí složité modely hodinek s prestižní certifikací Poinçon de Genève, což je označení kvality využívané třeba i tradiční hodinářskou značkou Patek Philippe. Ani Chanel není pozadu. Zástupci značky koupili podíl ve firmě Kenissi, což je manufaktura vyvíjející strojky pro Tudor, tedy dceřinou značku Rolex.
Nejsilnějším lídrem v oblasti hodinářství mezi módními domy je ale Hermès. Značka totiž vyvíjí vlastní strojky, a to ve spolupráci s manufakturou dodávající strojky i pro Parmigiani Fleurier. Tato firma se řadí mezi méně nápadné hvězdy hodinkového světa. Ještě totiž nedosahuje slávy Rolex, její investiční potenciál ale začíná slibně růst, převážně díky kvalitní „in-house“ výrobě komponentů.
Kolečka se otáčí. Nejen uvnitř hodinových strojků, ale i ve společnosti
Verdikt z hlediska investičního potenciálu nahrává tradičním firmám. Není divu, ačkoliv jsou jim technicky vzato některé designerské modely kvalitou velmi blízko, takový Rolex je pořád považován za krále kvality. Velký podíl na tom má i historie. Značka vyrábí hodinky od roku 1908, Patek Philippe dokonce od 1839. Většina módních domů s kvalitními hodinkami začala až v posledních 20 letech.


Zdroj: Rolex, Louis Vuitton
Vzhledem k tomu, že se kvalita designerských značek ale prudce šplhá vzhůru, nemusí být tento trend nutně nezvratný. Špičkové materiály a manufakturní strojky už problémem nejsou, zbývá tedy prověřit „jen“ letitou odolnost a dlouhodobou opravitelnost. Hraje jim do karet také exkluzivita. Třeba Hermès vyrábí méně kusů než Rolex, což může být pro majitele prvek unikátnosti.
Není investice jako investice. Některé hodinky jsou hezčí v šuplíku než na ruce
Pokud se sami rozhodujete, zda má smysl investovat do designerských hodinek, odpovědí je obligátní: ano, ale. Tradiční hodinky si uchovávají hodnotu primárně díky neopotřebovanosti. Jestliže však doplněk plánujete nosit, ale přesto toužíte po výhodné koupi, možná stojí za to se mezi luxusními značkami poohlédnout. Limitované edice některých modelů mají totiž potenciál investičního růstu.


Zdroj: Hermès, Bulgari
Hermès Arceau L’Heure de la Lune, Bulgari Octo Finissimo či Louis Vuitton Tambour Street Diver budou vaším esem. Speciální edice těchto hodinek si totiž drží hodnotu a některé ji dokonce zvyšují. Jako investice jsou výjimkou, spíš než pravidlem, ale jejich potenciál není nulový. Díky snaze módních domů však klidně můžeme v průběhu let očekávat v investiční politice významný převrat.
Zdroje: Fratello Watches, Youtube, Business Insider, In Style, Courier Mail, Swiss Watches Magazine, The Slender Wrist