Že zdravíme s úsměvem a očním kontaktem je jasné, v opačném případě by náš pozdrav nebyl brán upřímně. V některých situacích může být ale pořadí zdravení zapeklité, stejně jako vhodnost jednotlivých přístupů. Ženy a starší lidé samozřejmě žádají větší úctu, do hry ale vstupují i lidské omyly, které vyřeší pravidla etikety.
Pravidla etikety mají základní styčné body, což platí i u té, určující pozdrav. První pozdraví společensky méně významná osoba, jelikož ta významnější má mít možnost se rozhodnout, kdo je jejího zdravení hoden. Muž se tedy obrací na ženu, mladší staršího a podřízený nadřízeného. Nejprve se věnujeme cizím a až poté přátelům. Existují ovšem situace, které tak jasné nejsou.
Podání ruky by měl být neprůstřelný pozdrav. Není tomu tak ale vždy
Podání ruky dříve sloužilo jako důkaz, že v rukávu není zbraň. Gesto zůstalo, ač spíše symbolicky, přidala se k němu ale doplňková pravidla. Ruce se nepodávají přes stůl, ani do kříže. Muž se navíc při podání ruky zvedne ze sedu. Stisk by měl být krátký a pevný, nikoli drtivý, ne delší než vteřina, ale ani příliš ledabylý. Doprovodné projevy, jako je stisk předloktí druhou rukou, jsou nevhodné.
U podání ruky navíc posloupnost funguje opačně než u slovního zdravení. Tedy významnější osoba se rozhoduje podat ruku té méně významné. Pokud se setkají dvě ženy, podají si ruku rovněž dle hierarchie jejich společenské významnosti. Pokud se důležitější z nich rozhodne svléknout rukavici, musí druhá žena následovat jejího příkladu. Žena také u potřesení může zůstat sedět.
Při společenských akcích, navštívených v páru, je posloupnost zdravení rovněž předem daná. Pokud host přichází někam, kde se již nachází jeho partner či partnerka, zdraví je až jako poslední. A jsou-li ženy pozvány na večírek jako doprovod muže, automaticky na ně přechází jeho společenský význam. Manželka majitele je proto nejvýznamnější osobou v představované čtveřici.
Polibek na tvář je běžnou, ale ne nutnou součástí pozdravu
Stále častěji se do běžného života vměšuje polibek jako forma pozdravu, a to klidně i na obchodních jednáních, v rámci dobrých vztahů. Není na tom nic špatného, ovšem stejně jako políbení ruky je dobré pamatovat na to, že se jedná o pouhý náznak, a to ve formě neviditelného dotyku tváře na tvář. Jestliže vycítíme nepříjemný pocit, nahradíme u jedince polibek potřesením ruky.
@mr.javiermoreno How to greet a lady correctly ! @sofia.marbella #gentleman#rules#lady#manners#tips#etiquette#manners#foryoupage#style#menstyle#menstips ♬ Минимум – Ramzan Abitov Remix – Ямаджи & Фейджи
Etiketa je především pomocníkem ve společenských situacích, má účastníkům zajistit hladší průběh a nastavuje pravidla. Nic ale není černobílé, pokud si tedy nejste jisti nebo protějšek nespolupracuje, jednoduše se řiďte pravidlem „první zdraví ten slušnější“. Nejdůležitější prvek etikety je obecně slušné chování vůči ostatním. Pokud se tedy někdo jiný splete, na chybu neupozorňujte.
Neodpovědět na pozdrav je urážlivé, platí to i u lidí, se kterými nevycházíte. Dle výše svého postavení se můžete rozhodnout jim nepodat ruku, nebo nenabídnout tykání, nepozdravit je ovšem hrubost. Stejně jako vždy jindy platí, že být slušný a upravený je základem všeho. Pokud i přesto dojde k nějakému prohřešku etikety, je v zájmu všech chybu napravit a pokračovat dál.
Zdroje: Instagram, TikTok, Moderní etiketa (Ladislav Špaček)