Jedním z nejvíce skloňovaných slovních spojení naší doby je bezesporu umělá inteligence. Kromě grafického designu nebo módního průmyslu postupně dobývá i ten parfémový. V současnosti pomáhá parfumérům nejen objevovat dosud neznámé aromatické molekuly, ale dokáže také během několika minut vytvořit osobní vůni pro kohokoli na světě.
Software Osmo chce zajistit udržitelnou budoucnost parfémů
Průkopníkem ve světě vůní v kombinaci s umělou inteligencí je startup Osmo. Původně vznikl pod záštitou projektu Google Research. Software Osmo dokáže díky technologii strojového učení, kterou využívá také model ChatGPT, predikovat vůni aromatických molekul na základě jejich struktury.
Nástroj je tak v konečném důsledku schopen vytvářet dosud neznámé aromatické molekuly. Co je však ještě důležitější, dokáže efektivně najít náhrady za přírodní nebo zakázané složky.
Přísady, jako je santalové dřevo, šafrán nebo různé květy, jsou kvůli nadměrné sklizni, klimatickým změnám a geopolitické situaci stále méně dostupné. Pro udržitelnou budoucnost parfémového průmyslu je proto hledání syntetických alternativ nezbytností.
Umělá inteligence se snaží maximalizovat emocionální účinky vůní
Díky metodě zvané elektroencefalografie (zkráceně EEG) ve spojení s umělou inteligencí se parfémy stávají funkčními kosmetickými doplňky, které dokáží umocnit naše emoce. Na silné propojení pocitů a vůní vsadil také Rabanne při tvorbě pánské toaletní vody Phantom.
Testování se zúčastnil velký vzorek mužů ve věku 18 až 35 let, jejichž mozkové vlny byly zaznamenány pomocí EEG. Algoritmus pak na základě těchto údajů navrhl nejvhodnější kombinace ingrediencí. Konečnému složení tak dominovalo spojení levandulového akordu s molekulou styralyl acetát, protože u mužů zvyšovalo pocity energie a sexuality.
Výběr dokonalého parfému už nemusí trvat hodiny
Nejen začínající firmy, ale i renomovaní giganti uplatňují umělou inteligenci ve svém parfémářském řemesle. V loňském roce takto experimentoval například Yves Saint Laurent.
Ve vybraných buticích po celém světě si zákazníci mohli nechat doporučit parfém přesně podle svého vkusu. Celý proces zahrnoval nasazení náhlavní soupravy monitorující mozkovou aktivitu po přivonění k různým vonným akordům. Data z EEG pak zpracoval model založený na strojovém učení, který zákazníkovi během 20 minut doporučil tři nejvhodnější parfémy na základě shromážděných dat.
Výjimečnou vůni si nyní může dopřát každý člověk na světě
Najít na trhu neokoukaný parfém, který by nás dokonale vystihoval, se až doposud zdálo nemožné. Nizozemská společnost EveryHuman ovšem dokáže vytvořit personalizovanou a jedinečnou vůni v podstatě pro kohokoli na světě.
Na začátku vyplníte dotazník o své osobnosti a vonných preferencích. Po vyplnění vám algoritmus během několika minut vytvoří tři parfémy podle zadaných parametrů. Výsledné kompozice pak můžete i ohodnotit. Pokud nemáte chuť procházet rozsáhlým dotazníkem, můžete si vybrat z již existujících vůní a přizpůsobit si je podle svého gusta.
Zdroje: BBC, Allure, Business of Fashion, Wired, Osmo, EveryHuman, Instagram, TikTok