Umělá kožešina letos otevírá nový standard luxusu. Stává se totiž stejně vytříbeným materiálem, jakým je ta pravá. Na mysli máme samozřejmě jen ty varianty, vytvořené v dílnách slavných renomovaných značek. Stejně jako jiné materiály, i umělá kožešina musí totiž projít kvalitním výrobním procesem, aby vypadala co nejdůvěrněji.
S kožešinou jsme se na uplynulých přehlídkách setkali u nespočtu předních designérů. Kožešinové oděvní prvky, jako jsou tradiční dlouhé kabáty, zdobení zimních bot, ale i veškeré doplňky, včetně kabelek, letos předvedly například značky Dries Van Noten nebo Jil Sander. Pokud se ptáte, jestli zůstat u stále oblíbené přírodní verze, nebo se přesunout k té umělé, musíte zvážit několik rozhodovacích faktorů.
Udržitelnost není jediné kritérium. Hlavní roli při rozhodování hraje životnost
Když se hovoří o udržitelnosti v módním průmyslu, často se zapomíná na klíčový faktor, jímž je výdrž samotných produktů. Pravá kožešina, kterou pořídíme zejména ve vintage obchodech, je z ekologického hlediska mnohem šetrnější než nově vyrobená umělá kožešina.
Díky své dlouhé životnosti a schopnosti přežít celé generace tak pravá kožešina z druhé ruky představuje nižší ekologickou zátěž, protože nevytváří novou poptávku po surovinách a energii, potřebných k výrobě. Kousky z následujícího videa v potřebné kvalitě pak seženete i dnes.
Dává tedy smysl, že při pořizování umělé kožešiny je nezbytné pečlivě kontrolovat její kvalitu, aby byla schopna vydržet stejně dlouho jako ta pravá. Pouze tak se totiž stává skutečně udržitelnou volbou, která nejen, že chrání zvířata, ale rovněž snižuje dopad na životní prostředí.
Jak poznat kvalitní produkt? Jednoduše ho zatahejte za chlupy
Kvalitní umělou kožešinu poznáme podle několika klíčových znaků, které ji odlišují od levnějších variant dostupných v běžných módních řetězcích, jako je například Zara nebo Mango. Při nákupu bychom měli dbát na hustotu a jemnost chlupů, které by měly být rovnoměrně rozložené a příjemné na dotek.
Zdroj: Toteme
Jeden z jednoduchých testů kvality je rovněž jemné zatažení za chlupy. Pokud je lze snadno vytrhnout, jedná se o méně kvalitní výrobek. U prémiové umělé kožešiny by se podobný jev nikdy dít neměl, protože struktura je pevněji vázána a navržena tak, aby odolala opotřebení. Kvalitní umělá kožešina také nedisponuje laciným nepřirozeným leskem.
Naše selekce podzimních faux fur nezbytností. Roky vám vydrží Dolce&Gabanna i Jil Sander
Perfektní varianty umělé kožešiny, v angličtině označované jako faux fur, předvedla například zmíněná Jil Sander. V její kolekci pro podzim 2024 najdete vesty, bundy nebo kabáty v několika provedeních. Ať už imitují tradiční liščí chlup, nebo shearling beránka, všechny možnosti vypadají skvěle. Na podzim se budou skvěle hodit kousky v odstínu burgundy.
Zdroj: Jil Sander
Další kvalitní oděvy z umělé kožešiny nabízí Dolce&Gabbana. Luxusní značka si ale oproti jiným módním domům pohrává s velmi extravagantními a diametrálně výraznějšími modely. Minimalističtější kožešinové produkty, vyzařující kožešinovým tichým luxusem zase pořídíte u Toteme.
Zdroj: Dolce&Gabbana
Rostoucí obliba umělé kožešiny tak představuje pozitivní krok směrem k udržitelnější módě, ovšem důraz na kvalitu a životnost zůstává klíčový. Zapamatujte si tedy, že pravá kožešina z vintage obchodů může být ekologičtější volbou díky své dlouhověkosti. U umělé kožešiny je pak nezbytné pečlivě kontrolovat její kvalitu, aby se stala rovnocennou alternativou.
Zdroj: Toteme
Zdroje: YouTube, GQ, Hypebae