Nedělní očekávané finále přineslo vítězství Španělska. V celkovém kontextu však období letošních mistrovství světa představovalo v mezích ženského sportu rozsáhlý posun k lepšímu. Velkou roli v tom sehrála móda, která obrátila pozornost na otázku doposud přehlížené nerovnosti ve srovnání s obdobnými mužskými verzemi. Možná konečně nastala éra fair play.
Fotbal jako sport pro ženy zůstává v ústraní
Ženský fotbal zažil svůj historický rozkvět na počátku 20. století. Muži sloužili v tehdy zuřící válce a jediným východiskem z nouze bylo zaměstnání v továrnách. Tento sport pomáhal ženám budovat fyzickou sílu pro těžkou manuální práci, a proto byl veřejně podporován. Začaly také vznikat tovární fotbalové týmy, které se utkávaly ve vzájemných zápasech. Tento impulz však neměl dlouhé trvání, nastalo období zákazu hraní na fotbalových trávnících. Po zhruba půlstoletí stráveném hrou v parcích se ženy mohly na profesionální sportoviště vrátit až v 70. letech. To však automaticky neznamenalo férové podmínky. Přítomny byly stále půjčené, nadměrně velké mužské dresy a veřejné pohrdání.
Pomalými kroky vpřed
Klíčovým se stal postoj gigantů, jako jsou Adidas a Nike. Ty v intenzivní spolupráci s jednotlivými národními týmy poprvé v roce 2019 vytvořily přizpůsobené sportovní soupravy. Změny se dotkly siluet, lepší funkčnosti a větší kompatibility například s vlasy svázanými do culíku. Pro tento ročník se Adidas zavázal vyrobit pro každou hráčku z deseti sponzorovaných týmů sportovní podprsenku na míru. Mezerou stále zůstávají kopačky, které jsou spíše přizpůsobené tvaru mužského chodidla.
Zdroj: Adidas
Nike x Martin Rose
Návrhářka Martin Rose ve své nedávné spolupráci s Nike představila kolekci rozpouštějící hranice mezi pohlavími. Epicentrem pozornosti jsou oblekové saka a kalhoty. Vedlejší roli pak hraje trenčkot, tričko a doplňky jako sluneční brýle, rukavice. Nesmí chybět model výjimečných tenisek. Nejlepší možnou publicitu celé kolekci zajistili americké hráčky, které si ji oblékly při příležitosti příchodu na svůj první zápas.
Zdroj: Nike
Kampaň Calvins or Nothing
Nový pohled na světové atletky a fotbalistky přinesla Briana Capozzi v sérii intimních portrétů pro kampaň Calvin Klein. Z fotografií vyzařuje přirozenost, autenticita, vnitřní síla a jiskřivá ženskost. Před objektivem se ocitla americká reprezentantka Alex Morgan i Angličanka Chloe Kelly.
Zdroje: BBC, WWD, Glamour, Nike