Jedním z nejlehčích kroků, jak učinit svůj šatník více udržitelný, je nakupovat oblečení „z druhé ruky“. Je jedno, jestli vás baví hledat luxusní kousky na on-line platformách, nebo se naopak s oblibou vydáváte do zapadlých vintage obchůdků. Pro to, abyste spolehlivě našli svůj vysněný kousek, je ovšem potřeba, abyste dodržovali několik důležitých pravidel.
Nakupování v second handech je v současnosti čím dál oblíbenější. Přesto je možné, že se někteří z vás k podobnému nákupu ještě neodvážili. Nebo jste možná do podobných obchodů párkrát zabloudili, ale ne a ne najít to, po čem toužíte. Hledání vysněných kousků „z druhé ruky“ může být občas náročné, ale rozhodně stojí za to. Nejen, že ušetří vaši peněženku, ale také životní prostředí.
Ujasněte si, co hledáte a nenechte se omámit nízkou cenou
První pravidlo platí jak pro nakupování v kamenných prodejnách, tak těch on-line. V každém případě je dobré mít alespoň lehkou představu o tom, po čem toužíte. V opačném případě riskujete utopení v hromadě oblečení, ve které si jen tak nevyberete. Zároveň ale nepátrejte po specifickém kousku od jedné značky. Taková metoda funguje na speciálních platformách s luxusním zbožím, jako je Vestiaire Collective, nikoli v „obyčejných sekáčích“.
Zdroj: Pexels
Zároveň ale mějte oči otevřené. Nebojte se vyzkoušet i kousky, které se zdají o něco větší nebo nespadají do vašeho běžného stylu. Kolikrát vás mohou mile překvapit. Dalším principem, kterého byste se měli držet, je nenechat se zlákat levnou cenou. Vyhlídka na fajn kousek za pár korun si dokáže s naší hlavou pěkně zahrát. Ve výsledku ale jenom nasbíráme kousky, do jejichž oblékání se budeme muset nutit.
Kvalitní materiál je polovinou úspěchu. Pečlivě sledujte cedulky i původní značku
Pokud platí, že v second handech nemáte příliš hledět na cedulku s velikostí, pak platí přesný opak pro tu, indikující z čeho je daný kousek vyrobený. Oblečení z polyesteru, akrylu, nylonu nebo jiných syntetických vláken totiž často nevydrží tak dlouho jako to z těch přírodních. I když může váš nález vypadat v pořádku v obchodě, je dost možné, že se po pár pračkách zcela zničí. Hledejte proto raději bavlnu, len nebo vlnu.
Zdroj: Pexels
Stejné pravidlo platí také pro on-line nakupování na stránkách, jako je například Vinted. Podobné platformy totiž ukrývají nekonečné množství potencionálních super nálezů. Pátrání si proto zjednodušte zadáním kvalitních materiálů nebo značek, o kterých víte, že je často používají. Rovněž si vždy u původních majitelů ověřujte vše, co potřebujete vědět. Klidně je poproste o další fotku nebo dodatečné míry.
Nakonec se nebojte také nabídnout levnější cenu, a to i v kamenných obchodech. Kolikrát se stane, že si prodejci nevšimnou utrhnutého knoflíku nebo zipu a kousek vám rádi prodají se slevou. Podobných nedokonalostí se pak nebojte, téměř vše se dá spravit se základními šicími znalostmi.
V neposlední řadě si také zapamatujte „rytmus“ oblíbených second handů. Zcela jistě totiž mají určené dny, ve kterých uvádí nové kolekce. Také taková znalost vám může vaši cestu za udržitelnějším šatníkem velice zjednodušit. Na internetu pak doporučujeme v Česku prohledat stránky Cosmic Kids nebo 1981.
Zdroj: YouTube